تاریخ انتشار خبر: 13 ارديبهشت 1393 - ساعت 17:36:07
 افرادی که قصد ازدواج دارندبخوانند

افرادی که قصد ازدواج دارندبخوانند

بسته پیشنهادی برای افرادی که قصد ازدواج دارند تا با آمادگی بیشتر به سمت این امر مهم بروند.@

آمادگی قبل از ازدواج

این روزها علاوه بر بالا رفتن سن ازدواج و درصد بالای طلاق در سال­های اخیر، نهاد خانواده ایرانی با تهدیدی بی­سابقه و جدی مواجه شده است. پدیده­ای که متخصصان با آن دست به گریبانند از طرفی خطرپذیری پایین جوانان است و از سویی دیگر عده زیادی از جوانانی که تصمیم به ازدواج می گیرند به دنبال لقمه­ای آماده­اند یعنی آموزه سازش که درسبک زندگی دینی و ایرانی وجود دارد به کلی یا به اندازه قابل توجهی رنگ باخته است.

چه باید کرد؟ اصلاً باید کاری کرد؟ شاید جواب به سؤال­هایی از این قبیل زمانی عالمان جامعه را قانع کند که از محیط­های علمی برآمده باشد. یقیقناً زمانی که این اتفاق بیفتد، مسئولین مربوطه نیز می­توانند به راحتی تصمیم­های لازم و مفید را اتخاذ کنند.

این بسته پیشنهادی برای کسانی طراحی شده است که تصمیم به ازدواج دارند و می خواهند در فرآیند ازدواج و در منزلگاه­های گوناگون آن علاوه بر انتخابی عاقلانه خود را برای زندگی­ای عاشقانه آماده و مجهز کنند.

کتاب­های زیر پیشنهاد ما است به کسانی که می­ خواهند در این موضوع بهتر و بیشتر بدانند.


 1. «تحیکم خانواده از نگاه قرآن و حدیث» که توسط آقای ری­شهری جمع­آوری شده است.(ناشر: دارالحدیث)

  این کتاب به گونه­ای کتاب مرجع است زیرا مؤلف کوشیده است تا در این مجموعه تمام آیات و روایات مربوط به خانواده را احصاء کند. بنابراین شاید بتوان گفت برای هر خانواده مسلمان این کتاب از کتاب­های لازم می­باشد. مهم­ترین قسمتی که از این کتاب در این بسته راه­گشا است، فصل اول آن است.

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

خانواده از مهمترین نهادهای تربیتی جامعه امروز می باشد که می بایست وظایف خود را شناخته و در سایه عمل به وظایف خویش بتواند اثرات مثبتی هم بر فرزندان و همچنین بر جامعه داشته باشد. زیرا تربیت صحیح خانوادگی سبب ایجاد جامعه ای سالم و بالعکس تربیت غلط ان جامعه ای ناسالم را به بار خواهد آورد

ابتدای کتاب با ذکر مباحث متنوع خانواده و اینکه هدف از تشکیل آن چیست نکات مختلفی را ارائه می دارد. نگاه دینی و توحیدی ما به مسأله خانواده این نکته را یادآور می شود که خانواده یک نهاد مقدس می باشد و در سایه تقدس آن ( خانواده فقط بهره گیری جنسی نیست ) اهدافی متعالی نیز برای آن در نظر گرفته شده است که شامل آرامش روانی، سازندگی اخلاقی، سازندگی اجتماعی وگسترش آرمان توحید می باشد. رسیدن به این اهداف والا و متعالی نیازمند عمل به دستورات الهی در زمینه رشد و تعالی خانواده می باشد.

عواملی که می تواند سبب تحکیم خانواده گردد در نگاه دینی حوزه های مختلفی را شامل می گردد ( محبت و مهربانی، کردار نیکو، تربیت دینی، پاسخ به غرایز جنسی و... ) بخش دوم کتاب عوامل تحکیم خانواده را از منظر روایات اسلامی بیان می کند.

خانواده همیشه در معرض آسیب هائی می باشد این اسیب ها می تواند هم کارکرد خانواده را پائین آورد و هم می تواند سبب شود که خانواده نقش مهم خود را از دست داده و سبب انحرافاتی در فرزندان و به تبع آن جامعه گردد. این آسیب ها هم شامل آسیب های کلی خانوادگی، اسیب های از طرف مردان و آسیب هائی از طرف زنان می باشد . این آسیب ها در بخش سوم کتاب تحت عنوان آسیب های خانواده بیان شده است.

کتاب پیش رو در درجه اول برای محققین و پژوهشگران عزیز حوزه خانواده بسیار قابل استفاده بوده و همینطور در درجه بعد نیز والدین و مربیان محترم نیز می توانند با بهره گیری از روایات اسلامی که در این کتاب به زبانی ساده بیان شده است زمینه های مختلف رشد و شکوفائی خانواده ها را فراهم آورند.

نکته ای که باید وجود توجه شود، استفاده از منابع اهل سنت در این کتاب و دیگر کتب مشابه می باشد که به نوعی می تواند نکته مثبتی قلمداد شود، البته با در نظر گرفتن اینکه آقای ری شهری خود از متخصصین حوزه حدیثی شیعه در عصر حاضر می باشند. در غیر اینصورت ورود به این حوزه می تواند مشکلاتی را برای دیگران ایجاد نماید.


 1. جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، نشر قدسیان

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

کتاب حاضر با عنوان جوانان و انتخاب همسر نوشته علی اکبر مظاهری که در 260 صفحه نوشته شده و توسط انتشارات قدسیان به چاپ رسیده است، یکی از پرفروش ترین کتابهایی است که در عرصه جوانان و ازدواج به چاپ رسیده و توانسته است در اولین جشنواره سراسری کتاب خانوده برگزیده و تقدیر شود.

مقوله ازدواج یکی از گردنه های حساس و خطیر دوره جوانی است که اگر دقت نشود و انتخابی درست صورت نگیرد می تواند سرنوشت انسان را تا آخر عمر  به بدی رقم بزند و زندگی انسان را به تباهی بکشاند و از آن سو هم چنین اگر انتخاب درست صورت بگیرد می تواند موجبات سعادت انسان را در هر دو سرا تأمین کند.

