تاریخ انتشار خبر: 17 ارديبهشت 1393 - ساعت 18:23:15
سیر مطالعاتی با موضوع دوران عقد و نامزدی

سیر مطالعاتی با موضوع دوران عقد و نامزدی

افرادی که علاقه‌مند هستند دوران نامزدی شیرین و خاطرانگیزی را داشته باشند و بهترین دوره زندگی خود را سپری کنند سیر مطالعاتی پیش‌رو را پیشنهاد می‌کنیم.

افرادی که علاقه‌مند هستند دوران نامزدی شیرین و خاطرانگیزی را داشته باشند و بهترین دوره زندگی خود را سپری کنند سیر مطالعاتی پیش‌رو را پیشنهاد می‌کنیم:


 1. جنسیت و دوستی؛ مواجه ه­ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر، حسین سوزنچی، ناشر: معارف

معرفی کتاب:

یکی از مباحث مبتلی به جوانان امروز، مسأله رابطه دختر و پسر است. اسلام در مورد این قضیه نظرات مفید و البته مهمی دارد که کتاب حاضر با عنوان «جنسیت و دوستی» به مواجهه اسلامی با این مسأله می پردازد. دکتر حسین سوزنچی (عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم) این کتاب را در 214 صفحه به تحریر در آورده است. ایشان پس از این که در اثری از خود، تبیینی از معنا و امکان نظری «علم دینی» ارائه داد، در این کتاب بر آن است که مصداقی از حل مسأله در «علم دینی» نشان دهد، لذا به این بحث از منظر اسلام پرداخته است.

مباحث کتاب در چند فصل به مخاطبانش ارائه شده است: از آن جا که در دنیای معاصر سبک زندگی غربی و نگاه سکولاریستی در فضای موضوع مرتبط با کتاب (رابطه دختر و پسر) غالب شده است، در فصل اول تبیین پیش فرض ها و مبادی حاکم بر راه حل مورد نظر نگارنده (از منابع اسلامی گرفته شده است) که با راه حل های رایج در فضای سکولار متفاوت است، مورد توجه قرار می گیرد. در فصل دوم، با توجه به اصولی که در فصل اول به آن پرداخته شده، تا حدودی آسیب شناسی وضع موجود و تصویری از وضع مطلوب جامعه از حیث روابط دختر و پسر ترسیم می شود، تا از طرفی مسأله مورد بحث روشن تر شود و از طرفی دیگر زمینه برای درک صحیحی از آنچه به عنوان راهکار ارائه می شود، آماده شود.

راه حلی که از زاویه نگاه اسلامی برای سطح خرد اجتماعی؛ یعنی برای خود خانواده ها و برای مخاطبین دختر و پسر می تواند ارائه شود، در فصل سوم مطرح می شود. در فصل چهارم به نکاتی درسطح کلان اجتماعی اشاره شده و در پایان نیز جمع بندی ای از مباحث ارائه شده است. همچنین از آنجا که یکی از گزینه های پیشنهادی برای رفع معضل در این زمینه، مسأله ازدواج موقت بوده، در قسمت ضمیمه کتاب برخی از شبهاتی که در این مورد مطرح شده مورد بررسی قرار می گیرد.

مخاطبان کتاب از سویی متخصصان مربوطه در رشته های علوم اجتماعی و علوم اسلامی هستند و از سویی دیگر کسانی که با مسأله مورد نظر به طور مستقیم مواجه هستند (جوانان، خانواده های آنان، مسئولان و سیاست گذاران کشور) می توانند باشند.


 1. گلبرگ زندگی1 ( حسین دهنوی) (ناشر: خادم الرضا علیه السلام)

 2.  

معرفی کتاب:

کتاب پیش رو برگرفته از برنامه "گلبرگ زندگی" است. محتوای این برنامه مجموعه ای از پرسش و پاسخ هایی بوده که مخاطبین از کارشناس محترم نموده اند. کارشناس محترم نیز با اِشراف بر مبانی و آموزه های دینی و همچنین آگاهی از نظرات روان شناسان و مشاوران این عرصه جواب های دقیق و جامع و کامل و متناسب را به مخاطبین ارائه داده اند، لذا این برنامه با استقبال و توجه مردم روبرو شد.

