تاریخ انتشار خبر: 20 خرداد 1393 - ساعت 18:19:53
سیر مطالعاتی امام زمان (ع)

سیر مطالعاتی امام زمان (ع)

کتاب‌های عمومی پیرامون امام زمان(عج) در این سیر مطالعاتی برای مخاطبان معرفی شده است.

سیر مطالعاتی کتاب‌های عمومی پیرامون امام زمان(عج):

1.آثار اعتقاد به امام زمان علیه السلام

دکتر هادی قندهاری

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت

پیش از آن که به بحث در اصل مهدویت پرداخته شود، لازم است بدانیم که اصولاً جایگاه این بحث در اعتقادات شیعی کجا است؟

آیا اعتقاد به ظهور حضرت مهدی علیه السلام و آشنایی و معرفت به آن حضرت و انتظار ظهور آن حضرت و توجه و توسل به آن حضرت ضرورت دینی دارد، و یا اینکه مسلمانی بدون آن نیز امکان پذیر است! اگر نه به چه علت؟

اساساً رابطه ی ایمان و ولایت اهل بیت چیست؟ تفاوت اسلام با ایمان در چه چیز است؟ آیا ایمان به ولایت اهل بیت در سایر ادیان نیز مطرح بوده؟ بشارت و هشدار اساسی به محبین اهل بیت چه چیز است و تکلیف گناهکارانی که محب اهل بیت هستند چه خواهد شد و بسیاری از مبانی اعتقادی دیگر...

اصولا تا انسان به اهمیت چیزی پی نبرد، به آن دل نمی دهد و برای آن همت نمی گمارد و آن طور که شایسته است به آن ارج نمی گذارد. بنابر این در این زمینه در این کتاب بسیار ارزشمند در 14 فصل مهمترین مبانی اعتقادی شیعه در این زمینه در عین اختصار و سادگی و روانی در نهایت اتقان مستدل به دلایل عقلانی و مستند به آیات و روایات تبیین شده است.

فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:

  1- پایه اصلی دین/ 2- شرط ایمان/ 3- توحید عملی/ 4- بندگی خداوند/ 5- شرط قبول اعمال/ 6- در عوالم و ادیان قبل/ 7- برترین راه تقرب به خداوند/8- تنها راه نجات/ 9- شرط لازم برای مغفرت حق/ 10- هدایت الهی/ 11- برترین نعمت خداوند/ 12- در معرفت امام زمان علیه السلام/13- سبب علوّ مقام پیروان/ 14- تذکرات (الف- عمل، لازمه ی ولایت و دوستی اهل بیت علیه السلام/ ب- وعده و وعید خداوند به محبّین/ج- نهی از غلوّ در شأن اهل بیت علیه السلام/ د- شرط ولایت اهل بیت علیه السلام برائت از دشمنان/ ه- تنها محبّت اهل علیه السالم کافی نیست/ و- اولویت ولایت بر دیگر فرائض/ ز- لزوم تربیت فرزندان بر ولایت آل محمد علیه السلام/ح- درجات بالاتر ولایت با تقاضای از خدا)

2 .شمیم گل نرگس

عباس رحیمی

جمال

ياد مهديِ فاطمه به هر شكلي و به هر صورتي روح نواز و جانبخش است، اما آن گاه كه توجه به آن موعود منتظر با شيريني بهره مندي از سخنان نوراني اهل بيت(علیه السلام) آميخته مي گردد و به مراتب روح نوازتر و اميد بخش تر است.

كتاب شميم گل نرگس فرصتي است تا با بهره مندي از نور سخنان آل الله بيش از پيش با موضوع مهدويت و حضرت مهدي (عجل الله تعالی فرجه) آشنا شويم و در كنار مطالعه 313 حديث نوراني يك دوره كامل از موضوعات مربوط به امام عصر (علیه السلام) را از نظر بگذاريم.