در این راستا نقش کتابها جهت آگاهی دادن به جوانان برای انتخاب زوج مناسب خودشان بر کسی پوشیده نیست، و کتاب حاضر یکی از بهترین کتابهایی است که در عرصه انتخاب همسر به جوانان کمک می کند تا با دقت بتوانند ازدواج کنند.

یکی از محاسن این کتاب دادن معیار برای انتخاب همسر به جوانان است که به جوانان آگاهی های لازم را می دهد و آنها را از سر گردانی نجات می دهد و هم چنین در این کتا ب نمونه های عینی از واقعیت هایی منفی و مثبتی  که در این عرصه، در جامعه اتفاق افتاده است، بیان می شود تا جوانان عزیز اشتباهاتی را که دیگران مرتکب آن شده اند را دچار نشوند و از تجربه دیگران استفاده کنند.

این کتاب که با بیانی ساده و روان و با انگیزه کمک به جوانان در انتخاب همسر نوشته شده است شامل مباحث مهمی در مورد مسائل قبل و بعد از ازدواج مانند فضیلت ازدواج، زمان ازدواج، فایده های ازدواج به موقع و زیان های تأخیر آن ، مشکلات ازدواج، معیار های انتخاب همسر، گزینش همسر و  دوران نامزدی می باشد و در هفت فصل به نگارش در آمده است.


 1. «ازدواج، موانع و راه­حل­ها نوشته ابراهیم امینی». (ناشر: بوستان کتاب)

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

کتاب حاضر، به نام «ازدواج، موانع و راه حل ها» اثر آیت الله امینی است. وی پس از گذراندن تحصیلات کلاسیک وارد حوزه علمیه اصفهان شد و بعد از مدتی در حوزه ی علمیه ی قم به تحصیل ادامه داد و ضمن تکمیل دروس سطح نزد اساتید معروف، خارج فقه و اصول را از محضر آیات عظام: بروجردی، خمینی، گلپایگانی و محقق داماد فرا گرفت و فلسفه را از علامه طباطبایی بهره برد. ایشان در این کتاب، به اهمیت و ضرورت ازدواج پرداخته و موانع آن را به تفصیل بررسی می کند و راه‌حل‌های معقول و منطقی را ارایه کرده است. پوشیده نماند که مطالب گرد آوری شده در این مجموعه، برخی از خطبه های اول نماز جمعه ی شهر مقدس قم است که در طول چند سال ایراد شده است. به همین مناسبت مؤلف در بخشی از مقدمه کتاب آورده است: یکی از مسائلی که در این خطبه ها مورد بحث واقع شده و بیش از دیگر موضوعات درباره‌اش بحث کردم ازدواج جوانان و تشکیل خانواده می باشد. این مسئله را بدین جهت انتخاب کردم که در شرایط کنونی جامعه یک ضرورت بود. در طول چند سال و در جلسات متعدد، مسائل مختلف آن را مورد بحث قرار دادم و به مقداری که وقت اجازه می‌داد درباره‌اش بحث کردم. من در انتخاب این موضوع احساس وظیفه کردم....

نویسنده در بخش اول این کتاب به بررسی ضرورت تشکیل خانواده از دیدگاه اسلام می‌پردازد و می‌نویسد: «ازدواج اگر با معیارهای صحیح انجام بپذیرد، بسیاری از نعمت‌ها و برکت‌های خداوند متعال، نصیب انسان و جامعه شده و استعدادهای فراوانی شکوفا می‌شود، زیرا خداوند سبحان، این پیوند را مجرای عنایت‌های ویژه خود قرار داده است این همه تاکید قرآن و پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) هم از آن‌ روست که این برکات الهی در جامعه نازل شود و مردم از انحراف و ارتکاب گناه محفوظ بمانند و به عذاب گرفتار نشوند. ».

درباره ضرورت ازدواج، احادیث فراوانی هست برای نمونه برخی از آنها را نقل می‌کنیم: پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: «ازدواج، سنت من است، هرکس از آن سرباز زند از من نیست». به همین مضمون، احادیث دیگری از آن پیامبر بزرگ(ص) رسیده است؛ از جمله: ازدواج، سنت من است هرکس از آن سرباز زند از سنت من سرپیچی کرده است. آن بزرگوار در حدیث دیگری فرمودند: هیچ بنایی در اسلام، بنیان‌گذاری نشده که نزد خدا محبوب‌تر از ازدواج باشد. بنابراین ازدواج مستحب موکد است، ولی اگر کسی به گناه بیفتد ازدواج بر او واجب می شود؛ از همین روست که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در باره ی مجردها هشدار دادند و فرمودند: بدترین مردگان شما مجردها هستند. و در حدیث دیگر: افراد شرور امت من، مجرد ها هستند.

آیت‌الله امینی معتقد است که بی تردید ازدواج آثار خوبی برای جسم و روح انسان دارد، آدمی را در پیمودن مسیر رشد و کمال و سعادت دنیوی و اخروی کمک می کند. این آثار به ‌قدری پراهمیت است که خداوند متعال آن را یکی از آیات بزرگ خویش معرفی کرده است و می‌فرماید: «یکی از آیات الهی این است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفرید تا.....». این آثار را شما می توانید در بخش «منافع ازدواج» مطالعه و این مطالب را خود تکمیل نمایید.

در ادامه، مولف به ضرورت دقت در انتخاب همسر و صفات همسر خوب می پردازد و به ملاک و معیارهای انتخاب همسر اشاره و علت ذکر برخی از آنها را بیان می کند. وی در بخش سوم به این بحث می رسد که، چگونه و از چه راه هایی مطمئن شویم که این صفات در همسری که می خواهیم انتخاب کنیم وجود دارد یا نه؟؟؟

در همین بخش است که مولف در باره ی استخاره توضیحاتی می دهد؛ چراکه خانواده های بسیاری هستند که برای ازدواج و یا خرید و فروش خانه، اتومبیل، مغازه و یا هر تصمیم دیگری متوسل به استخاره می شوند. آیا این سبک قابل قبول است؟ اساسا استخاره یعنی چه؟ چند نوع استخاره داریم؟ و ...پاسخ به این سوالات را در بخش سوم«راه های شناخت همسر» پیگیری کنید.


