تاریخ انتشار خبر: 08 ارديبهشت 1393 - ساعت 02:48:48
معرفی کتاب جنگ و رمان‌هایش؛ داستان‌های کوتاه فارسی با موضوع جنگ ایران و عراق-

معرفی کتاب جنگ و رمان‌هایش؛ داستان‌های کوتاه فارسی با موضوع جنگ ایران و عراق-

کتاب جنگ و رمان‌هایش با موضوع جنگ ایران و عراق- داستان‌های کوتاه فارسی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.کتاب حاضر خلاصه پنجاه و چهار رمان در حوزه جنگ به همراه تحلیل کوتاهی از آن‌هاست.

کتاب جنگ و رمان‌هایش نوشته ابراهیم حسن بیگی با موضوع جنگ ایران و عراق- داستان‌های کوتاه فارسی از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

تاریخ در هر دوره ای قصه های دوران پیشین را نقل می‌کند و وقایع را، چه زشت و چه زیبا، به تصویر می‌کشد. صحت روایات تاریخی و حلاوت نهفته در آنها، ارتباط مستقیمی با اصحاب قلم دارد. نویسندگان ذهن و زبان تاریخ‌اند و نوشته‌های آنان درباره یک واقعه به بایگانی تاریخ سپرده می‌شود تا سال‌ها و بلکه قرن‌ها بعد، نسلی جویای دانستن، آنها را از ضمیر تاریخ بیرون بکشد.

 

در آستانه قرن بیست‌و‌یکم میلادی، سرزمین ایران شاهد دو واقعه بزرگ بود. این دو واقعه یکی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دیگری جنگ هشت ساله عراق علیه ایران است. از آنجا که ساخت فیلم و سریال از روی آثار مکتوب به مراتب تاثیرگذارتر از مطالعه کتاب است در این اثر سعی شده داستان‌های گنجانده شود که قابلیت تبدیل شدن به فیلم و سریال را داشته باشد شاید که در آینده شاهد ساخت آثار نمایشی دفاع مقدس متعددی از روی این داستان‌ها باشیم.

 

یکی از وقایع مهم در تاریخ معاصر ایران جنگ هشت ساله عراق علیه ایران است. ادبیات دفاع مقدس در دوران جنگ خودجوش بود، و اغلب به دست کسانی شکل گرفت که تجربة کافی در کار نوشتن نداشتند، به همین دلیل داستان‌های باقی مانده از آن دوران از استحکام ادبی لازم برخوردار نبود. اما تولدی بود که مرور زمان به آن شکل داد و توانست خلأ بُعد ادبی جنگ را پُر کند.

 

ایثار، شهادت طلبی، تکلیف دینی برای دفاع از انقلاب و اسلام، عشق و علاقه به مبانی دینی و رهبر انقلاب اسلامی و مقدس بودن مسئله دفاع از جمله مفاهیم رایج ادبیات دوران جنگ بود.

 

در دوران بعد از جنگ نیز ادبیات دفاع مقدس در قالب داستان، خاطره، شعر، روزشمار جنگ و تولید فیلم سینمایی با موضوع جنگ ادامه یافت. داستان‌ها اغلب از داستان کوتاه دوران جنگ به رمان و داستان بلند تغییر یافت و در آثار این دوران علاوه بر جبهه به پشت جبهه نیز پرداخته شد.

 

موضوع اسیران آزادشده جنگ یعنی آزادگان سرافراز و مسائل جانبازان و خانواده معظم شهدا از دیگر موضوعات مهم دوران بعد از جنگ است و نویسندگان بدون دغدغه خاطر، ویرانی ها و مصائب جنگ را نیز مورد توجه قرار دادند.

 

کتاب حاضر خلاصه پنجاه و چهار رمان در حوزه جنگ به همراه تحلیل کوتاهی از آن‌هاست که می‌تواند به منتقدان، پژوهشگران و دست اندرکاران تهیه و ساخت فیلم و سریال‌های جنگ یاری رساند و همچنین می‌تواند علاقه‌مندان و پژوهشگران به موضوع رمان جنگ و دانشجویان را با خلاصه آثار نوشته شده در این خصوص آشنا کند.

 

 

به نقل از پایگاه اینترنتی انتشارات سروش

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]