از محاسن این کتاب، می توان به جدید بودن مطالب و به روز بودن این کتاب اشاره کرد. همچنین، مختصر و مفید بودن جواب های کارشناس محترم که حاکی از احاطه کارشناس نسبت به جوانب بحث می باشد بر شیوایی و جذابیت این کتاب برای مخاطب افزوده است. و نکته حایز اهمیت این است که این کتاب، برخلاف خیلی از کتب که تنها به ارائه بحث های نظری می پردازند و هیچ ثمره عملی ندارند، بسیار کاربردی و عملیاتی بوده، لذا برای عموم مردم قابل استفاده است؛ چرا که به خیلی از افکار و خرافات یا رسوماتی که در اذهان مردم رخنه کرده به روشنی و زیبایی پاسخ می دهد.

و نکته دیگر اینکه، برخلاف خیلی از کتب روان شناسی یا حتی مشاورین که فقط به مراجعین خود نسخه می دهند، این کتاب و کارشناس محترم علاوه بر اینکه فقط نسخه نمی دهد بلکه دارو هم می دهد.

بنابراین به تمام جوانان در آستانه ازدواج پیش نهاد می شود این کتاب را مطالعه نمایند.


 1. گلبرگ زندگی2 ( حسین دهنوی) (ناشر: خادم الرضا علیه السلام)

 2.  

معرفی کتاب:

«گلبرگ زندگی 2، مجموعه گفت و گوی تلویزیونی دوران عقد و آغاز زندگی مشترک در شبکه سه سیما» نام مجموعه کتاب سه جلدی می باشد که توسط حجت الاسلام و المسلمین حسین دهنوی تهیه گردیده است، شاید کمتر جوانی باشد که نام برنامه گلبرگ را نشنیده باشد، برنامه ای که با حضور آقای دهنوی، جوانهای مشتاق زیادی را در پای تلویزیون می نشاند. این برنامه در ادامه و با درخواست عمومی به کتاب تبدیل شد...

انتشارات خادم الرضا علیه السلام این کتاب را در 220 صفحه منتشر کرده است. این کتاب بحث های مختلفی را در موضوع زندگی مشترک البته با غلبه دوران عقد و آغاز زندگی مشترک برای مخاطبین عزیز ارائه می دهد.

کتاب حاضر، مباحث متنوع و زیادی در رابطه با خواستگاری، و مسائل مربوط به ایام نامزدی و عقد بیان می دارد، قطعا جوانان زیادی با مشکلات مختلف دوران عقد، آن هم با توجه به نوع فرهنگ غالب بر کشور ما اگاه هستند، در واقع این کتاب تا حدود زیادی به اکثر سوالات آنان پاسخ های مناسبی ارائه می دهد و از امتیازات این کتاب در مقایسه با دیگر کتاب های موجود در بازار، غلبه فرهنگ اسلامی آن می باشد که مؤلف محترم در جای جای این کتاب و با توجه به اقتضای مباحث نکات زیبا و پر محتوایی را از پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام ذکر می فرمایند و قطعا استفاده از کلام معصومین علیهم السلام که به صحت سخنانشان ایمان داریم می تواند قوت قلب خوبی برای جوانان اعم از دختر و پسر برای شروع زندگی مشترک شود.

کتاب پیش رو به نوعی جمع بندی و دسته بندی مطالب برنامه های گلبرگ شبکه سوم سیما می باشد.

زندگی مشترک و خصوصا آغاز آن معمولا مشکلاتی به همراه دارد، مشکلاتی مانند مسائل مالی و اقتصادی، انتخاب همسر مناسب، تردیدهای دوران عقد، لغزش ها و لغزش گاه های دوران عقد و اوایل ازدواج، ضعف ایمان و اعتماد به اسباب دنیوی صرف و...