 1. آن چه یک جوان باید بداند، رضا فرهادیان، ناشر: بوستان کتاب

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

جوانی به نوعی مهم ترین و درخشان ترین دوران زندگی انسان است و در عین حال آسیب ها و نگرانی های خاص خودش را دارد. اثر پیش رو با عنوان «آن چه یک جوان باید بداند» به مسائلی که برای رشد تربیت جوانان (پسران و دختران) ضرورت دارد می پردازد، و توسط رضا فرهادیان د ر144 صفحه نوشته شده است.

کتاب شامل پنج فصل می باشد. فصل ول کتاب (جست و جو) به شناخت جوان از خود و مسائل پیرامون خود می پردازد و از سویی به بلوغ و مشکلات آن اشاره دارد. «جوانی، بینش و اندیشه» عنوان فصل دوم کتاب است که به هیجان های جوان و منشأ این هیجانات که بینش های اوست می پردازد و دو نوع بینش عاقلانه و غیر عاقلانه را مطرح می کند. در این فصل به این موضوع اشاره می شود که چگونه تحول در نگرش، موجب تحول در رفتار می شود و جوان باید با بینش و بصیرت مطلوب به سیر زندگی اش ادامه دهد.

فصل سوم کتاب به موضوعی مبتلی به می پردازد، و آن هم موضوع روابط دختر و پسر می باشد. ارزش های اخلاقی برای معاشرت در زندگی، از مباحث مهمی است که در این فصل مطرح می شود. در پایان این فصل به بحث پوشش و حجاب دختران اشاره شده است. فصل پنجم کتاب به عشق و دوستی می پردازد، و البته در پایان این فصل بحث گزینش همسر مطرح می شود. در فصل پایانی، مؤلف به آسیب شناسی دوران جوانی و مباحث پیرامون این مسأله می پردازد.

کتاب می تواند راهنمای خوبی برای جوانان و کسانی که با جوانان تعامل دارند باشد، تا بدین وسیله به خوبی از این دوران مهم زندگی بهره مند شوند.


 1. فصل اول دوم کتاب رضایت زناشویی. مولف: عباس پسندیده. انتشارات: دارالحدیث

معرفی ترویجی کتاب:

رضایت زناشوئی، عنوان یکی از کتابهای دکتر پسندیده می باشد، ایشان در این کتاب با توجه به یک الگوی خاصی که از آیات و روایات بیان کرده اند به بررسی موضوع زناشوئی از نگاه دین اسلام پرداخته اند.

در فصل ابتدایی کتاب، مسئله ازدواج  و ترغیب به آن به چشم می خورد، اسلام در این باره از یک سو سعی در برطرف ساختن موانع ازدواج و از سوی دیگر این امر مقدس را مورد تشویق و تأکید قرار می دهد. بخش بعدی کتاب به بررسی عوامل پیشینی رضامندی در زندگی زناشویی اشاره دارد که ابتدا توانمندی های شناختی و در ادامه مهارت انتخاب همسر مناسب می باشد. در این بخش به دقت در امر انتخاب همسر  و ویژگی های لازم برای انتخاب همسر اشاره می کند برخی از این ویژگی ها شامل: دینداری، حسن خلق، همسانی و خردمندی می باشد.

فصل انتهایی کتاب به بررسی عوامل پسینی پایداری و رضامندی زناشویی پرداخته است. که مهم ترین محور در پایداری روابط از منظر اسلام مودت و رحمت است، البته لازمه تحقق این مهم، وابسته به تعامل سازنده ای دارد که در ادبیات روایات دینی ما از آن به عنوان حسن معاشرت برای مردان و حسن تبعل ( شوهر داری نیکو) برای زنان دارد.

در این بخش با موضوعات مختلفی از جمله خوش اخلاقی، واکنش مناسب به خوبی و بدی همسر، الگوی تعامل مثبت با همسر و خانواده، واکنش مناسب در زمان حضور یا غیبت همسر ( مباحث مرتبط با خیانت زناشویی و راهکارهای ایمن سازی از آن آسیب) ارضای جنسی و مسائل مرتبط با آن، شادی و نشاط در خانواده، سازگاری و مدارا با همسر و الگوی مناسب اقتصادی خانواده می باشد.

یکی از نکات مهم در این کتاب این است که آثار و پیامدهای ازدواج را از دلایل اصلی ازدواج جدا سازیم. برخی از مسائلی که به عنوان هدف در زندگی و ازدواج یاد می شود در واقع نوعی پیامد و آثار می باشد نه هدف ازدواج. نکته مهم دیگری که در این کتاب به آن اشاره می گردد این می باشد که سکونت و آرامشی که خداوند برای ازدواج بیان می فرمایند (لتسکنوا الیها) هر چند امری بسیار مهم می باشد ولی هدف غایی ازدواج آرامش و سکون نیست بلکه این هدف مقدمه ای است برای هدف والای ازدواج و آن هم تربیت فرزند موحد می باشد. این مطلب را می توان در صفحه 77 مشاهده نمود.


 1. مشاوره­ ی پیش از ازدواج، شهربانو قهاری. نشر قطره

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

کتاب «مشاوره ی پیش از ازدواج» برای روان شناسان و مشاورانی که در زمینه ی مشاوره ی پیش از ازدواج کار می کنند، بسیار مفید است. نویسندگی این اثر بر عهده ی «دکتر شهر بانو قهری» بوده است. وی فارغ التحصیل دکترای روان شناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران است. مدرک کارشناسی اش را در همین رشته از دانشگاه علامه طباطبایی(ره) و مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده است. دکتر قهاری هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن است و به عنوان درمانگر و پژوهشگر در انستیتو روان پزشکی تهران فعالیت می کند. مطالب ارائه شده در این کتاب، با بیانی ساده و قابل فهم ، حاصل سالها کار و تجربه ی بالینی، آموزش و مشاوره ی پیش از ازدواج نویسنده می باشد.

