تاریخ انتشار خبر: 13 خرداد 1393 - ساعت 01:13:02
زندگی نامه ای خواندنی درباره امام خمینی

زندگی نامه ای خواندنی درباره امام خمینی

مصور بودن این کتاب بر جذابیت آن افزوده و مخاطب ارتباط خوبی با این تصاویر برقرار می‌کند که می‌توان گفت وجود بیش از 1200 عکس خواننده را به مطالعه این اثر ترغیب می‌کند.

شناختن و شناساندن شخصیت امام خمینی(ره) به جوانان و نسل‌های بعد از انقلاب از دغدغه‌های امروز محسوب می‌شود که جای یک اثر متقن، مستند و جذاب بسیار خالی است تا بدین وسیله نسل جوان از شبهات و تحریف‌های دشمنان نجات پیدا کند.

 

 

کتاب «دایره المعارف مصور زندگی امام خمینی» نوشته جعفر شیرعلی نیا،محقق جوان و برجسته تاریخ انقلاب  روایتی از فراز و فرود 86 سال زندگی ایشان از روز تولد در اول مهرماه سال 1281 تا 14 خرداد 1368 است که به صورت تصویری زندگی امام را به نمایش گذاشته است.

 

 

 مصور بودن این کتاب نیز همانند کتاب‌های دیگر نشر سایان بر جذابیت آن افزوده و مخاطب ارتباط خوبی با این تصاویر برقرار می‌کند  که می‌توان گفت وجود بیش از 1200 عکس خواننده را به مطالعه این اثر ترغیب می‌کند.

 

 

 برای نگارش کتاب پیش‌رو نویسنده از منابع متعددی بهره گرفته و از کتاب‌های تاریخی و تحلیلی تا خاطرات  استفاده شده و در پاره‌ای از موارد خاص به مصاحبه نیز روی آورده شده است که مجموعه این منابع بر اتقان این اثر افزوده است.

 

 

این کتاب در کنار معرفی مستقیم شخصیت و زندگانی امام راحل به معرفی هشتصد شخصیت دیگر نیز پرداخته و همچنین متن‌های کوتاه، گزیده و گویا ز دیگر نقاط قوت این کتاب است که خواننده به بهترین وجه و کمترین زمان با یک دوره تاریخ انقلاب آشنا می‌شود.

 

 

 این دایره المعارف علاوه بر آشنا‌ساختن مخاطب با حوادث مهم حیات سیاسی ومعنوی و رخدادهای مهم پنجاه سال اخیر ایران نقش خنثی‌سازی توطیه‌های دشمنان هم دارد زیرا که دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی درصدد تحریف تاریخ انقلاب و چهره امام راحل هستند که مطالعه این کتاب متقن می‌تواند جلوی فریب‌کاری دشمن را بگیرد و خواننده را با حقایق و حوادث واقعی آشنا سازد.

 

 

 این کتاب دوازده فصل دارد که هرکدام به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده و گاه‌شماره‌هایی که مخاطب را در سیر حوادث قرار می‌دهد و نگارنده در فصل اول با عنوان تلخ و شیرین خمین به کودکی امام که همزمان با وقایه مشروطه‌ی ایران و نوجوانی امام که همزمان با جنگ جهانی اول بود، پرداخته است.

 

 

 نویسنده در فصل دوم با عنوان کلاه پهلوی به طلبگی امام و حضور ایشان در حوزه علمیه اراک و قم پرداخته و از طلبگی تا استادی امام را به تصویر کشانده است و در فصل سوم با عنوان در کشاکش سیاست که دوره پر فرازو نشیب روزهای امام خمینی(ره) در دوره مرجعیت آیت الله بروجردی(ره) را بیان می‌کند.

 

 

زمزمه‌های مرجعیت عنوان فصل چهارم است که به روزها و فعالیت‌ها و اعتراضات امام راحل بعد از درگذشت آیت الله بروجردی(ره) می‌پردازد و مولف در فصل پنجم با عنوان اعتراض به آمریکا تبعید به ترکیه به وقایعی همچون تصویب لایحه مصونیت آمریکایی پرداخته است.

 

 

 فصل ششم عنوان روایت‌های سال نجف را به خود گرفته که با دو دوربین متفاوت در دوران سیزده ساله تبعید امام وقایع ایران و عراق را با هم بیان کرده است که خواننده با جزییات حوادث این دوران و مشکل امام با حوزه نجف آشنا می‌شود.

 

 

 نگارنده در فصل هفتم روزهای چهار ماه مهم و حساس پاریس را به نمایش گذاشته و روزهای پرحادثه ایران پس از انقلاب اسلامی تا آغاز جنگ محور روایت‌های فصل هشتم با عنوان به سوی سرنوشت است.

 

 

 فصل نهم از مقاومت تا پیروزی نام دارد که به حوادث داخلی و توطیه‌های داخلی در دوران جنگ اشاره دارد و در فصل دهم با عنوان چپ‌ها و راست‌ها به روایت زندگی در دوران روزهای بعد از جنگ و جریان بنی صدر پرداخته است.

 

 

 مساله مهم قایم مقامی رهبری و مواضع امام راحل در برابر جریانات پیرامونی آیت الله منتظری و سید مهدی هاشمی در فصل یازدهم با عنوان پیروزی‌ها و شکست‌ها پی گرفته می‌‌شود و در فصل پایانی با عنوان آخرین روزها و آخرین حرف‌ها به حوادث و پیام‌ها و سخنرانی‌های سال آخر زندگانی امام پرداخته و روزهای پایانی ایشان و بدرقه مردم را بع تصویر کشاتده است.

 

 

 کتاب دایره المعارف مصور زندگی امام خمینی(ره)که در 524 صفحه از سوی انتشارات سایان به چاپ رسیده، در صدد ارایه چهارچوبی تاریخی از زندگی رهبر انقلاب می‌باشد که برای دریافت یک دوره تاریخ متقن انقلاب مطالعه این اثر خالی از لطف نیست.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]