تاریخ انتشار خبر: 28 ارديبهشت 1393 - ساعت 23:04:09
 تاكتيك‌هاي مبارزاتي امام خميني(ره)

تاكتيك‌هاي مبارزاتي امام خميني(ره)

نگارنده در اوایل کتاب بعد از بررسی خصوصيات شخصيتي امام خمینی(ره) كه تاثير بسزايي در شيوه مبارزاتي ايشان داشته، وارد گستردگی مبارزاتی امام شده و در آنجا شگرد مبارزاتی ایشان با پهلوی اول یعنی رضاخان و استراتژی وی در مبارزه با پهلوی دوم را مورد بررسی قرارداده است.

در جهان اتفاق‌ها و رويدادهايي بزرگ بوجود آمده و انقلاب‌هايي بوقوع پيوسته، اما بعضي اين انقلاب‌ها پيروز و بعضي ديگر با شكست روبه رو شده‌اند، يكي از علت‌هايي كه موجب از بين رفتن اين انقلاب‌ها مي‌شود مي‌توان به خالي بودن اين‌ها از يك رهبري واحد اشاره كرد، اما انقلاب اسلامي ايران به عنوان يكي از پديده‌هاي شگفت و تحسين‌برانگيز تاريخ معاصر؛ رمز ماندگاريش وجود رهبري واحد، انديشمند و مبارز بوده است.

 

 

كتاب تاكتيك‌هاي مبارزاتي امام خميني(ره) نوشته حسين احمدي به بخش مهمي از انقلاب اسلامي يعني خصوصيات رهبر اين نهضت پرداخته و همچنین ابعاد زندگاني امام خميني(ره) از بدو تولد تا روحيات خاصه ایشان و مبارزه طلبي اين رهبر بزرگ را تبيين مي‌کند.

 

 

يكي از ويژگي‌هاي یک رهبر موفق این است که در شرایط گوناگون چه در وطن خود چه در زندان یا در تبعید، باید به مبارزه مشغول باشد و هیچ گاه از نفس نیافتد، در این کتاب نویسنده به این مورد به نحو احسن اشاره کرده و نشان می‌دهد که امام نه تنها در وطن خود بلکه مواقعی که به کشورهای مختلف تبعید می‌شدند نیز از همان شرایط تبعید استفاده کرده و آن را سکوی پیروزی خود بر نظام منفور پهلوی قرار می‌دادند.

 

 

 نگارنده در اوایل کتاب بعد از بررسی خصوصيات شخصيتي امام خمینی(ره) كه تاثير بسزايي در شيوه مبارزاتي ايشان داشته، وارد گستردگی مبارزاتی امام شده و در آنجا شگرد مبارزاتی ایشان با پهلوی اول یعنی رضاخان  و استراتژی وی در مبارزه با پهلوی دوم را مورد بررسی قرارداده است.

 

 

نوسینده در بخش‌هایی از این اثر  برای مخاطبان خود علل اینکه چرا امام را به شهرهایی مانند ترکیه، نجف و فرانسه تبعید کردند را تبیین می‌کند و در ادامه وارد تاکتیک‌های امام در بحث فرنگ و مبارزات او با نظام پهلوی شده و سرانجام قلم را به سمت  شگردهای امام در حوزه فرهنگ برده و به آن اشاره‌ای می‌کند.

 

 

از خصوصیات این کتاب بايد به اين مورد نیز اشاره كرد که نگارنده در خلل مباحث خود وارد یک مساله‌ی مقایسه‌ای شده و در آن ویژگی‌های رهبری امام خمینی(ره) و شیوه مبارزاتی وی را  با دیگر رهبران جهان مورد مقایسه قرار داده  که این مطلب کمتر در کتاب‌های دیگر به چشم مي‌خورد، برای بیشتر آشنا شدن با این مطلب به سراغ بخشی از کتاب می‌رویم:

 

 

«امام خمینی(ره) در راه مبارزه و مقابله با ظلم و ستم‌شاهی ادای تکلیف و عمل به وظایف الهی را سر لوحه و اساس کار خویش قرار داده بود، لذا بدون هیچ چشم داشت و امیدی به پیروزی اميدی وارد میدان نبرد باطاغوتیان زمان شد. به بیانی دیگر، مبارزات امام مبارزه‌ای دینی و معنوی بود که انگیزه و اصول و قواعد آن از قرآن و سنت پیامبر(ص) و ائمه اطهار گرفته شده بود و از این رو هيچ‌گونه شباهتی با حرکت سیاستمداران حرفه‌ای نداشت. مبارزه از نظر امام نه یک جنگ قدرت بلکه یک وظيفه و یک تکلیف شرعی بود، لذا شکست و پیروزی ظاهری مایه‌ی یاس و نا امیدی و غرور نمي‌گردد. این اخلاص به نوبه خود در رهبری امام قاطعیت بی نظیری به وجود آورد که هر گونه سازش با دشمن را از بین می‌برد.»

 

 

اين كتاب كه حاصل تلاش نويسنده در 349 منبع، كتاب و مقاله و با استفاده از روزنامه‌ها وآرشيو اسناد مركز اسناد بوده تا هر چه بهتر بتواند مطالب را مستند و در خور جایگاه بزرگ حضرت امام بيان كند، در 3 بخش تدوين شده، بخش اول در مورد ويژگی‌های مبارزه و قیام امام خمینی(ره) که خود داراي 3 فصل است، بخش دوم هم با 3 فصل در نحوه مبارزه و دامنه و گستردگي مبارزات امام صحبتی به میان می‌آورد و در بخش سوم به راه‌کارهای مبارزاتی امام در دوران مبارزاتش در 4 فصل اشاره می‌کند.

 

 

کتاب تاکتیک‌های مبارزاتی امام خمینی(ره) در سال 1390 از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]