از آن جایی که بسیاری از مردم گمان می کنند که وظیفه ی مشاور این است که باید برای مراجعین خود بهترین تصمیم را بگیرد و آن ها را به انجام دادن یا ندادن کاری متقاعد کند به همین جهت، نویسنده در کتابش قبل از هر چیز، به سراغ تعریفی از مشاوره ی پیش از ازدواج می رود و به اهداف آن اشاره می کند؛ مشاوره ی پیش از ازدواج، فرایندی است که به مراجعین کمک می کند تا به خود آگاهی برسند و با تعارض ها و مشکلات خود آشنا شوند و توانمندی لازم برای حل مشکلات خود را تقویت کنند و در نهایت خودشان به تصمیم درستی برسند و مشادر در این فرایند فقط به عنوان همراه در کنار مراجع است. مدت این نوع مشاوره می تواند از چهار تا دوازده جلسه طول بکشد. بنابراین، اهداف مشاوره متمرکز بر آماده سازی مراجعان برای تصمیم گیری درست برای ازدواج است. در ادامه فصل اول، انواع داوطلبان مشاوره ی پیش از ازدواج را بر شمرده  که شیوه و روش مواجه با هر کدام از آنها متفاوت خواهد بود. کسانی که در اوایل آشنایی شان برای مشاوره مراجعه می کنند، کسانی که در اواسط و یا مدت ها پس از آشنایی به مشاور مراجعه می کنند. و یا کسانی که تنها به سراغ مشاور می آیند و یا اینکه با تمایل و عدم تمایل خود را ناچار به مراجعه می بینند. روش برخورد با هر کدام از این گروه ها فرق می کند.

در فصل سوم، به اختصار با فنون و مهارتهای مشاوره ای آشنا خواهید شد. این فنون تا آخر فرایند مشاوره به کار مشاور می آید که برخی از آن ها عبارتند از: پذیرش مراجع، تماس چشمی مناسب، فن گوش دادن، فن سوال پرسیدن، فن تسهیل، فن هم دلی، فن کاوش، فن تفسیر و  ده ها فنون دیگر ... . به دلیل اهمیت فنون شناختی در فرایند مشاوره، این فنون، فصل مجزایی را به خود اختصاص داده است؛ هدف از به کار گیری آن ها شناسایی، اصلاح و تعدیل نگرش ها، باورها و افکار منفی و غیر منطقی مراجعان است. در این فصل ابتدا به این فنون اشاره شده و سپس فنون دیگر برای اصلاح و چالش با افکار منفی و نا کارآمد ارائه می شود.

مهم ترین بخش این کتاب، بیان نکته های کلیدی در مشاوره ی پیش از ازدواج است  که به آموزش مهارت های مشاوره پرداخته و در حقیقت از اینجا به بعد کار عملی مشاور شروع می شود. مشاور در این بخش یاد می گیرد که از چه چیزهایی سوال کند و نسبت به چه علائمی حساس باشد، و چگونه از فنون مشاوره که قبلا ذکر شد، استفاده کند.

در آخر به برخی از امتیازات و نقدهایی که به این کتاب وارد است، به جهت آشنایی و بهره برداری بیشتر خواننده، اشاره می کنیم:

 1. یکی از محاسن این کتاب این است که کتاب کاملا کاربردی است و در هر موقعیتی، چندین نمونه ی عینی که نویسنده، مشاوره با مراجع خودش داشته است را آورده است و از این طریق به خوبی تجارب خود را بدون هیچ بخلی در اختیار خواننده گذاشته است و همچنین در آخر، به معرفی منابع بیشتر برای مطالعه می پردازد.

2. چون اغلب مراجعان به یاد گیری مهارت های زندگی نیازمندند در پیوست همین کتاب به برخی از مهارت های زندگی اشاره شده است؛ عمده ترین مهارت برای کسانی که داوطلب مشاوره ی پیش از ازدواج هستند، عبارتند از: مهارت خود آگاهی، حل اختلاف، حل مسئله، قاطعیت، تصمیم گیری و مهارت کنترل خشم.

3. قطعا در مواردی مشاور لازم می بیند که از برخی آزمون های روانی استفاده کند که در این صورت برای آشنایی با آن ها باید به کتب تخصصی آزمون های روانی مراجعه شود و درباره ی شیوه ی اجرا و همچنین تفسیر آن، شناخت کافی حاصل شود.

4.  در برخی از توصیه ها ی این کتاب، گویا فرهنگ غربی و تبعیت از آن به عنوان یک اصل پذیرفته شده است. به عنوان مثال وقتی درباره ی انواع عشق صحبت می کند، نویسنده کسانی را موفق در ازدواج معرفی می کند که از فرمول:   آشنایی ----- رابطه ی دوستانه ----- رابطه ی عاشقانه ----- ازدواج (ص113) تبعیت کنند. حلقه ی دوم این فرمول یعنی «رابطه ی دوستانه» در فرهنگ اسلامی جایی ندارد و در بسیاری از موارد مشکل زا نیز می باشد و همیشه موضوع آشنایی دختر و پسر به همان شکل سنتی یعنی با حضور پدر و مادرها از کمترین آسیب در امان بوده است . نویسنده در جایی دیگر، وقتی از بایدها و نبایدها در آشنایی پیش از ازدواج صحبت می کند، توصیه ی بر ترک روابط جنسی قبل از ازدواج می کند و در ادامه می گوید اگر مراجع، اصرار بر رابطه ی جنسی قبل از ازدواج داشت پس چاره ای نیست و باید از فن کاهش آسیب استفاده شود.(ص 254) در حالی که در آموزه های دینی، کمترین رخصتی در این باره به افراد داده نشده است.


 1. «مطلع مهر، امیرحسین بانکی». نشرحدیث راه عشق

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

ازدواج یک امر پسندیده است که مطابق طبیعت، فطرت، شرع، عقل، حافظ بقای نسل، پاکی نسل، سنت رسول اکرم(ص)، امر مقدس، نشاط بخش و نشانه ی خدا است. در باب اهمیت و جایگاه رفیع آن همین کلام پیامبر خدا(ص) ما را بس که فرمودند: هر کس که برای خدا ازدواج کند و برای خدا کسی را به ازدواج دیگری در آورد، سزاوار ولایت و دوستی خداست.

