تاریخ انتشار خبر: 09 ارديبهشت 1393 - ساعت 01:32:53
کتاب ولایت؛ کلید اعمال، ستون اسلام

کتاب ولایت؛ کلید اعمال، ستون اسلام

نویسنده در این کتاب در سه فصل با عنوان رهبری مردم در عصر غیبت و شرایط ولی فقیه، اختیارات ولی فقیه و نگاهی به کارکرد ولایت فقیه و برکات آن مصداق امروز ستون اسلام به خوبی و در ابعاد گوناگون بحث و تشریح شده است.

امام باقر(ع) می‌فرمایند که آگاه باش که اگر مردی شب‌ها به عبادت ایستد و روزها روزه گیرد و تمام مالش را صدقه دهد و تمام روزگار را حج کند، ولی ولایت ولی خدا را نشناسد تا تمام اعمالش با ولایت و راهنمایی او باشد از اهل ایمان نیست و نزد خداوند ثوابی برای او نیست.(اصول کافی، جلد دوم صفحه 19) 

 

 

کتاب ولایت؛ کلید اعمال، ستون اسلام که به همت مؤسسه فرهنگی-هنری قدر ولایت در 527 صفحه تنظیم و تدوین شده که با تکیه بر منابع دینی به مبانی، ریشه‌ها، لوازم و ضرورت‌های این ستون یعنی ولایت می‌پردازد.

 

 

در سه فصل اول کتاب جریان غدیر، نیاز جامعه به رهبر و ولی و نقش ولایت و ضرورت تبعیت از آن مورد بررسی قرار می‌گیرد که خود یک درس امام‌شناسی خوبی است و به مخاطب این نکته را می‌رساند که مساله غدیر مساله حکومت است و دین با سیاست عجین و جدانشدنی می‌باشد.

 

 

از یک طرف معرفی ولی فقیه با شرایطش به عنوان شخص ذی‌صلاح برای اداره جامعه اسلامی و از سوی دیگر توجه به نگاه اصلی دشمنان اسلام و استقلال سیاسی اجتماعی ملت ایران و هجمه سنگین آنان به اصل ولایت فقیه اهمیت و جایگاه و نقش اساسی آن را به خوبی روشن و نشان می‌دهد.

 

 

در این کتاب در سه فصل با عنوان رهبری مردم در عصر غیبت و شرایط ولی فقیه، اختیارات ولی فقیه و نگاهی به کارکرد ولایت فقیه و برکات آن مصداق امروز ستون اسلام به خوبی و در ابعاد گوناگون بحث و تشریح شده است و می‌تواند پرسش‌های بسیاری از جوانان را پاسخ دهد.

 

 

در این کتاب برای تبیین بهتر و به این جهت که بیشتر در دل و جان مخاطب بنشیند از روایات، خاطرات، سخنان بزرگان، فرمایشات و نامه‌های حضرت امام خمینی(ره) بهره گرفته و همچنین جریانات مختلفی از انقلاب مانند بنی صدر، مهدی هاشمی، آیت الله منتظری، بازرگان، دولت موقت، منافقین، بختیار، رفراندوم جمهوری اسلامی در این اثر ذکر شده است.

 

 

بعد از اثبات اصل و نیاز ولایت معصوم به عنوان ستون اسلام و بعد از ورود به مصداق امروز این ستون یعنی ولایت فقیه مباحث فصل آخر وارد مصداق مصداق این ستون می‌شود و به صورت مختصر از امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری سخن می‌گوید و مخاطب را با گوشه‌ای از زندگانی و لوازم شخصی امام(ره) و با سخنان بزرگانی همچون آیت الله بهاءالدینی و آیت الله جوادی آملی درباره رهبرانقلاب آشنا می‌سازد.

 

 

در فصل پایانی این کتاب می‌خوانیم:

 

 

« در یکی از سفرهای مقام معظم رهبری به قم، معظم له به منزل آیت الله بهاءالدینی تشریف بردند و با ایشان دیدار کردند. روز بعد، بنده به اتفاق یکی از دوستان  به محضر آن عارف پاک رسیدیم و از ایشان پرسیدیم: آیا دیروز مقام معظم رهبری به اینجا آمده بودند؟ حضرت آیت الله بهاء الدینی در پاسخ فرمودند: بله! چند دقیقه خورشید اینجا تابید و رفت. او چو خورشید، دارای خیر و برکات است. این نگاه این عارف و عابد سترگ به مقام معظم رهبری بود. ایشان در جلسه‌ای فرمود: آقای خامنه‌ای را باید کمک کرد. ایشان را کمک کنید؛ دید ما و حرف ما این است.» 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]