یکی از بهترین ویژگیهای کتاب این است که در عین سادگی و اختصار با استفاده از این 313 به مهترین مباحث در عرصه ی مهدویت از شناخت امام زمان و ویژگیهای حضرت تا ویژگیهای یاران حضرت و وظایف منتظران تا علائم ظهور و نشانهای آخرالزمان را به شکلی نظام مند در خود جایداده است. مطالعه ی این کتاب برای کسانی که می خواهند مبانی مطالعاتی مهدویت را به شکل اصولی آغاز کنند توصیه می شود.

3.آماده باش یاران امام زمان

حسین گنجی

طوبای محبت

این کتاب در حقیقت بررسي وظايف منتظران و ويژگي‎هاي ياران امام زمان (عج) است. در اين پژوهش ضمن بررسي معناي انتظار ويژگي‎هاي منتظران واقعي ظهور حضرت مهدي و مهر و محبت امام زمان نسبت به منتظران خويش بيان شده و فوايد و آثار تقوا در عصر غيبت و راه‎هاي تهذيب نفس و خودسازي بررسي گرديده است. نگارنده به سقوط ارزش‎هاي ديني در زمان غيبت اشاره كرده و بايدها و نبايدهاي اين زمان را بيان كرده است. از ديدگاه وي شخص منتظر در زمان غيبت بايد تقوا پيشه كند و با ياد امام زمان زندگي كرده و فرامين خدا و اولياي الهي را اطاعت كرده و ارتباط وحي هميشگي با امام زمان خويش داشته باشد. وي به نهي كردن امامان از تعيين وقت ظهور اشاره كرده و امكان تشرف يافتن به حضور امام عصر را بررسي نموده است. بيان راه‎ها و موانع ارتباط معنوي با امام زمان از مباحث پاياني كتاب است.

4.کمي ديرتر

سید مهدی شجاعی

نیستان

“بارها در طول نوشتن این رمان دچار تردید و دودلی شدم. یک دلم می‌گفت: بیا و از خیر این کار بگذر و برای خودت دشمن تراشی نکن. عقل هم چیز خوبی است! مثل مگس بر روی زخم ها و عفونت ها ننشین! خوبی ها را ببین. دل دیگرم می‌گفت: نویسنده باید آینه باشد. آینه اگر زشتی ها را بپوشاند و فقط زیبایی ها را نشان دهد که دیگر آینه نیست… سرت را درد آوردم ولی دوست داشتم بدونی که در طول این کار با خودم چه دست و پنجه هایی نرم کردم… به خودم گفتم عموم کسانی که پیش از این تقدیر و تحسینت می‌کردند، بعد از انتشار این کار، ممکنه تقبیح و نکوهشت کنند.”

آنچه خواندید بخشی از فصل سوم کتاب “کمی دیرتر” اثر سید مهدی شجاعی است که در قالب رمان به رشته تحریر در آمده است.  این اثر که از چهار فصل زمستان، پاییز، تابستان و بهار تشکیل شده، نگاهی است متفاوت و نقادانه به فضای انتظار جامعه امروز.

رمان با یک اتفاق شگفت و غریب آغاز می‌شود، جشن نیمه‌شعبان و مجلسی پرشور و بسیاری که فریاد «آقا بیا» سرداده‌اند… در این میان جوانی و فریادی که: «آقا نیا…» این شروع جذاب ما را با شخصیت‌هایی آشنا می‌کند که همه مدعی‌ انتظارند اما وقتی هنگام عمل می‌رسد و هنگامه عمل به شعارها می‌رسد، آن نمی‌کنند که می‌گفتند.

نویسنده در پایان همه موشکافی‌هایش در نقد منتظران به دنبال آن است که مخاطب منتظر واقعی را بشناسد و ببیند که انتظار به فریادهای بلند «آقا بیا» نیست؛ به دلی است که برای حضرت می‌تپد و اخلاصی که میان زندگی جاری است و آقایی که خودش به دیدار منتظرانش می‌آید…

5 .سودای روی دوست

مرتضی آقا تهرانی

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

اوراق اين كتاب بيانگر راهكارهاي عملي جهت ديدار با حضرت ولي‌عصر عليه‌السلام است كه چهار فصل تدوين شده، فصل اول مقدمات، كليات است كه در اين فصل ابتدا پيرامون نام و القاب مبارك امام عصر عليه‌السلام سخن به ميان آمده و سپس به مباحثي چون ارتباط و انتظار و ديدار پرداخته است.

