تاریخ انتشار خبر: 11 خرداد 1393 - ساعت 07:43:19
رمان تاریخی سلطانه

رمان تاریخی سلطانه

داستان این کتاب با نثری موجز نوشته شده و هر فصل با ماجرایی دلهره‌آور و جالب به پایان می‌رسد و به گونه‌ای که خواننده نمی‌تواند خواندن را متوقف کند و مدام کنجکاوی دانستن ادامه داستان است.

رمان تاریخی سلطانه سومین اثر روزنامه‌نگار امریکایی کالین فالکنر است که داستان این کتاب با نثری موجز نوشته و هر فصل با ماجرایی دلهره‌آور و جالب به پایان می‌رسد و به گونه‌ای که خواننده نمی‌تواند خواندن را متوقف کند و مدام کنجکاوی دانستن ادامه داستان است.

شخصیت اصلی داستان کنیزی تاتاراست که به حرمسرای سلیمان- سلطان عثمانی- آورده می‌شود، در نهایت این کنیز-که به خرم مشهور می‌شود- به مدد جاه طلبی، قساوت و البته زیرکی و همچنین حماقت و ضعف نفس سلیمان؛ سلطانه (ملکه) عثمانی می‌شود.

به نظر نویسنده رابطه میان اسلام و اروپا رابطه‌ای از پستی، بی‌رحمی و قساوت (اسلام) به بلندی، فرهنگ و زیبایی (اروپا) است و همان بهتر که این دو تمدن فقط از دور ناظر هم باشند والا نزدیکی این دو به هم نتیجه‌ای جز بدبختی و تخریب ندارد

و به همین جهت در پایان داستان این رمان دختر ونیزی احساس می‌کند با همسر مسیحی خود خوشبخت شده نه با عاشق مسلمانش.

خواننده با خواندن این رمان خود را در فضایی مملو از خشونت، ستمگری، نفاق، جاه‌طلبی، عشق‌های ممنوع و نفرت می‌بیند و از سوی دیگر این اثر اطلاعات تاریخی بسیاری در اختیار خواننده قرار می‌دهد هرچند که نگارنده جزئیات دقیقی درباره افراد و نقش حرم‌سرا ارائه دهد، اما در طول داستان توجه کمتری به وقایع مهم‌تر تاریخی دارد.

انتشارات Hodder & Stoughton رمان «سلطانه» نوشته کالین فلکنر را به چاپ رسانده که تاکنون چندین بار به فارسی ترجمه شده و هادی عادل‌پور، فاطمه امینی و جواد سید‌اشرف از جمله مترجمان این رمان هستند.

گفتنی است؛ کالین فالکنر سال 1953 در شمال شهر لندن به دنیا آمده و در بیست سالگی به استرالیا مهاجرت کرد. در ابتدا راننده تاکسی بود و گیتار می‌نواخت و پس از مدتی در یک آژانس تبلیغاتش مشغول به کار شد. سال 1984 به سیدنی رفت تا نویسندگی را پیشه خود کند. کالین فلکنر سال‌ها در رادیو و تلویزیون و همچنین به صورت مستقل در شمار زیادی از روزنامه‌ها و مجله‌های برتر استرالیا کار کرد و برای آنها مقاله و داستان نوشت. او از سال 1990 مشغول رمان‌نویسی بوده و کار‌هایش در سطح گسترده‌ای در آمریکا، بریتانیا و اروپا منتشر شده است. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]