در این کتاب جوانان و خانواده های محترم با اکثر این مشکلات احتمالی مواجه و نحوه مواجهه با آن مسائل و مشکلات را می آموزند، بسیاری از زوج های جوان نمی دانند که رفتار مناسب با خانواده همسر چگونه است، بسیاری هنوز از اهمیت روابط صمیمی با خانواده همسر بی اطلاعند، خیلی ها نمی دانند که روابط خطا و اشتباه دوران قبل از ازدواج می بایست در گذشته بماند و اسرار خاص را نباید به همسر آینده گفت و ...

خرافات در فرهنگ ما ایرانی ها جایگاه مهمی در زندگی برخی ها دارد، برخی ها برای انتخاب زوج مناسب به دنبال رمال، و فال گیر و ... می روند در این کتاب انواع خرافات مرسوم ذکر و نحوه مواجه با آن ها نیز برای مخاطبین فهیم ارائه می گردد.

نگاه کردن به فهرست کتاب می تواند تصویر کاملی از مطالب کتاب ارائه دهد، در این فهرست با مواردی اینچنین مواجه می شویم:

جایگاه فسخ عقد، یعنی در چه مواردی می توان زندگی مشترک را فسخ نمود بدون اینکه مسئولیتی متوجه انسان باشد ( شرایط خاصی هم وجود دارد) البته در این قسمت علاوه بر موارد مجاز به فسخ عقد مواردی نیز بیان می شود که عده ای گمان می کنند حق فسخ عقد را دارند و حال آنکه چنین حقی ندارند، البته طلاق معنای متفاوتی از فسخ عقد دارد. موضوع بعدی انگیزه های جدایی زوجین از یکدیگر می باشد معمولا زوج های جوانی که مدتی است زندگی مشترک خود را با هزار امید و آرزو آغاز نموده اند به سبب علل متفاوتی تصمیم به جدایی از همسر خویش می گیرند و جالب اینکه در موارد زیادی هم این دو نفر در ایام عقد و دوران آشنایی خود به نحوی عجیب شیفته هم شده بودند، با اینهمه در این کتاب به برخی از انگیزه های متعارف برای فسخ عقد اشاره می گردد برخی از این انگیزه ها عبارتند از : بی احساس بودن زن و مردف بدقولی پدر شوهر، شک به شوهر، ازدواج تحمیلی، اعتیاد پدر شوهر، تنفر از همسر، آلودگی های شوهر، و البته نحوه مواجهه با این مشکلات و معضلات زندگی، موضوع بعدی که در این کتاب بدان پرداخته شده است نگرانی های زوجین از برخی مسائل و نحوه برخورد ب آنها می باشد این ناراحتی ها بعضا می تواند زمنیه ساز بروز مشکلات دیگری را نیز فراهم آورد. موضوع بعدی مهم در زندگی زناشویی، موضوع تردیدهای زندگی مشترک می باشد این تردیدها تحت عناوین مختلفی بررسی و نقد می گردد مانند عدم آمادگی فکری برای ازدواج، کنار نیامدن با ظاهر خانم، بی احساسی به همسر، کنار نیامدن با رابطه قبلی همسر، شنیدن و دیدن مسائلی درباره شوهر، ریاست مرد بر خانواده، چشم پوشی از دوشیزه نبودن زن، ادعاهای عرفانی مرد، خساست شوهر، پرخاشگری شوهر، افسردگی همسر، وسواس فکری مرد، وسواس عملی زن، بی اعتقادی مرد، بدگمانی مرد و اعتیاد شوهر می باشد، موضوعات مهم دیگری نیز در این رابطه بیان می شود مانند لغزش ها و لغزشگاه ها مانند گفتن، خواستگاران قبلی، رنج از دیدن خواستگاران قبلی خانم، مجادله زن و شوهر، اختلاف های دو خانواده، اختلاف نظر سیاسی زن و شوهر، مقایسه شوهر با دیگران، قهر کردن زن، بی اعتمادی همسر، انتقام از همسر، منفی نگری همسر، و...