علل و عوامل زمينه‌ساز برای ایجاد سنخیت باطنی و حقیقی با حضرت در فصل دوم  بيان شده و در اين فصل عوامل مؤثري كه موجب ديدار حضرت صاحب‌الزمان عجل الله فرجه‌الشريف مي‌شود ذكر شده است به اميد آن كه اين فصل بتواند راهي مطمئن را فراسوي شيفتگان وصال آن مولاي عزيز بگشايد.

فصل سوم موانع ديدار امام زمان عليه‌السلام است یا به تعبیر دیگر نباید های یک منتظر كه نويسنده در آن به موانع ديدار و دوري از ساحت مقدس امام عصر عليه‌السلام پرداخته، بدين منظور كه عزيزان و علاقه‌مندان آن حضرت را از خطرات و موانع ملاقات آن حضرت بازدارد.

عنوان آخرين فصل سالكان مخلص و عنايات خاص حضرت ولي‌عصر عليه‌السلام است كه اين فصل ابتدا به ولايت عام اهل‌بيت عليهم‌السلام، ولايت خاص حضرت بقية‌الله عليهم‌السلام در دوران غيبت و آثار آن پرداخته و سپس تربيت و تزكيه سالك راه توسط حضرت ولي‌عصر ارواحنا‌فداه را به عنوان يكي از آثار مهم و برجسته ولايت آن حضرت مورد توجه قرار داده است.

6.وظایف شیعیان در زمان غیبت   

سید رضی سیدنژاد

تهذیب

این کتاب با استناد به آیات و روایات و برخی حکایات، درباره مباحث مهمی از جمله وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج)،  فواید دعا و آثار معنوی آن برای امام زمان، فلسفه‌ی انتظار و پاداش و ثواب آن، آثار تربیتی انتظار، شناخت علایم ظهور حضرت، عوامل مهم زمینه‌سازی ظهور، صدقه‌ دادن و حج رفتن به نیابت امام زمان (عج)، فرستادن نایب و... مطالب بسیار مفیدی را به مخاطب ارائه می‏دهد.

7.کیست مرا یاری کند   

محمد یوسفی

خورشید هدایت

این کتاب با ارائه ی حکایات جذاب و خواندنی و دلنشین از مواخذ مورد اعتماد بیانگر انتظارات (امام زمان) (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از شیعیانِ خویش از نظر معرفتی و عملی است. در این کتاب سعی شده است با استفاده از روایات و توقیعات امام زمان مجموعه‎ای از دستورات، توصیه‎ها و انتظارات ایشان از شیعیان که در آن‎ها تکالیف و وظایف آنان در عصر غیبت بیان شده است گرداوری شود.

به عنوان نمونه: در بحث فرمان دعا برای تعجیل در امر ظهور

یکی از فضلا و از قول یکی از افراد مورد وثوق و او از قول ایت ا... مجتهدی از علمای تهران، برایم چنین نقل کرد: شبی در نجف، پشت سر آیت ا.. شهید مدنی و خلوت شدن مسجد، ناگهان دیدم آقای مدنی به شدت شروع کرد به گریستن، چون به من اظهار لطف داشتند به خود جرأت دادم و از ایشان علت گریه ناگهانی را پرسیدم.

ایشان فرمودند: بعد نماز یکی به من گفت امام زمان را دیده است که به او فرموده اند:

ببین این شیعیان بلافاصله به سراغ کارهای خود رفتند و هیچ کدام برای فرج من دعا نکردند. من هم تا این را شنیدم به شدت متأثر شدم و گریستم.

آقای مجتهدی می گفت: بعداً متوجه شدم امام زمان علیه السلام این گلایه را به خود ایشان کرده بود.

8.دوازدهم

علي موذني

عصر داستان

«دوازدهم» در زمان غیبت نوشته شده، اما سرتاسر حضور است. نویسنده از ابتدا بنا را بر این گذاشته که مستقیم با شخصی حاضر و در حضورش بنویسد. به همین دلیل به زمان‌های مختلف می‎رود؛ از گذشته دور یا گذشته‌ی پیش از واقعه گرفته تا زمان حال استمراری را می‌کاود. مکان قصه مدام تغییر می‌کند و زاویه دیدش متحرک است؛ شخصیت داستانی همه‎جا و همواره حاضر است.