به نظر گروهی بالا رفتن سطح توقعات، ازدواج جوانان را با مشکل مواجه کرده است بعضی هم تکنولوژی رسانه ای جدید را عاملی می دانند که به توسعه ی ارتباطات نامطلوب و فساد ذهنی و حریم شکنی انجامیده است که مقدمه ی سایر ناهنجاری ها است. و همین باعث شده که مسیر مطالبات جوانان از سمت ازدواج و ضروریات زندگی به سمت آزادی های اجتماعی سوق داده شود، آن هم با دستورالعمل های غربی و در مقابل هم حرکتی جدی در جهت رسیدگی و حفاظت از این نهاد فرهنگی به عمل نیامده است. اما همه ی این اتفاق ها در برابر فرهنگ غنی دینی مردم این مرز و بوم نمی تواند جز لایه های ظاهری جامعه را در زمان کوتاهی تحت تأثیر قرار دهد و با عنایت الهی و تمسک به سنت نبوی و قرآن و اهل بیت علیهم السلام می توان براحتی این بحران ها را پشت سر گذاشت.

کتاب «مطلع مهر»، راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر را به بحث می گذارد. نویسنده این کتاب، امیر حسین بانکی پور فرد، می باشد. همزمان با چاپ این کتاب، سی دی هایی  با همین نام در بین جوانان پخش شده است. وی قبل از هر چیز، درباره ی فوریت ازدواج سخن می گوید و بعد از آن به احراز شرائط اولیه ی ازدواج می پردازد. شرائطی که تحصیل آنها قبل از ازدواج لازم است. در لابلای همین بحث، روی سخنش را به برخی از جوانان می کند و می گوید که شما بهتر است ازدواج نکنید. اگر می خواهید بدانید که شما مخاطب این نصیحت هستید یا نه به گفتار دوم این کتاب مراجعه کنید.

از دغدغه های مهم بسیاری، از جمله نویسنده، ملاک ها و معیار ها در ازدواج است یکی از گام های بسیار مهم برای ازدواج آسان و موفق، آشنایی با آن یعنی، معیارهای انتخاب همسر است؛ اما آیا می توان برای همه یک نسخه تجویز کرد؟ آیا باید معیارهای یک همسر شایسته در همه یکسان باشد؟

اگر معتقد به این نکته هستیم که هر پسری به درد هر دختری و هر دختری به درد هر پسری نمی خورد، چگونه می توان با وجود اختلاف سلیقه ها، ملاک و معیارهای ثابت و قطعی ارائه داد. پس تعیین معیارها با مشکلات و پیچیدگی خاص خودش همراه است. چون وقتی از جوانان مجرد در آستانه ی ازدواج در این باره می پرسیم می گویند یک همسر خوب می خواهیم، ولی این واژه ی «خوب» به دلیل گستردگی مفهوم، ابهام دارد و معیارها متفاوت می شود. علاوه بر این، مشکل دیگر در تعیین معیارها، میزان و ضریب ملاک ها و معیارهاست. به طور مثال اگر جوانی ده ملاک و معیار برای خود دارد، کدامیک اصلی و کدامیک فرعی است؟ اولویت این ملاک ها چگونه تعیین می شود؟ از کدام ملاک ها می توان صرف نظر کرد و کدام ملاک را باید شرط لازم تداوم زندگی برشمرد؟ و در یک کلام درصد ملاک ها چگونه تعیین می شود؟
حال برای اینکه بتوانیم به این دست از پرسش ها پاسخ اصولی و منطقی بدهیم، باید به این سوال اساسی پاسخ دهیم که هدف ما از ازدواج چیست؟ اگر فلسفه ی ازدواج برای ما مشخص شد، معیارهای ما برای انتخاب همسر همان معیاری می شود که ما را به آن مقصود نزدیک می سازد و معیارهایی که با مقصود اصلی ما از ازدواج ارتباط ندارد، از فهرست ملاک و معیارها حذف می شود؛ اما هر چند آن معیارها از نظر ارزش و محتوا نکات خوب و ارزشمندی باشد، باید آن ها را از فهرست خود خارج سازیم تا زودتر به نتیجه برسیم. نویسنده، گفتار سوم از کتابش را به بررسی همین موضوع اختصاص می دهد و به این سوالات پاسخ می دهد.

برخی از خانواده ها و یا دختر و پسر، در امر ازدواج، اعتقاد به برخی مسائل دارند. در برخی از آنها این اعتقاد، به حدی زیاد می شود که ابتکار عمل را از آنها می گیرد و گاه از تصمیم درست و منطقی دور می شوند. اعتقادی که کم و بیش در خانواده ها به چشم می خورد، مسئله ی استخاره و عمل به آن در ازدواج است؛ برخی، قبل از هر اقدامی، متوسل به استخاره می شوند و از آن به عنوان مشورت با خدا، نام می برند. اما آیا این شیوه صحیح است؟ اصلا چه جایگاهی برای استخاره، ترسیم شده است؟ پاسخ به این پرسش ها را در گفتار ششم، خواهید یافت، ضمن این که در همین گفتار، از دیگر مسائل اعتقادی که در امر ازدواج دخیل است بحث به میان آورده است ؛ مسائلی مانند: توکل و معنای آن، جایگاه قسمت در ازدواج، قضا و قدر و ...

نویسنده، جان کلام را در گفتار هشتم جمع آوری می کند؛ وی با آوردن عبارات متعدد ولی کوتاه، بهترین انتخاب را برای خوانندگان معرفی می کند که تفصیل هر یک از این عبارات در فصل های کتاب به صورت مشروح آمده است. در پایان متذکر این نکته ی مهم می شویم که به فرا خور بحث، هر جا احساس نیازی بوده به برخی روایات استناد شده و روایاتی ذکر شده است و یک فصل کتاب هم حاوی برخی از مسائل اعتقادی و مباحث دینی است؛ از آنجاییکه این امر، قاعدتا می طلبد، یا نویسنده برخوردار از تحصیلات حوزوی نیز باشند، و یا از یک متخصص علوم دینی مشورت بگیرند که خوشبختانه، از مقدمه ی این کتاب معلوم می شود، ایشان از مشورت شخصیت حوزوی هم استفاده کرده اند که  این خود مشکل را حل خواهد کرد.