انحرافات، خرافات، توقعات بجا و بیجای موجود در زندگی، روابط دوران عقد، روابط عاطفی بین زن و مرد، گفت و گوی زن و شوهر با همدیگر، روابط خانوادگی زن و شوهر با همدیگر و در رابطه هایشان با خانواده همسر و موضوعات مختلفی در این زمینه مانند، اختلاف و درگیری با مادر شوهر، بی توجهی و بی محبتی به خانواده شوهر، پیشگیری از اختلاف مادر شوهر و عروس، محبت شوهر به زن در حضور مادر، بی توجهی به زن در حضور مادر، نوازش مادر در حضور زن، نشستن کنار همسر در جمع، رابطه خوب با خانواده شوهر و کار در منزل مادر شوهر می باشد.

آغاز زندگی مشترک، مراسم جشن عروسی و لوازم آن و نحوه برزگاری ازدواج، جایگاه توبه در زندگی از دیگر موضوعاتی می باشد که می تواند راهنمایی های خوبی برای زوج های جوان در اختیار قرار دهد.

نمونه ای از پاسخ به سوالات بیان می شود:

رنج دیدن از خواستگاران قبلی خانم.

وقتی خواستگاران خانمم را که از نزدیکان بوده اند می بینم، رنج می برم، چگونه با این مسأله کنار بیایم، تا بر رابطه ام با همسرم تأثیری نگذارد؟

خواستگاری امری حلال و از برنامه های زندگی انسان هاست و نقصی برای دختر به شمار نمی رود. همانگونه که ممکن است شما نیز به خواستگاری دختران زیادی رفته باشید، اگر همسرتان خواستگارانش را برای شما معرفی کرده، اشتباه کرده است، اینگونه حساسیت ها بجا نیست، امام صادق علیه السلام می فرمایند، لاغیره فی الحلال، در امر حلال غیرتی نیست. وسائل الشیعه، ج 14، ص 176، این مورد از عیرت از مواردی است که خداوند متعال نیز آن را دوست ندارد.

رسول گرامی اسلام می فرمایند: غیرت دو نوع است...غیرتی که خداوند آن را دوست دارد و غیرتی که خداوند آن را زشت می شمارد، که اولی غیرت بجا و دومی غیرت بیجاست. هر چند در این کتاب به اشتباه غیرت بیجا و غیرت بجا در جای هم قرار گرفته است.


 1. حلقه مهر 4 ( مهدی میرمحمد صادقی) (ناشر: ارتقای سلامت ایرانیان)

 2.  

معرفی کتاب:

کتاب حاضر با عنوان "حلقه مهر" در 126 صفحه به چاپ رسیده است. این کتاب جلد چهارم از مجموعه آموزش پیش از ازدواج است و جلدهای دیگر با عناوین آشنایی، عشق و انتخاب همسر منتشر شده اند.

