تاریخ انتشار خبر: 25 ارديبهشت 1393 - ساعت 03:01:14
شرح خطبه حضرت زهرا(س)

شرح خطبه حضرت زهرا(س)

«شرح خطبۀ حضرت زهرا(س)» نوشته آیت الله سید عزالدین زنجانی برآن است تا با معرفی این خطبه، ابعاد تازه‌ای از سخنان حضرت زهرا(س) را، که در احتجاج با حاکمان وقت رخ داده است، بر مخاطب بگشاید.

تأمل و اندیشه در گفتار حضرت زهرا(س) ما را به حقایقی رهنمون می‌سازد که مطالعۀ هیچ کتابی آن را به دست نمی‌دهد؛ حقایقی چون بر حق بودن این خاندان، پایمال شدن حق و حقوق ایشان، سکوت سنگین و دردآور بعضی از اصحاب در قبال این عزیزان.

«شرح خطبۀ حضرت زهرا(س)» نوشته آیت الله سید عزالدین زنجانی برآن است تا با معرفی این خطبه، ابعاد تازه‌ای از سخنان حضرت زهرا(س) را، که در احتجاج با حاکمان وقت رخ داده است، بر مخاطب بگشاید. این خطبه مشتمل است بر کلام صدیقه طاهره(س) که در دفاع از حق خویش در برابر ابوبکر ایراد شده است؛ هنگامی که ایشان را از ملکیت فدک بازداشتند و حق مسلم ایشان را مصادره کردند.

مؤلف در این نوشتار در صدد آن است که با قلمی علمی به تحلیل و بررسی این خطبه تاریخی بپردازد تا مخاطب به عمق فرمایشات حضرتش پی‌ببرد.

هر چند که این گفتار حضرت زهرا(س) از طرق مختلف نقل شده است، اما نویسنده قبل از این که به شرح خطبه بپردازد، سند آن را مورد بررسی مجدد قرار داده تا اتقان آن، درنظر مخاطب بیش از پیش واضح گردد.

 

 

بر مخاطب لازم است قبل از مطالعه کتاب، بداند که فدک از چه لحاظی مورد توجه و اهمیت قرار دارد و هدف آن بانوی بزرگوار از تعقیب آن چه بوده است؛ به همین جهت نویسنده پیش از بحث در مورد خطبه، اشاره‌ای به این مطالب دارد.

 

 

حضرت زهرا(س) در سخنرانی حماسی خود افق‌های بسیاری را بر همه‌ی مردم جهان تا قیامت می‌گشاید. ازجمله مباحثی که در این خطبه مطرح شده از حمد و ثنای الهی گرفته تا نقش رسالت در تحویل تاریخی عرب، حکمت‌ دستورهای اسلامی و فراوان اعجوبه‌های حکمت آمیز دیگر؛ همه در راستای روشن سازی جایگاه ولایت و امامت در نظام اسلامی است که نویسنده از شرح و توضیح این مسائل کوتاهی نکرده و به پاره‌ای از مباحث خداشناسی و نبوت به صورت بسیار دقیق و علمی پرداخته است.

 

 

روش نویسنده در شرح این خطبه آن است که پس از ذکر عبارتی از این خطبه و پس از ترجمه آن، به شرح مفردات و کلمات آن می‌پردازد و در این قسمت معمولا از آیات قرآن به عنوان شاهد بر معنی استفاده شده سپس با استفاده از روایات و آیات و ادله متقن عقلی به شرح تک تک عبارات این خطبه شریف همت گماشته است.

 

 

مفهوم شناسی بعضی از واژگان خطبه، از جمله اقداماتی است که در این کتاب، بدان اشاره گشته است به عنوان مثال در قسمتی از کتاب به تعریف حمد و شکر پرداخته و فرق میان آن دو را بیان می‌کند؛ معنای و مفهوم الهام، طاغوت ،توحید و معنای قدرت و اراده و ... از جمله واژگانی است که شارح به شرح مفاهیم آنها پرداخته است.

 

 

ایشان با قسمت‌بندی خطبه­ها، گاهی برای وضوح مطلب ناچار به ذکر مقدمه­ای می­شود که بر روح علمی کتاب می‌افزاید.

 

کتاب شرح خطبه حضرت زهرا(س) در 704 صفحه از سوی انتشارات بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]