 1. «همسرگزینی چرا و چگونه؟علی­احمد پناهی».مؤسسه امام خمینی (ره)

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

علی احمد پناهی، نویسنده ی این کتاب و چندین جلد کتاب دیگر و همچنین ده ها مقاله در حوزه ی خانواده می باشد. وی دارای سطح چهار(دكتري) اخلاق و تربيت حوزه علميه قـم و فارغ ‌التحصيل رشتة روان‌شناسي در مقطع كارشناسي ارشد و نیز فارغ التحصيل در تربيت مربي اخلاق مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) است.

وی این بار درباره ی روابط زن و شوهر از منظر اسلام قلم می زند و کتابش با عنوان«همسر گزینی چرا و چگونه» به دست خواننده می رسد. ازدواج در منطق قرآن كریم، به وجودآورنده مطمئن ترین و آرام بخش ترین رابطه ها و آغازگر زندگی همراه با طراوت، مودّت و ایثار است. از آیات و نشانه های قدرت خداوند این است كه برای انسان از نوع خود، همسرانی آفرید تا در كنار آنان، به آرامش و سكون نایل آیند و بین آنان دوستی و رحمت قرار داد. ازدواج علاوه بر آرامش روانی و ارضای غریزه جنسی، تعهّد و تكامل اجتماعی را در پی داشته و زمینه ساز بروز استعدادها و توانمندی های نهفته درونی می گردد.

تعریف های متعددی برای واژه ازدواج ارائه شده است که مولف در ابتدا ی کتاب، این تعریف از ازدواج را ارائه می دهد: ازدواج فرایندی است از كنش متقابل بین دو فرد، یك مرد و یك زن، كه برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود برپا داشته اند و به طور كلی، عمل آنان مورد پذیرش قانون قرار گرفته و به آن ازدواج اطلاق شده است. در بینش اسلامی، مقصود از «ازدواج»، پیوند زناشویی رسمی میان دو جنس مخالف است كه معمولا بالغ بوده و طبق شرایط شرعی و قانونی لازم انجام گرفته است.

در ادامه، مطالب کتاب جایش را به اهمیت ازدواج می دهد. ازدواج هسته اول ایجاد خانواده و زمینه ساز مطلوب ترین فرصت برای زیباترین تلاقی چشم ها، گیراترین تبادل كلام ها، استوارترین گام ها، تجلّی متعالی ترین ارزش ها و محبوب ترین كانون نزد خالق متعال است. ازدواج و گزینش همسر، انتخاب مطلوب ترین همراه و ترسیم روشن ترین طریق سعادت و پاسخی مناسب به عالی ترین نیاز فطری انسان یعنی وصول به كمال و سعادت است، و به این معنا حضرت علی(علیه السلام) اشاره فرمود: هیچ یك از یاران رسول خدا(صلی الله علیه وآله)ازدواج نكرد، مگر اینكه ایشان پس از ازدواج آنان فرمودند که ایمانش كامل شد. 

نویسنده قبل از ورود به بحث، ابتدا سن مناسب همسر گزینی و آداب آن را بررسی می کند. اگر بخواهیم بدون تأثیرپذیری از آداب و رسوم اجتماعی و بدون توجه به نظریات متناقض در این زمینه، به بررسی موضوع به طور واقع بینانه بپردازیم، باید مطالبی را مورد توجه قرار دهیم که به قرارداد اجتماعی و آداب و رسوم بستگی ندارد و هر زمانی كه احساس نیاز شود باید برآورده گردد. در گام بعدی به ملاک ها و معیارهای همسر گزینی می پردازد. توجه به این ملاک و معیارها مهم است چرا که، ایجاد نسل های سالم در آینده، در سایه توجه به انتخاب صحیح همسر تأمین می شود. به همین دلیل است که گفته می شود کار تربیت فرزند، از زمان انتخاب همسر آغاز می شود. نویسنده این معیارها را به دو دسته تقسیم می کند: معیارهای درجه ی اول مثل: دین داری، شرافت خانوادگی، عقل و فهم و... و معیارهای درجه ی دوم مانند: زیبایی، تناسب و ... . وی در همین جا خطاب به دختران می گوید که از چه مردانی باید اجتناب کنند و به پسران که از فکر ازدواج با چه دخترانی باید بیرون بیایند. نویسنده فصلی را تحت عنوان جشن عروسی و باید ها و نبایدهای آن، می آورد که مطالب سودمندی را برای خواننده در این فصل در نظر می گیرد؛ نکاتی معنوی و تربیتی درباره ی آمیزش جنسی در شب زفاف، که خیلی مورد سوال جوانان و خانواده ها می باشد، و همچنین مطالبی درباره ی ولیمه ی عروسی، اختلاط زن و مرد، رقص، بهداشت و آمیزش جنسی و....

یکی دیگر از بحث های مهم این کتاب که اگر مورد توجه قرار گیرد، سطح رضایتمندی از زندگی زناشویی قطعا افزایش می یابد، مباحثی است که در باره ی تفاوت های جنسی و عاطفی زن و مرد صحبت می کند. مقدمات آمیزش و راه های تحریک جنسی، تفاوت در نوع آمیزش، چه عواملی باعث تحریک جنسی در زن و مرد می شود؟ آیا در مواضع تحریک در زن و مرد تفاوتی وجود دارد؟ در کیفیت تحریک چطور؟ برای جوانانی که در آستانه ی ازدواج هستند ولی هنوز ازدواج نکردند پیگیری این مطالب توصیه نمی شود زیرا تحریک کننده است و ممکن است آثار سویی در پی داشته باشد، اما برای جوانان متاهل حتما توصیه می شود که پاسخ این پرسش ها را در فصل پنجم این کتاب، مطالعه کنند.

در جایی دیگر، بحث روی راه های تنظیم خانواده و بهترین زمان برای فرزند آوری، می رود و اهمیت و جایگاه فرزند، آثار و فوائد فرزند آوری از منظر روان شناسی، مورد بررسی قرار می گیرد. البته باید به شرایط فرزند دار شدن قبلا توجه داشت؛ نظیر آمادگی اخلاقی و تربیتی، آمادگی جسمانی و روانی.