این کتاب با رویکرد آشنایی بیشتر و شناخت دهی به دختران و پسران در ایام نزدیک به ازدواج و اوایل ازدواج تدوین شده است و در مجموع شامل سه بخش اصلی می باشد: دوران نامزدی، دوران عقد و سال اوّل زندگی مشترک. در هر کدام از این سه بخش به مسائل جزئی تر اشاره شده است و توصیه های بسیار مفیدی برای دختران و پسران بی تجربه در زمینه ازدواج ارائه نموده است. در برخی موارد نیز به مسائل حقوقی اشاره شده است. از مواردی که در دوران نامزدی به آن اشاره شده است تاکید بر اهمیت این دوره می باشد. دوران نامزدی اینگونه تعریف شده است:‌دوره ای از زمان که با وعده ازدواج شروع می شود و با عقد رسمی پایان می گیرد و حداقل خانواده اصلی دختر و پسر از آن آگاه هستند. نویسنده به تفاوت های نامزدی، دوران آشنایی و دوران عقد نیز اشاراتی دارد و برای هر یک تعریفی مستقل ذکر می کند. از موارد اهمیت دوران نامزدی می توان به عمیق تر شدن آشنایی، آمادگی برای ورود به زندگی مشترک و قطعیت در تصمیم گیری اشاره کرد. نویسنده با بیان مضرات ازدواج اجباری، اجبار شدن را حتی شامل دلایل منطقی برای ازدواج می داند. از موارد بسیار مهم که از دید نویسنده مغفول نمانده است برقراری رابطه جنسی و مسائل آن در دوران نامزدی می باشد. این بخش معمولا برای جوانان در دوران نامزدی بسیار مبهم است و مطالعه این بخش از کتاب بسیار آگاهی دهنده می باشد. تحقیقات نشان می دهد که اگر طول زمان آشنایی، نامزدی و عقد کمتر از شش ماه یا بیشتر از سه سال باشد؛ طلاق و جدایی افزایش می یابد. در این کتاب اشارات مفیدی نیز به مباحثی مانند جهزیه، مهریه و خرید عقد شده است.


 1. جوان و دوران نامزدی، مولف: علی اکبر مظاهری، ناشر: پارسایان

 2.  

معرفی کتاب:

جوانی به زمانی میان کودکی و میانسالی در زندگی هر فرد اطلاق می‌شود. به طور تقریبی جوانی حدود سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است، مقطعی که همراه با ویژگی ها و مشکلات خاص خودش هست. دوره ای که می توان با داشتن برنامه و رعایت اصول دینی و عقلایی جوانی و آینده خوبی را رقم زد. از جمله ویژگی های دوران جوانی، مسائل جنسی و عاطفی است. اگر این مسائل به هرزه کشیده شود و در امور صحیح صرف نگردد، می توان آفت و تهدید بزرگی محسوب شود. برای جهت دهی صحیح این مسائل در دروۀ جوانی، یکی از راه حل های اساسی ازدواج است. بعد از پذیرش این امر، ادامۀ زندگی زناشویی در همۀ مراحل نیازمند کسب مهارت هایی است. طبق آداب و رسوم در مناطق مختلف، بعد از عقد و قبل از زندگی زیر یک سقف، مدتی را زوج های جوان در دورانی به نام نامزدی به سر می برند. طبعاً این دوره هم رفتارهای خاص خودش را می طلبد. در کتاب حاضر با عنوان «جوانان و دوران نامزدی» نوشتۀ علی اکبر مظاهری سعی شده است به ضرورت دوران نامزدی، وظیفه و ثمره های دوران نامزدی، مدت دوران نامزدی، آفت های دوران نامزدی و راه حل های آن می پردازد. این دوره می تواند به عنوان مقدمه و زمینۀ شناختی برای زندگی دائمی زیر یک سقف باشد، و از طرفی در صورت عدم استفاده از مهارت های لازم در این دوره می تواند آینده زندگیشان را تخریب کند. با توجه به اهمیت این موضوع، مؤلف، کتاب حاضر را در پنج بخش به رشته تحریر در آورده است. در آغاز سخن به ضرورت دوران نامزدی و مباحثی همچون آماده سازی عاطفی(به علت وابستگی های دو طرف به خانواده شان)، آماده سازی عقلانی، ایجاد اُنس و همدمی، آمادگی والدین پرداخته شده است. در قسمت دوم کتاب، وظیفه ها و ثمره های دوران نامزدی، همچون افزایش شناخت، افزایش محبت، اهدای هدیه و... ارائه شده است. در قسمت های بعد کتاب، مدت دوران نامزدی که مقدار مناسب فاصله را 6 الی 9 ماه می دانند، و آفتهای دوران نامزدی مانند، توقعات ناروا، حرمت شکنی و... و درمان های لازم را ارائه می کنند.