نویسنده پس از اعتراف به این حضور و اساساً برای اعتراف، فرم‎های گوناگون را به کار می‌گیرد: سیناپس، حکایت، خاطره، نامه، اصلاحیه، رمان، نقد و... انگار بخواهد همه فضاها، فرم‌ها و همه زوایا را بسیج کند تا کمر خدمت به امام(عج) ببندند. «دوازدهم» بیش از هر چیز محملی برای خشوع فرم و فرم‎های بکار رفته در آستان معصوم است. نشان توفیق در این فروتنی همین است که خواندن اثری تا این حد فرم­گرا، دشوار نیست.

زبان روان و صمیمی مؤذنی، مرور فصل‎های پیچیده و درهم را آسان کرده؛ نثری که گاه جانب طنز را می‎گیرد و وقتی طنین شورانگیزی دارد، خواننده را با شخصیت‎های متعددی همراه می‎کند. در این قصه هر فرد فارغ از جنبه‎های گوناگون انسانی در ارتباط با ولی عصر(عج) در نظر گرفته می‎شود و چون در این ارتباط ولیِ حاضر، در پرده غیبت به‎سر می‎برد، اشخاص به میزان مودتی که با امام دارند در صحنه می‎مانند.

کافی نیست بگوییم موضوع این رمان، امام زمان(عج) است و بحث را در محدوده محتوا نگاه داریم. «دوازدهم» در ساختار نیز نسبتش را با آن چه روایت می‌کند، حفظ کرده است. «روایت حضور» در این رمان برشی است از تصویر نوازش دستان امام عصر(عج) بر سر جسم و جان زندگی امروزمان.

9 .اشباح انحراف: بررسی انحرافات تفسیری جریان‌های مدعی مربوط به مهدویت در تاریخ معاصر

جواد اسحاقیان

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

این کتاب ارزشمند به تبیین انحرافات مدعیان مهدویت در حوزه تفسیر آیات قرآن كريم می‏پردازد. به اعتقاد نگارنده، جهالت افراد در واژه‌شناسی مفردات آیات قرآن و یا عدم شناخت علمی آن‌ها از مقدمات دیگر تفسیر و انواع روش‌های تفسیری و یا عدم ملاك قراردادن این اطلاعات و مقدمات (با وجود آگاهی از آن‌ها) باعث شده و می‌شود كه افراد یا فرقه‌ها به ‌صورت قاطع و یقینی و با اطمینان، اعلام نمایند كه مدعای خود در زمینه مباحث مهدویت و انتظار را از قرآن استفاده كرده‌اند.

عمده تحقیقات نویسنده این اثر به اذعان وی، با بررسی گفتارها، كتاب‌ها و یا تحلیل سخنرانی‌های صوتی ـ تصویری مربوط به فرقه‌های بهائیت، قادیانیه، اسماعیلیه، زیدیه و جریاناتی مثل یعقوبی، عرفان حلقه، پیغان و... انجام شده است و این جریان‌ها در بخش دوم كتاب به اجمال معرفی شده‌اند

10.روياي نیمه شب

مظفر سالاری

کتابستان

کتابی جذاب و گیرا است و خواننده با شروع کردن آن تا به پایان کتاب نرسد، کتاب را رها نخواهد کرد.

این کتاب جذاب و گیرا -که خواننده با شروع کردن آن تا به پایان کتاب نرسد، کتاب را رها نخواهد کرد- یک حکایت عاشقانه در یک بستر پاک و اخلاقی است و به روایت دلداگی پسری سنی مذهب به یک دختر شیعه پرداخته است.

