تاریخ انتشار خبر: 04 ارديبهشت 1393 - ساعت 01:00:41
کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت(ع)

کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت(ع)

نویسنده در هفت فصل تکالیف والدین و حقوق فرزندان را از بدو تولد تا ازدواج و اشتغال را با بهرگیری فراوان از آیات و روایات بیان می‌کند و در لابه لای مباحث کیفیت برخود و معاشرت اهل بیت با فرزندانشان را به عنوان راه حل نهایی ذکر می‌کند.

انسان در برابر اموری که با او در ارتباط است یک سری حقوق و تکالیفی را بر عهده دارد که با شناخت و آگاهی لازم باید این رسالت برای سعادت فردی و اجتماعی بشر تحقق یابد. فرزندان از نزدیک ترین و عزیزترین افرادی هستند که بشر با آنان در ارتباط است بنابراین شناخت وظایف و حقوق یکدیگر بر والدین و فرزندان لازم است و همانطور که طبق روایات همانطور که اولاد نباید کاری کند تاعاق والدین شود، پدر و مادران نیر از عاق فرزندان در امان نیستند.

کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت، حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد طبسی با بررسی عمیق در منابع حدیثی رهنمودهای جامعی از سوی خاندان وحی و نبوت را به مخاطبان خود ارایه می‌دهد که مطالعه دقیق این کتاب می‌تواند پدر و مادران را در مسیر درست تربیت اسلامی قرار دهد.

نویسنده در هفت فصل تکالیف والدین و حقوق فرزندان را از بدو تولد تا ازدواج و اشتغال را با بهرگیری فراوان از آیات و روایات بیان می‌کند و در لابه لای مباحث کیفیت برخود و معاشرت اهل بیت با فرزندانشان  را به عنوان راه حل نهایی ذکر می‌کند.

جایگاه فرزند و مسؤلیت والدین، رابطه پدر و فرزند، ادب آموزی و تربیت فرزند، دوران بازسازی شخصیت فرزند، پرورش ایمان و مذهب، فرزند و جامعه و دوذان بلوغ و جوانی از هفت فصول این کتاب است.

ولیمه دادن و عقیقه کردن، انتخاب نام، شیر و تاثیر آن در شخصیت فرزند، محبت به فرزند، رعایت عدالت و مساوات بین فرزندان، دعا، احترام و تکریم فرزند، شکیبایی در سوگ فرزند، تشویق فرزندان، تنبیه بدنی فرزندان، کنترل دوست، برچیدن زمینه فساد و انحراف، واکسینه کردن فرزندان، آموزش دین و احکام، موعظه و نصیحت، آماده سازی فرزندان برای نماز و روزه، تعلیم اشعار آموزنده و حماسی، برخوردهای اجتماعی فرزندان، مشکلات زندگی و راه مقابله با آن، آینده فرزندان و انتخاب همسر از جمله مباحثی است که خواننده با مطالعه این کتاب نظر و سیره عملی مکتب اهل بیت را پیرامون این موضوعات به دست می‌آورد. 

این کتاب که سراسر روایات و سیره معصومین است، نویسنده روایات را به خوبی تبیین و در برخی موارد به صورت‌های مختلف مضامین احادیث را جمع آوری و به مخاطب خود ارایه می دهد که این امر در ثبیت مباحث در ذهن خواننده کمک بسزایی می‌کند.

ارایه خلاصه و بررسی در پایان برخی مباحث، یادآوری دوباره مطالب برای تثبیت در ذهن، ذکر برخی از ثمرات مثبت اجرای وظایف والدین و ذکر اسناد احادیث از دیگر ویژگی این کتاب است.

کتاب حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت در 290 صفحه از سوی بوستان کتاب به چاب رسیده است.

 

 

 

 

 

  

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]