ویژگی که این کتاب را ممتاز کرده است این است که به دلیل اینکه نویسنده، هم از تحصیلات حوزوی برخوردار بوده و هم در رشته ی روان شناسی تحصیل کرده است، خیلی جامع به مباحث پرداخته و جوانب مختلف را در نظر گرفته است.


 1. فصل اول و دوم کتاب همسران شایسته؛ سیره تربیتی و اخلاقی پیامبر و اهل بیت علیهم السلام در خانه و خانواده.اسد الله طوسی،موسسه امام خمینی ره

 2.  

معرفی کتاب:

کتاب حاضر با عنوان «همسران شایسته» نوشته اسد الله طوسی که در 559 صفحه به نگارش درآمده و توسط انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره به چاپ رسیده است، کتابی است که در مورد خانواده و معیار های انتخاب همسر و بایسته های اخلاقی در روابط همسران، به زن و شوهرها آگاهی های لازم را می دهد.

از دیدگاه اسلام برای پیمودن نردبان صعود و رسیدن به کمال انسانی، ازدواج و تشکیل خانواده جایگاه ویژه ای دارد. در محیط و کانون خانواده ای که براساس معیارهای اسلامی و انسانی تشکیل شده است، آسایش تن و آرامش جان و روان انسان تأمین می شود. خداوند منان زن و مرد را به صورتی آفریده است که بتوانند پیوسته در منطقه جذب و انجذاب همدیگر قرار گیرند و عمیقاً مجذوب یکدیگر شوند و نقش آرامش گری خود را ایفا کنند. زن و شوهر در خانواده نقش محوری دارند و نوع روابط آنها، در کیفیت شکل گیری این نهاد و نیز شاکله دیگر اعضا دخیل است.

شریعت مقدس اسلام برای خانواده جایگاهی والا قائل است  و لازم دانسته است تا قدم های اولیه تشکیل آن بسیار دقیق و محکم برداشته شود ، و از همین روی حتی برای ظریف ترین ارتباطات خانوادگی توصیه هایی اخلاقی و گاه الزامی دارد . کتاب پیش روی برآن است تا با بهره گیری از منابع دینی، به ویژه سیره رسول خدا ص و اهل بیت علیهم السلام به این بنیاد مهم اجتماعی یعنی خانواده بپردازد و  پرسش هایی در باب فلسفه تشکیل خانواده، معیار های انتخاب همسر، ازدواج بهنگام، بهترن نوع ارتباط زناشویی، کیفیت و راهکارهای مهر ورزی و خوش خلقی و.. پاسخ دهد.


 1. همسر مناسب شما، همسرتان را از تیپ شخصیتی مناسب خود انتخاب کنید. پاول تیگر، باربارا تیگر،مهدی قراچه داغی

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

تیپ شخصیتی نظامی برای درک رفتار انسانی است. 16 تیپ سخصیتی متفاوت وجود دارد که جملگی به یک اندازه ارزشمندند و هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. با آنکه هر کس انسانی منحصر به فرد است، اشخاصی که از تیپ شخصیتی مشابهی برخوردارند معمولا شبیه به یکدیگر رفتار می‌کنند و در زمینه‌های معاشرتی بودن، واقع‌بین یا خیال‌پرداز بودن، منطقی یا عاطفی، جدی یا شوخ بودن تشابهات فراوانی دارند. هر یک از ترکیبات احتمالی گونه‌های شخصیتی، بخشی از کتاب را به خود اختصاص داده‌اند. این کتاب برای همه‌ی زوج‌ها بدون توجه به اینکه در چه مرحله‌ای از روابط زناشویی خود هستند طراحی شده است. از آنجایی که زوج‌ها با توجه به مراحل و شرایط متفاوت رابطه‌شان نیازهای گوناگونی دارند و با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند، در کتاب موارد خاص مورد بررسی قرار گرفته است تا کمکی برای آنها شود. این کتاب به افراد بینش و فراصتی می‌دهد تا نیازهای خود را شناسایی کنند و متوجه شوند آیا شخص مناسبی برای زندگی خود پیدا کرده اند یا نه؟ درک کردن تیپ یا گونه‌های شخصیتی این امکان را فراهم می‌سازد تا با چشمانی باز به جلو قدم بردارند و درباره‌ی خود و آنچه ازدواج افراد را موفق می‌سازد مطالب فراوانی بیاموزند. این کتاب از بسیاری ناراحتی‌ها و اختلافات بعدی ازدواج جلوگیری می‌کند و با مطالعه‌ی آن، در موقعیتی قرار می‌گیرند که بتوانند درباره‌ی ادامه‌دادن یا ندادن رابطه‌شان تصمیم بگیرند. علاوه بر این، کتاب حاضر به افراد متاهل کمک می‌کند تا از جنبه‌های متفاوت رابطه‌شان با همسر، آگاه شوند و بدانند چرا برخی موارد همیشه به تعارض ختم می‌شوند.


 1. آسیب شناسی روابط پیش از ازدواج، محمدرضا ایزدپور، ناشر: قدیانی

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

هدف از خلقت انسان به عنوان برترین موجود هستی، رشد و تکامل معنوی او بوده است و این امر قابل دسترسی نیست مگر این انسان طبق دستور و برنامه ای که خداوند برای او فرستاده است، عمل کند. از جمله ویژگی هایی که خداوند آن را در آفرینش انسان لحاظ کرده، اجتماعی بودن اوست. به طور کلی ارتباط انسان با جهان هستی در سه محور قابل بررسی می باشد: ارتباط با خالق، ارتباط با خود و ارتباط با دیگران. انسان از آغاز آفرینشش، این سه نوع نیاز را در نهاد خویش احساس کرده و همواره در پی ایجاد ارتباط بوده است. در میان گونه های مختلف ارتباط، ارتباط با همنوع از جایگاه خاصی برخوردار بوده و این نوع ارتباط در چارچوب معینی تعریف شده است که کتاب «آسیب شناسی روابط پیش از ازدواج» به نویسندگی آقای محمد رضا ایزد پور، قصد دارد به مباحثی پیرامون ارتباط انسان با جنس مخالف بپردازد.