 1. «رازهای ارتباط با جنس مخالف»، مؤلف: مسلم داودی نژاد، ناشر: مهر دلدار

معرفی کتاب:

جملات پیش رو را ملاحظه کنید: عشق و عاشقی، عشق و انتخاب همسر، روابط دختر و پسر، حجاب و آزادی در اجتماع، شکست عشقی. معمولا بخشی از زندگی و فضای فکری انسان ها را جملات اینچنینی اشغال کرده است. یکی از علل آن را می توان اهمیت و نقش بزرگی که این مسائل در زندگی آدمی زاد دارد دانست. سنین نوجوانی و اوایل جوانی دورانی است که این مسائل در اوج خود قرار داشته و تقریبا بخش عظیمی از زندگی فرد را تشکیل می دهند. یعنی یک جوان با این مسائل و فکر کردن به آن ها و تجزیه و تحلیلشان زندگی می کند و روز خود را به شب می برد. از اینرو می توان به اهمیت این امور در زندگی پی برد و سپس برای مدیریت هرچه بهتر آن برنامه ریزی کرد. کتاب های گوناگونی در این رابطه وجود دارد و هر کدام با توجه به بافت فکری خود به حل و فصل این مسائل پرداخته است. یکی از این کتاب ها "رازهای ارتباط با جنس مخالف" است که با نگاهی اسلامی به این مسائل توجه کرده و در سطح وسیعی از آیات قرآن کریم و روایات وارده از ناحیه اهل بیت علیهم السلام، برای حل و فصل این دغدغه ها استفاده کرده و بهره برده است. نویسنده در این کتاب سعی کرده است با بیانی توصیه ای به جوانان مسلمان نکات روان شناختی موجود در متن دین را بازگو کرده و برخی مشکلات اجتماعی و فرهنگی را به این صورت حل نماید و برای نیل به این هدف از داستان ها و مثال های زیبا و فراوانی نیز بهره برده است.


 1. فصل هفتم کتاب «جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری»، نشر قدسیان

معرفی کتاب:

کتاب حاضر با عنوان جوانان و انتخاب همسر نوشته علی اکبر مظاهری که در 260 صفحه نوشته شده و توسط انتشارات قدسیان به چاپ رسیده است، یکی از پرفروش ترین کتابهایی است که در عرصه جوانان و ازدواج به چاپ رسیده و توانسته است در اولین جشنواره سراسری کتاب خانوده برگزیده و تقدیر شود.

مقوله ازدواج یکی از گردنه های حساس و خطیر دوره جوانی است که اگر دقت نشود و انتخابی درست صورت نگیرد می تواند سرنوشت انسان را تا آخر عمر  به بدی رقم بزند و زندگی انسان را به تباهی بکشاند و از آن سو هم چنین اگر انتخاب درست صورت بگیرد می تواند موجبات سعادت انسان را در هر دو سرا تأمین کند.

در این راستا نقش کتابها جهت آگاهی دادن به جوانان برای انتخاب زوج مناسب خودشان بر کسی پوشیده نیست، و کتاب حاضر یکی از بهترین کتابهایی است که در عرصه انتخاب همسر به جوانان کمک می کند تا با دقت بتوانند ازدواج کنند.

یکی از محاسن این کتاب دادن معیار برای انتخاب همسر به جوانان است که به جوانان آگاهی های لازم را می دهد و آنها را از سر گردانی نجات می دهد و هم چنین در این کتا ب نمونه های عینی از واقعیت هایی منفی و مثبتی  که در این عرصه، در جامعه اتفاق افتاده است، بیان می شود تا جوانان عزیز اشتباهاتی را که دیگران مرتکب آن شده اند را دچار نشوند و از تجربه دیگران استفاده کنند.

این کتاب که با بیانی ساده و روان و با انگیزه کمک به جوانان در انتخاب همسر نوشته شده است شامل مباحث مهمی در مورد مسائل قبل و بعد از ازدواج مانند فضیلت ازدواج، زمان ازدواج، فایده های ازدواج به موقع و زیان های تأخیر آن ، مشکلات ازدواج، معیار های انتخاب همسر، گزینش همسر و  دوران نامزدی می باشد و در هفت فصل به نگارش در آمده است.


