تاریخ انتشار خبر: 24 ارديبهشت 1393 - ساعت 05:57:27
	بلوغ راهنمای والدین

بلوغ راهنمای والدین


انسان دارای دوره های مختلفی از جهت رشد است. دوره هایی که برخی دارای اهمیت بیشتری هستند. از جملۀ دوره های حساس رشد نوجوانی است. نوجوانی که برخی از آن به برزخ یاد می‌کنند،چرا که از طرفی کودکی را پشت سر گذاشته و از طرفی هم بزرگسالی ومسئولیت‌های آینده را پیش‌رو دارد.


شاید به همین خاطر باشد که از نظر عامۀ مردم و حتی عدۀ زیادی از والدین شاید هنوز زود باشد که دربارۀ فکر نوجوان و فلسفۀ زندگی در نظر او سخن بگوییم. آنان اظهار می‌کنند که نوجوان، هنوز کم سن و کم تجربه، و با این‌گونه مسائل و امور، بیگانه است، درحالی‌که از مختصات دوران نوجوانی، بلوغ، رشد ذهنی و بارور شدن توان عقلی می‌باشد.


نوجوان در گذشته‌ای نه چندان دور، از جهت عقل و خرد، کودکی تسلیم بود و قدرت استقلال نداشت، اما اینک در شرایطی است که می‌تواند عقلانی بیندیشد و حسن و قبح را از یکدیگر تشخیص دهد و زشت و زیبا را از هم باز شناسد. اما از جمله خصوصیات دوران نوجوانی بلوغ است. بلوغی که خود را در وضعیت جسمانی، وضعیت عاطفی و رفتاری جدید خود را نشان می‌دهد. ا


ین تغییرات است که این دوره را مهم جلوه می‌دهد و دلیل دیگر اهمیت این دوره رفتارها و نوع مواجهه والدین با این تغییرات و نوجوانشان است. رفتارهایی که می تواند آسیب زا و پر مخاطره باشد و نوجوان را در مسیر رفتارهای مخرّب و تهدید کننده همچون بزهکاری، ترک تحصیل، اعتیاد و موارد دیگر قرار دهد.


بر همین اساس درکتاب بلوغ راهنمای والدین نوشته احسان کاظمی و دکتر سید حمید آتش‌پور سعی شده است، رهنمودهایی برای درک بهتر والدین از بلوغ و نحوه‌ی صحیح مواجهه با تغییرات رفتاری، عاطفی و فکر نوجوان خویش بیان شود.


کتابی که در پنج فصل و با محوریت آشنایی دادن والدین از بلوغ، مشکلات دوران بلوغ، بهداشت دوران بلوغ دختران و پسران، آشنایی با ویژگی‌های دوران نوجوانی و در آخر والدین و شیوه‌های ارتباط مؤثر با نوجوان نگاشته شده است.


این کتاب در 104 صفحه از سوی انتشارات ابوعطا به چاپ رسیده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]