نویسنده قبل از ورود به بحث اصلی، به سراغ ویژگی های دوران جوانی می رود و نکاتی را درباره ی این ویژگی ها ارائه می دهد؛ استقلال خواهی، هویت طلبی، هیجان خواهی، ریسک پذیری و ... از جمله ی این ویژگی ها می باشد. فصلی مجزا اختصاص یافته به حساسیت ارتباط با جنس مخالف، که در این فصل دلبستگی به روابط مجازی، آسیب شناسی می شود. در ادامه ی همین فصل، به برخی از علائم و نشانه های ایجاد رابطه با جنس مخالف اشاراتی می شود که برخی از آنه عبارتند از: کم توجهی به خانواده و اطرافیان، انجام کارهای نسنجیده، بی مهری به ارزش های دینی، سرزنش وجدان و... .

یکی از موضوعاتی که مورد توجه مولف بوده و این موضوع، فصل جداگانه ای را به خود اختصاص داده است، پیامدهای ناگوار رابطه ی پیامکی و تلفنی است و نمونه هایی که نویسنده با مراجعان مراکز مشاوره، داشته است را در اینجا آورده است. بی ارادگی و از خود گریزی، افسردگی و درهم ریختگی ذهنی، تنش روانی، ناکامی در روابط جنسی، کاهش فعالیت های روزمره، خود ارضایی و ... تنها بخشی از این آسیب هاست. یکی از همین آسیب ها که جلب توجه می کند، رؤیای بیداری یا ارضای جنسی نامشروع است که روان شناسان آن را از نشانه های شخصیتی ناسالم و بیمار به شمار می آورند. چنین شخصی به جای ارضای نیازهای جنسی خود از راه رویارویی با واقعیت، به تخیل و وهم پناه می برد. بنابر این دختر و پسری که در دوره ی پیش از ازدواج یا حتی پس از آن به دنبال رابطه ی نامشروع هستند، به رؤیای بیداری جنسی و تصور آمیزش جنسی با شخص دیگری غیر از همسرش را دارد مبتلا می شوند که در اسلام نیز از آن نهی شده و روایات، آثار مخرب آن را در نطفه و ایجاد نسل معرفی می کند.

نیاز غریزی و عاطفی به جنس مخالف، امری طبیعی و فطری است و دختر و پسری که قصد ازدواج با هم را دارند، باید پیش از تحقق آن با روحیات طرف مقابل آشنایی کافی داشته باشد و در عین حال به گستره و آسیب های روابط پیش از ازدواج توجه ویژه داشته باشند. از این رو بخشی از کتاب به اهمیت شناخت قبل از ازدواج و منابع شناخت می پردازد و به خانواده ها توصیه می کند که شخصی را برای بدست آوردن شناخت در این امر مأمور کنند که با حساسیت های آن کاملا آشنا باشند. در بخش دیگری از این کتاب، به ارزیابی و سنجش ملاک های همسر آینده پرداخته می شود. مولف، ملاک های انتخاب همسر را در دو بخش کلی تقسیم می کند؛ بخش اول ملاک هایی هستند که بی توجهی به آنها در شخص مورد نظر، آسیب های جدی را به دنبال دارد و نمی توان چنین شخصی را به عنوان شریک زندگی انتخاب کرد. در بخش دوم آن دسته از ملاک هلیی جای می گیرند که زمینه ساز یک زندگی ایده آل هستند ولی نبودشان را در تفاهم زن و شوهر ایجاد نمی کند. از ملاک های دسته ی اول و الزامی می توان به اصالت و شرافت خانوادگی، صداقت، پایبندی به ارزش های دینی،مدارا و انعطاف پذیری، عفت جنسی، خوش بینی، گذشت و فداکاری اشاره کرد. اما برخی از ملاک های ترجیحی و غیر الزامی را می توان این گونه برشمرد: تناسب سنی، تحصیلات، خویشاوند نبودن، توانایی مدیریت زندگی و... . در ادامه ی همین مطالب، به عواملی که باعث کاهش سطح سازگاری زوج های جوان می شود، اشاره می کند که زندگی مشترک را با تهدیدهای جدی مواجه کرده است. برخی از این عوامل عبارتند از: تکیه بر تحصیلات دانشگاهی، شناخت نا کافی از جنس مخالف، فقدان مهارت های زندگی و بی مبالاتی در ارتباط با جنس مخالف.

در آخرین فصل این کتاب، به مهارت های سازگاری با همسر مطالبی خواندنی آمده است.

در پایان این نوشته، یاد آور می شویم که دقت نظر در برخی مطالب این کتاب می تواند باعث بهرمندی بیشتر خوانندگان شود. ملاک هایی که به عنوان ملاک های غیر الزامی شمرده شدند، به این معنا نیست که کم اهمیت  باشند اتفاقا بسیاری از متخصصین و مشاورین خانواده، ازدواج با کسانی را که واجد این ملاک نیستند را توصیه نمی کنند و ملاحظاتی را در نظر می گیرند. به عنوان نمونه همسانی مذهبی و همسانی فرهنگی، دو تا از مهمترین ملاکهای انتخاب همسر می باشد که در این کتاب از جمله ملاک های ترجیحی معرفی شده است.


 1. نبض ازدواج را بگیرید؛ چند ساعت تفکر پیش تز ازدواج، مهدی عباسی، موسسه امام خمینی ره

 2.  

معرفی ترویجی کتاب:

آقای مهدی عباسی- مولف- برای تشجیع و تشویق خواننده به خواندن کتاب«نبض ازدواج را بگیرید»، می‌گوید: ازدواج اصلا هندوانه دربسته نیست، خیلی هم قابل پیش‌بینی است. خانواده موجود زنده است، قلب دارد، نفس می‌کشد، نبضش می‌زند. با گرفتن نبض خیلی چیزها فهمیده می‌شود. براین اساس فصل اول کتاب به نگاهي متفاوت به ازدواج بايد! اختصاص یافته است.
....

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]