 1. فصل سوم کتاب «همسرگزینی چرا و چگونه؟ نوشته علی­احمد پناهی». (ناشر: مؤسسه امام خمینی (ره)

  معرفی کتاب:

علی احمد پناهی، نویسنده ی این کتاب و چندین جلد کتاب دیگر و همچنین ده ها مقاله در حوزه ی خانواده می باشد. وی دارای سطح چهار(دكتري)اخلاق و تربيت حوزه علميه قـم و فارغ‌التحصيل رشتة روان‌شناسي در مقطع كارشناسي ارشد و نیز فارغ التحصيل در تربيت مربي اخلاق مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) است.

کتاب «همسر گزینی چرا و چگونه» از شش فصل تشکیل شده است: سن مناسب همسر گزینی، معیارهای همسرگزینی و آسیب‌های آن، نامزدی بایدها و نبایدها، جشن عروسی و بایدهای آن، تفاوت‌های جنسی زن و مرد، راه‌های تنظیم خانواده و زمان مناسب فرزندآوری از جمله فصل‌های این کتاب است.

مولف در مقدمه ی کتابش تعریفی از ازدواج می آورد و می نویسد:
«تعریف های متعددی برای واژه ازدواج ارائه شده است كه به یكی از آنها اشاره می شود: ازدواج فرایندی است از كنش متقابل بین دو فرد، یك مرد و یك زن، كه برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود برپا داشته اند و به طور كلی، عمل آنان مورد پذیرش قانون قرار گرفته و به آن ازدواج اطلاق شده است.» در بینش اسلامی، مقصود از «ازدواج»، پیوند زناشویی رسمی میان دو جنس مخالف است كه معمولا بالغ بوده و طبق شرایط شرعی و قانونی لازم انجام گرفته است.
در ادامه، مطالب کتاب جایش را به اهمیت ازدواج می دهد: ازدواج هسته اول ایجاد خانواده و به نوبه خود، واحدی در سنگ بنای جامعه انسانی است. ازدواج زمینه ساز مطلوب ترین فرصت برای زیباترین تلاقی چشم ها، گیراترین تبادل كلام ها، استوارترین گام ها، تجلّی متعالی ترین ارزش ها و محبوب ترین كانون نزد خالق متعال است. حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله)فرمود: هیچ كانونی در اسلام بر پا نشده است كه نزد خداوند از كانون ازدواج محبوب تر و عزیزتر باشد.
ازدواج و گزینش همسر، انتخاب مطلوب ترین همراه و ترسیم روشن ترین طریق سعادت و پاسخی مناسب به عالی ترین نیاز فطری انسان یعنی وصول به كمال و سعادت است، و به این معنا حضرت علی(علیه السلام)اشاره فرمود: هیچ یك از یاران رسول خدا(صلی الله علیه وآله)ازدواج نكرد، مگر اینكه ایشان پس از ازدواج آنان فرمود: ایمانش كامل شد.
ازدواج در منطق قرآن كریم، به وجودآورنده مطمئن ترین و آرام بخش ترین رابطه ها و آغازگر زندگی همراه با طراوت، مودّت و ایثار است. از آیات و نشانه های قدرت خداوند این است كه برای انسان از نوع خود، همسرانی آفرید تا در كنار آنان، به آرامش و سكون نایل آیند و بین آنان دوستی و رحمت قرار داد.
ازدواج علاوه بر آرامش روانی و ارضای غریزه جنسی، تعهّد و تكامل اجتماعی را در پی داشته و زمینه ساز بروز استعدادها و توانمندی های نهفته درونی می گردد.
نویسنده کتاب به مهم ترین بحثی که در این باره مطرح می شود - یعنی آثار تربیتی ازدواج- در فصل اول مفصل قلم می زند.