هاشم، جوانی سنی مذهب است که در کودکی پدرش را از دست داده و مادرش نیز وی را رها کرده، توسط پدربزرگش تربیت شده و اکنون به جوانی رعنا بدل شده، شخصیت محوری «رویای نیمه شب» است. او که در کارگاه و فروشگاه زرگری ابونعیم (پدربزرگ هاشم) فن زرگری فراگرفته و مشغول است، روزی به خواست و اصرار وی از کارگاه به فروشگاه آمده تا در امر فروش به پدربزرگش کمک نماید. «از چند پله سنگی پایین رفتم. فقط همین و در کمتر از یک ماه ماجرایی را از سرگذراندم که زندگیم را زیر و رو کرد.»

کتاب «رویای نیمه شب» که در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسیده است در بطن خود، حکایت تشرف ابوراجح حمامی به محضر نورانی امام زمان (عج) را شرح داده است. مظفر سالاری در این کتاب، مخاطب خود را غیر مستقیم با معارف شیعی همراه کرده و در آن کلاس امام زمان (عج) شناسی برپا نموده است.

11.پروتکل های رهبران یهود برای تسخیر جهان

بهرام محسن پور

 کتاب صبح

پروتکل معاني مختلفي دارد از جمله: پيش نويس قرارداد، معاهده و يا سند رسمي که بين دو يا چند دولت امضا مي شود ...

به نوشته محقق برجسته و مبارز فلسطيني، عويج نويهض،(( پروتوکل ها برنامه اي است که سرمايه داران و اقتصاددانان ومتفکران وعلماي يهود براي ويران کردن بناي مسيحيت، قلمرو پاپ و دست آخر اسلام، آن را تنظيم کرده اند. يهوديان صهيونيست معتقدند که بعد از اين ويراني که به گفته اصحاب پروتکلها طي صد سال انجام  خواهد شد آنها بر جهان استيلا خواهند يافت و سلطنتي يهودي– داودي برقرار خواهند کرد که با تدابير و امکانات خود به يهوديان با آن که اقليتي ناچيز هستند- امکان خواهد داد تا بر تمام جهان مستبدانه حکومت کنند و هيچ ديني ، نه مسيحيت و نه اسلام ، در کنار آيين يهودي- داودي باقي نخواهد ماند.

متن پروتکل ها به منظور قرائت در چند جلسه کنفرانس براي بحث و تصميم گيري و تاييد نهايي آماده شده بود که پليس مخفي تزار روس به کنفرانس مزبور که به رياست تئودور هرتزل در شهر بال سوئيس برگزار شده بود (سال 1897 ميلادي) هجوم آورد و اوراق آنها را به تاراج برد.

اين کتاب داراي 24 پروتکل هست که در پست هاي بعد به تفصيل چندتايي را مي نويسم تا بدانيم صهيونيسم براي ما و ديگر اديان وکشورها چه نقشه هاي شومي در سر مي پروراند و حتي بعضي را هم بخاطر عدم آگاهي ما عملي کرده است

12.اسطوره ها جان می‏گیرند

تألیف گروه پژوهشی و هنری حنیف

روزنامه ایران

این مجلد از سری کتاب های سایه ها، به اندیشه ها و حرکت های راز آمیز و مسیحایی می پردازد که به ویژه در پیرامون تصوف یهودی ( کابالا) رخ نمود.

در این بررسی، بنیادهای نظری-فرهنگی تمدن جدید غرب آشکار می شود، بنیادهایی که در تاریخ نگاری رسمی غربی ها یکسره مسکوت مانده است!

13.حق با کیست

ابوالفضل بهرامپور

سبحان

یکی از عوامل تأثیر کتاب بر مخاطب سبک نوشتاری آن می باشد. این اثر مجموعه ای از مناظرات صاحب کتاب با وهابیان در تجمعات داخل و خارج کشور است که در حضور علمای سایر فرقه های اسلامی چون شافعی و مالکی و ... انجام شده است که در راستای تبیین موضوعات مورد تأکید فرقه وهابیت از جمله جسمانیت خداوند در بعد توحید، عدالت صحابه، تکفیر، توسل، استغاثه و دعا و تقیه و ... در چند جلسه به صورت مجلدهای جداگانه تنظیم گردیده است و خواندن آن برای هر مسلمانی اعم از شیعه و سنی که طالب حق باشد می تواند بسیار مفید باشد و پس از کتاب دین زاو می توان گفت که بهترین اثر این مجموعه است.

