تاریخ انتشار خبر: 16 ارديبهشت 1393 - ساعت 03:43:58
کتاب اخلاق اسلامی

کتاب اخلاق اسلامی

کتاب اخلاق اسلامی با تکیه برآیات، روایات و شعر به صورت الفبایی بسیاری از فضایل و رذایل اخلاقی را به صورت مختصر برای مخاطب بیان کرده‌ است.برخی از عوامل بازدارنده گناه کدام است؟، آیا مؤمن تدبیر و آینده‌نگری دارد؟، آثار و نتایج تقوا از نگاه قرآن و روایات کدام است؟برخی از عوامل بازدارنده گناه کدام است؟، آیا مؤمن تدبیر و آینده‌نگری دارد؟...

بشر حتی با وجود قانون بدون اخلاق نمی‌تواند زندگی ایده‌آل و سعادتمندی را درک کند و در این مساله اسلام به عنوان دین کامل و جامع بهترین دستورات اخلاقی را برای زندگی زیبا دارد که فراگیری آن برای هر فرد مؤمنی لازم و ضروری است.

 کتاب اخلاق اسلامی نوشته حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی با تکیه برآیات، روایات و شعر به صورت الفبایی بسیاری از فضایل و رذایل اخلاقی را به صورت مختصر برای مخاطب بیان کرده‌ است.

 به این جهت که مخاطبان این کتاب عموم مردم هستند، مباحث این اثر ضمن استواری علمی و پرهیز از مباحث اختلافی، آسان یاب و روان بیان شده تا خوانندگان با کمترین زمان بهترین استفاده را ببرد و همچنین مباحث فضایل و رذایل اخلاقی کتاب پیش‌رو در هر دو محور اخلاق فردی و اخلاق اجتماعی است که خود مخاطب با مطالعه کتاب درمیابند که چه بحثی در چه شاخه‌ای از اخلاق قرار می‌گیرد.

اخلاص، اعتدال، تقوا، توکل، خوف، یقین، یاد خدا، یاد مرگ، قناعت و صبر از جمله مباحث اخلاق فردی در عرصه فضایل و بحث‌هایی همچون شهوت، عجله، خشم، غرور، قساوت قلب، دنیا دوستی و طمع از جمله رذایل فردی است که ابعاد مختلف آن برای مخاطب روشن می‌شود تا با شناخت بهتر در مسیر عبودیت حرکت کنند.

مباحثی از قبیل ادب، احترام به سالمندان، استیذان، ایثار، تواضع، تعاون، خدمت، عیادت بیمار، مشورت، زیارت و فتوت جزء اخلاق خوب اجتماعی و موضوعاتی همچون پیمان‌شکنی، تجسس، تکبر، دروغ، عیب‌جویی، سوء ظن، جدل، قهر و جدایی، مزاحمت و مکر و فریب از جمله رذایل اخلاقی در بعد اجتماعی می‌باشد که در این کتاب با تکیه بر منابع دینی مطرح شده است.

برای دست‌یابی راحت خواننده کتاب به موضوعات مباحث به صورت الفبابی تنظیم شده و همچنین برای فایده بیشتر مخاطب سعی شده توضیحات کمتر و موضوعات بیشتر باشد و از سوی دیگر از کارهای خوب دیگر نویسنده این است که ریشه و علل برخی ار فضایل و رذایل اخلاقی را ذکر کرده که برای ریشه‌یابی رفتار و کردار می‌تواند مفید باشد.

برخی از عوامل بازدارنده گناه کدام است؟، آیا مؤمن تدبیر و آینده‌نگری دارد؟، آثار و نتایج تقوا از نگاه قرآن و روایات کدام است؟، مایه عزت و محبوبیت انسان چیست؟، توبه دم مرگ و توبه کافر چگونه است؟، معنای واقعی توکل چیست و آیا دست روی هم گذاشتن مصداقی از توکل محسوب می‌شود؟، اساس و ریشه شقاوت و خسارت چیست؟ و توصیه دین در دعوای خانوادگی چیست؟ گوشه کوچکی از پرسش‌هایی است که پاسخ آن با مطالعه کتاب حاضر بدست می‌آید.

این کتاب در 495 صفحه به سفارش مؤسسه فرهنگی - تحقیقاتی اخوان دستمالچی و از سوی انتشارات دلیل ما  به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]