تاریخ انتشار خبر: 17 ارديبهشت 1393 - ساعت 02:50:55
کتاب مقامات حضرت فاطمه درکتاب و سنت

کتاب مقامات حضرت فاطمه درکتاب و سنت

کتاب «مقامات حضرت فاطمه درکتاب و سنت» مجموعه‌ای از بیانات استاد شیخ محمد سندبحرینی است که در مورد مقامات و منزلت ام‌الائمه، حضرت صدیقه کبری(س) نوشته شده و پاسخی خواهد بود در برابر شبهاتی که درباره­ ی مقام و منزلت ایشان، از سوی غافلان و معاندان مکتب تشیع وارد شده است.

در میان بانوان جهان، حضرت فاطمه(س) مقامات ممتازی دارد؛ وی دختر پیامبر(ص)،  «ام ابیها» و مادر یازده امام و حجت خدا بر ائمه و انبیا و همچنین معیار امامت است. رضایت و رنجش او، ملاک خشنودی و غضب خداست و در یک کلام، کوثر و چشمه­ی همه‌ی نیکی­هاست. این مقامات از او شخصیتی پدید آورده که الگوی همه مردمان؛ به ویژه زنان، در همه‌ی دوران باشد، لکن عده‌ای نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند منزلت ایشان را ببینند.

کتاب «مقامات حضرت فاطمه درکتاب و سنت» مجموعه‌ای از بیانات استاد شیخ محمد سندبحرینی است که توسط احمد خوانساری تقریر و ترجمه گشته و به رشته تحریر درآمده که در مورد مقامات و منزلت ام‌الائمه، حضرت صدیقه کبری(س) نوشته شده و پاسخی خواهد بود در برابر شبهاتی که درباره­ی مقام و منزلت ایشان، از سوی غافلان و معاندان مکتب تشیع وارد شده است.

مؤلف در جهت پاسخ‌گویی به این شبهات مباحثی را با محوریت قرآن کریم و مفسریّت سنت نبوی و ائمۀ هدی عنوان نموده که کاملا با استدلال­های فقهی و منطقی مقرون بوده که بر اتقان این کتاب افزوده است. ایشان آیاتی را متذکر می‌شوند که یا در خصوص شخص فاطمه زهرا(س) نازل شده و حقیقتشان به وجود مقدس حضرت تفسیر شده و یا شأن نزولش، در مورد اهل­بیت می ­باشد.

کتاب «مقامات حضرت فاطمه در کتاب و سنت» از جمله کتب اعتقادی است که با قلمی علمی جایگاه حضرتش را در نظر اهل بیت مشخص می‌کند.

از نقاط قوت کتاب می­توان به این نکته اشاره کرد که بیشتر از ادله­­ای استفاده شده است که مورد قبول شیعه و سنی باشد، به همین جهت بسیاری از مقامات آن حضرت را از میان کلمات بزرگان اهل سنت به تصویر کشیده است.

این کتاب در ده مقام تدوین شده است که از جمله آنها منزلت فاطمه(س) در قرآن، حجت بودن ایشان بر ائمه و انبیا، ام ابیها و ام المومنین بودن ایشان، مباهات خداوند به فاطمه(س) و معیار بودن ایشان برای امامت می­باشد.

در روایتی از امام حسن عسگری(ع) آمده است که ما حجت خداوند بر خلق هستیم و مادر ما فاطمه حجت خدا بر ماست که نویسنده با ذکراین حدیث، شواهدی برمدعای خود می‌آورند و با بررسی روایاتی که در مورد مصحف فاطمه(س) آمده، این کتاب شریف را یکی از مصادر علوم اهل بیت، و حضرتش را واسطه علمی بین خداوند و ائمه اطهار معرفی می‌کند.

مؤلف با توجه به روایتی از امام صادق (ع)، معتقد است که حضرت مریم(س) تمثیلی است از فاطمه مرضیه در قرآن؛ به همین جهت به مقایسه‌ای بین حضرت زهرا(س) و مریم مقدس دست می­زند و با ذکر تفسیر آیاتی که در مورد مقامات حضرت مریم(س) آمده است، به بررسی افضلیت حضرت زهرا(س) می‌پردازد.

 

نویسنده با اثباتِ مقام ولایت در امور عامه برای حضرتش، کتاب خود که  در 200 صفحه از سوی انتشارات مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسیده به پایان می­رساند.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]