در جلد اول این مجموعه معرفی اعضای مناظره کننده و چگونگی پیدایش مذاهب اربعه اسلامی و شرایط وهابی شدن مطرح می شود.

جلد دوم کتاب که جلسه دوم مناظره را شامل می شود مسئله شفاعت معیار شرک و کفر و زیارت قبور و تقیه و ... به بحث گذاشته شده است.

جلسه سوم مناظره موضوع بحث حول سه محور می گردد که عبارتند از توسل و استغاثه به اولیاء، عدالت صحابه و تعریف سنت و بررسی واقعه بزرگ غدیر خم و خطبه ی پیامبر صلوات ا... در آن روز

جلسه چهارم به اعتبار متون اولیه نزد هر یک از مذاهب اربعه پرداخته شده که در آن تاریخ جمع حدیث، جعل حدیث، نقش خلفای بنی امیه و بنی عباس در جمع آوری حدیث ذکر شده است. در پایان این جلد طرف شیعی مناظره پرده از جاسوسی مستر همفر انگلیسی در کشورهای اسلامی و ارتباطش با محمد بن عبدالوهاب پرداخته است.

جلسه پنجم ایمان صحابه، عصمت اهل بیت با موضوع بررسی آیه تطهیر بررسی شده و علت تخریب قبور و آثار نبوی و مساجد از سوی وهابیون مورد بحث قرار گرفته در پایان این جلد طرف شیعی مناظره کننده آینده وهابیت در جهان اسلام را مطرح می کند و در نهایت مسئله ی توحید اثنی عشری و توحید وهابیون به صورت مبسوط موضوع مناظره قرار می گیرد.

14.مردان و زنان آخرالزمان

محمد امینی

همگرا

این کتاب یکی از بهترین کتابهایی است که در حوزه ی نشانه های آخرالزمان بر مبنای کلام معصومان نگارش شده و در عین اختصار تصویر دقیقی از فضای آخرالزمان  را ترسیم می کند.

در حاليكه مادي‏گران پايان تاريخ را غلبه ليبراليسم بر ساير آرمانها مي‏دانند، اديان آسماني سرنوشت بشر را در پيروزي نور بر تاريكي مي‏دانند و به پيروان خود مژده آمدن يك منجي آسماني را داده‏اند. در اين ميان دو فرهنگ شيعه اخبار و روايات زيادي براي توصيف وضعيت پايان تاريخ آمده است. در اين نوشتار گوشه‏اي از اخبار معصومان درباره وقايع آخرالزمان نقل شده است.

سلسله مباحث کتاب در چهار عنوان کلی گنجانده شده است.

اوضاع عمومی مردمانِ پایان دوران/مردان پایان دوران/ زنان پایان دوران/ علما و حاکمان پایان دوران

15.شش ماه پایانی

مجتبی الساده

موعود عصر

کتاب شش ماه پایانی ترجمه کتاب «الفجر المقدس المهدی علیه السلام و ارهاصات الیوم الموعود» است که نویسنده با مطالعه و تحقیق در منابع و تفحص در روایات، موفق به ارائه اثری شده که در آن وقایع و حوادث شش ماه آخرین از سال ظهور امام مهدی علیه السلام را قابل بررسی و مطالعه نموده است.

این کتاب هرگز وقتی برای ظهور امام زمان علیه السلام مشخص نکرده است. اما جمله خوانندگان را متذکر حوادث مهم و جدی آخرین سالی می کند که امید می‌رود واقعۀ شریف ظهور در آن اتفاق افتد. ان‌شاءالله.

به گفته نویسنده این کتاب،‌ نیمه دوم سالی را که آخرین سال غیبت است و به ظهور حضرت مهدی علیه السلام ختم می‌شود، به تصویر کشیده است.

برای استخراج مجموعه این رویدادهای پی در پی، نویسنده به آن دسته از احادیث تمسک جسته که به تاریخ خاصی اعم از روز،‌ ماه یا سال اشاره داشته‌اند که بحمدالله، همه علایم حتمیه در این محدوده گنجیده‌اند. البته لازم است بگوییم که بسیاری از علایم ظهور زمان خاصی را مشخص نمی‌کنند و از همین رو در این مجموعه چندان به آنها پرداخته نشده است.