در همین فصل است که به سن مناسب ازدواج پرداخته می شود؛ مولف معتقد است که یكی از مسائل اساسی در ازدواج، كه درباره آن نظریات متفاوتی در میان اندیشمندان مطرح شده، بحث سن مناسب ازدواج و همسرگزینی است. در این باره، افراد تحت تأثیر فرهنگ اجتماعی كه در آن زیست می كنند، معیارهایی بیان نموده اند. وی در ادامه می نویسد: اگر بخواهیم بدون تأثیرپذیری از آداب و رسوم اجتماعی و بدون توجه به نظریات متناقض در این زمینه، به بررسی موضوع به طور واقع بینانه بپردازیم، باید مطالبی را مورد توجه قرار دهیم که به قرارداد اجتماعی و آداب و رسوم بستگی ندارد و هر زمانی كه احساس نیاز شود باید برآورده گردد.
یکی دیگر از فصل های مهم این کتاب فصل پنجم است که در باره ی تفاوت های جنسی زن و مرد است. زن و مرد به لحاظ جنسی، نوع و زمان تحریک، و حتی در کمیت و کیفیت ارتباطات جنسی با همدیگر فرق دارند. نویسنده به جوانانی که در آستانه ی ازدواج هستند توصیه می کند که این فصل را مطالعه نکنند؛ زیرا تحریک کننده است و ممکن است آثار سویی در پی داشته باشد. در اینجا به تفاوت های جنسی و عاطفی زنان و مردان اشاره کرده، وهمسران را از این واقعیت گریزناپذیر آگاه می سازد. مهم ترین تفاوت های زن و مرد در مسائل جنسی که نویسنده بر می شمرد عبارتند از: تفاوت در نوع آمیزش، تفاوت در عوامل تحریکی، تفاوت در مواضع و کیفیت تحریک و ...


 1. فصل دوم کتاب «خانواده موفق؛ راهکارهای دستیابی به یک خانواده متعادل»،زهرا رحیمی یگانه،نشرحدیث راه عشق

 2.  

معرفی کتاب:

نیاز انسان به زندگی اجتماعی و تشکیل خانواده، یک نیاز فطری می باشد. ازدواج و تشکیل خانواده و قرار گرفتن در کنار همسری شایسته، همدم .و دلسوز، هم سبب کنترل غریزه جنسی می شود، هم آرامش روحی به وجود می آورد، هم توکل به خدا را بیشتر می کند و هم انسان را از حالت پریشانی و بی پناهی خارج کرده و به او احساس امنیت و شخصیت می دهد.

کتاب حاضر با عنوان خانواده موفق نوشته زهرا رحیمی یگانه که در 214صفحه به نگارش در آمده است به اساسی ترین بنیان اجتماع یعنی خانواده می پردازد و راهکارهایی را برای تشکیل یک زندگی موفق و سرشار از رضایت و معنویت همراه با آرامش ارائه می کند.آنچه که زوج های جوان در این کتاب مطالعه می کنند مطالب مفید و کاربردی در موضوعات مختلف و مورد نیاز زندگی زناشویی است. دراین کتاب به اهمیت بحث ازدواج و تشکیل خانواده پرداخته می شود وبیان می شود که ازدواج از پایه های اساسی زندگی انسان محسوب می شود؛ دختر و پسر برای تشکیل این بنیان مستحکم بایستی تمام امور  وبرنامه های خود را با اصول و موازین دینی، عقلانی، اخلاقی و قانونی تنظیم کنند. زن و شوهر در امر ازدواج نیازمند آگاهی وسیع و اطلاعاتی ارزشمند هستند تا با مدد از این آگاهی ها، انتخاب درست و چگونگی زندگی زناشویی را فرا بگیرند و بتوانند در عرصه زندگی موفق، زندگی ای سر شار از رضایت و معنویت و آرامش داشته باشند.

این کتاب شامل 5 فصل می باشد که فصل های این کتاب عبارتند از : عوامل موثر درتفاهم زوجین، راهنمای دوران عقد، مدیریت اقتصادی در خانواده، ارتباط با خانواده همسر و رودررو با مشکلات خانواده.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]