16.اوضاع در آخر الزمان   

رضا کوشاری  

تهذیب

در این کتاب با دلائل بسیاری به ظهور حضرت مهدی پرداخته می شود. پیش بینی هایی درباره ی اوضاع مردم و جوامع در آخرالزمان به نقل از پیامبر و امامان بزرگوار آمده است که بسیار تکان دهنده است و نویسنده به برخی از این پیش بینی ها می پردازد.

این کتاب یکی از جامعترین کتابها در مورد شرایط آخرالزمان است که به رشته ی تحریر در آمده و مبنای آن هم روایات معصومین علیه السلام در ترسیم شرایط آخرالزمان است مانند: تبدیل شدن منکر به معروف و معروف به منکر در آخرالزمان، خوار شدن مومنین و مسلط شدن اشرار بر امور، کمرنگ شدن رحم و عاطفه در آخرالزمان، بالا آمدن سطح آب در آخرالزمان و...

17.زندگی مهدوی: (اخلاق و اوصاف منتظران)

جواد محدثی

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

این کتاب بر اساس آیات، روایات، منابع دینی و برخی از وقایع و سیره‌های تاریخی به بررسی انتظار و ویژگی‌های منتظر حقیقی از نگاه قرآن و آموزه‌های اسلامی پرداخته است.

قرآن در آیات فراوانی به اخلاق و رعایت اصول اخلاقی تاکید کرده که یکی از ارکان اخلاق در جامعه «اخلاق فردی» است. از دیدگاه نویسنده کتاب، اخلاق فردی عواملی مانند «ایمان و خدامحوری»،«زندگی معنوی»،«بصیرت دینی»،«یاد خدا و ذکر»،«یاد مرگ و قیامت»،«انس با قرآن»،«انس با مسجد»،«دع،ا عبادت و تهجد»،«تعهد به آداب و سنن دینی»،«تقوا و ترک گناه»،«قناعت» و «صبر و شکیبایی» به انسان منتظر کمک می‌کند تا انتظاری درست، عاقلانه و عاشقانه داشته باشد، چرا که رعایت عوامل یاد شده معنویتی به انسان می‌دهد که او را از هرگونه کژی، پلیدی و انحراف محافظت می‌کند.

به عقیده نویسنده، انسان موجودی اجتماعی است که باید در همه موضوعات شخصی و اجتماعی با دیگر افراد ارتباط مستقیم داشته باشد. «حسن خلق»،«محبت و دوستی»،«صدق و امانت»،«تعاون»،«رعایت حقوق دیگران»،«تقدیر و سپاس»،«نقد پذیری»،«خدمت به مردم و نیازمندان»،«وفای به عهد و قول و قرار»،«عمل به تکلیف» و«امر به معروف و نهی از منکر» از عواملی‌اند که اخلاق اجتماعی اسلامی را برای منتظران مهدی موعود(عج) به تصویر می‌کشند.

نویسنده در بخش انتهایی کتاب پس از آن‌که اخلاق فردی و اجتماعی را برمی‌شمرد، به بررسی اوصاف و ویژگی‌های رفتاری منتظران می‌پردازد.

18 .مهدی موعود (عج) یارانی این گونه دارد

سید مصطفی مهری

علامه بحرانی

این اثر با استناد به روایات، به بیان مطالبی درباره ولادت، غیبت، انتظار، ظهور و حکومت مهدی موعود (عجل الله تعالي فرجه الشريف) پرداخته است. نویسنده نخست گزارشی از ولادت امام و چگونگی غیبت، ارائه داده و بعد بشارت های قرآن و روایات را ذکر کرده است. در ادامه برای انتظار ظهور امام، ثمرات آثاری شمرده است. در ادامه، صفات و ویژگی یاران امام را ذکر کرده است. وی ضمن برشمردن نشانه های ظهور، چگونگی پیروزی امام با استفاده از سلاح ترس، یاری فرشتگان و نیروی طبیعت را بررسی کرده است.

19.ده انتقاد و پاسخ پيرامون غيبت امام مهدى (عج)

شیخ مفید

جامعه مدرسین قم

موضوع اصلى كتاب جواب به مهم‏ترين شبهه‏هايى است كه درباره وجود مبارك امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف در دوران شيخ مفيد مطرح بوده است شيخ مفيد در اين كتاب با بيانى زيبا و استدلالى محكم و استوار به پاسخ گويى شبهات مخالفين مى‏ پردازد.

از اين كتاب با نام‏هاى ديگرى نيز تعبير شده است مانند:دالمسائل العشرة فى الغيبة، الاجوبة عن المسائل العشر، الفصول العشرة فى الغيبة و نام‌های دیگر

شيخ مفيد به درخواست يكى از علما و دانشمندان زمان خود به نام رئيس ابو العلاء ابن تاج الملك اين كتاب را به نگارش درآورده است. ابو العلاء با ارسال ده شبهه از شبهات مخالفين براى شيخ مفيد از ايشان درخواست كرده تا كتابى در پاسخ به اين شبهات بنويسد؛ شيخ مفيد نيز پذيرفته و با نگارش اين كتاب به پاسخ گويى آن شبهات پرداخته است.

اين كتاب براى شناخت امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف و ويژگى‏هاى آن حضرت مانند ولادت و علت غيبت و كيفيت آن و پاسخ گويى به بسيارى از شبهات در اين باره، كتابى بس ارزشمند و قابل توجه است. شيخ مفيد در اين كتاب با استناد به بسيارى از وقايع تاريخى مسلّم و مورد قبول فرقه‏هاى مختلف و بيان استدلال‏هاى عقلى، با روشى برهانى به طرح عقايد شيعه درباره امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف پرداخته است.

او در اين كتاب به ده فصل، كه هر يك در جواب شبهه‏اى از شبهات مخالفين مى‏باشد، اشاره دارد مانند:

1- چرا تولد امام زمان مخفى بود. 2- انكار جعفر برادر امام حسن عسكرى، ‏3 - وصيت امام حسن عسكرى به مادر بزرگوارش، ‏4 - فرق ميان دوران حضرت مهدى (عج) با ديگر ائمه عليهم السلام، ‏5 - انگيزه غيبت آن حضرت، ‏6 - طول عمر آن حضرت، ‏7 - فايده وجود امام عصر (عج)، 8 - فرق شيعه اماميه با ديگر فرقه‏هاى شيعه، ‏9 - چگونه مردم از آن حضرت بهره مى‏برند،10 - علامات ظهور

كتاب حاضر به وسيله شيخ سعادت حسين افتخار العلماء لكهنوى‏ به اردو، و به وسيله شيخ محمد باقر خالصى‏ به فارسى ترجمه شده است.

20 .رجعت در عصر ظهور

محمد عظیم محسنی دایکندی

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

مسئلة بازگشت انسانهای کامل پس از قیام و استقرار حکومت جهانی حضرت حجت، صلوات الله و سلامه علیه، (رجعت) به دلیل پیچیدگی خاصی که دارد کمتر مورد توجه محققین صاحب نظر قرار گرفته است، اما نویسندة این اثر با استفاده از آیات، روایات، زیارتها، دعاها و سخنان بزرگان شیعه که این امر را از ضروریات مذهب شیعه شمرده‌اند حقانیت این واقعة خارق العاده و شگرف را اثبات کرده است. همچنین کیفیت و خصوصیات این موضوع از ابعاد مختلف همچون عدم تکرار رجعت، طول عمر رجعت کنندگان، تکلیف در عالم رجعت، جهان پس از حکومت مهدی، عجل الله تعالی فرجه الشریف، و... با شیوهای استدلالی مورد مداقه قرار گرفته است.

اين كتاب در 7 بخش با عناوين ذيل به چاپ رسيده است: مفهوم رجعت، رجعت از ديدگاه اديان و مكاتب، امكان و ثبوت رجعت، اهداف و چگونگي رجعت، رجعت كنندگان، شبهات و آخرين حاكم در جهان.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]