تاریخ انتشار خبر: 20 خرداد 1393 - ساعت 20:01:36
کتاب‌هایی درباره امام زمان (عج) برای نوجوانان

کتاب‌هایی درباره امام زمان (عج) برای نوجوانان

بسته مطالعاتی مخصوص نوجوانان درباره امام زمان (عج) با معرفی ده کتاب خواندنی

بسته مطالعاتی مخصوص نوجوانان درباره امام زمان (عج): 

1

صبح امید

جواد محدثی   

بوستان کتاب قم

طلوع صبح امید و درخشش خورشید عدالت در گرو «معرفت» به «او» است؛ او که ذخیره الهى و آخرین سفیرِ خداست. این معرفت، ضرورى است، چرا که ما را به «محبت» مى‏کشاند و علاقه و محبت به او هم ما را در مسیر «اطاعت» و همسویى با او قرار مى‏دهد.

اثر حاضر، گامي براي معرفت به حضرت مهدي(عج) است و مقوله‌هايي نظير؛ زندگاني حضرت، علت غيبت، زمان ظهور، اوضاع عصر ظهور، ياران او، امكان ديدار با او و... را براي نوجوانان با قلمي روان و شيوا مي‌كاود. در اين كتاب پاسخ بسياري از سوال‌هايي كه درباره حضرت مهدي(عج) مطرح مي‌شود، با بياني ساده و شيرين كه زواياي اين عقيده و فكر و باور ديني را روشن‌تر سازد و جان را در سايه يك ايمان روشن، آرامش و صفا بخشد، داده شده است.

2

نگین آفرینش (درسنامه دوره مقدماتی معارف مهدویت)

محمدامین بالادستیان، محمدمهدی حائری‌پور، مهدی یوسفیان

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

کتاب حاضر که ضمن بیان و بررسی زندگی امام مهدی (عج) به سوالاتی در باب شخصیت و حوادث دوران زندگانی ایشان پاسخ داده شده است، ابتدا توسط برخی پژوهشگران مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم برای استفاده عمومی نگارش یافت اما پس از تغییراتی به صورت درسنامه ارائه شده است. این کتاب هم اینک به عنوان متن درسی براي دوره مقدماتی معارف مهدویت استفاده می شود.

کتاب در پانزده درس به مباحث مهم و اساسی مهدویت پرداخته و به عنوان مقدمه اي براي ورود به بحث هاي اساسی تر زمینه هاي خوبی را در مهدي آموزان فراهم می کند که با متن درس بعدي با عنوان درسنامه مهدویت تکمیل می گردد. از ویژگی هاي مهم کتاب قابل فهم بودن آن براي عموم علاقه مندان است.  این کتاب به خاطر استقبال شایان علاقه مندان بارها تجدید چاپ شده است.

3

شمیم گل نرگس

عباس رحیمی

جمال

ياد مهديِ فاطمه به هر شكلي و به هر صورتي روح نواز و جانبخش است، اما آن گاه كه توجه به آن موعود منتظر با شيريني بهره مندي از سخنان نوراني اهل بيت(علیه السلام) آميخته مي گردد و به مراتب روح نوازتر و اميد بخش تر است.

كتاب شميم گل نرگس فرصتي است تا با بهره مندي از نور سخنان آل الله بيش از پيش با موضوع مهدويت و حضرت مهدي (عجل الله تعالی فرجه) آشنا شويم و در كنار مطالعه 313 حديث نوراني يك دوره كامل از موضوعات مربوط به امام عصر (علیه السلام) را از نظر بگذاريم.

یکی از بهترین ویژگیهای کتاب این است که در عین سادگی و اختصار با استفاده از این 313 به مهترین مباحث در عرصه ی مهدویت از شناخت امام زمان و ویژگیهای حضرت تا ویژگیهای یاران حضرت و وظایف منتظران تا علائم ظهور و نشانهای آخرالزمان را به شکلی نظام مند در خود جایداده است. مطالعه ی این کتاب برای کسانی که می خواهند مبانی مطالعاتی مهدویت را به شکل اصولی آغاز کنند توصیه می شود.

4

آماده باش یاران امام زمان

حسین گنجی

طوبای محبت

اثر حاضر حاصل مجموعه سخنرانی‌های نگارنده در موضوع مهدویت است که با بیانی ساده و روان در پی یافتن معنای صحیح انتظار بوده است. نویسنده در این کتاب می کوشد با توجه به حدیثی از امام صادق(ع)، ویژگی های یاران امام زمان(عج) را برشمرد و نیز ارزشمندی انتظار، نقش تقوا و تهذیب نفس در انتظار و همچنین ویژگی های منتظران را بیان کند.

در این پژوهش ضمن بررسی معنای انتظار ویژگی‎های منتظران واقعی ظهور حضرت مهدی و مهر و محبت امام زمان نسبت به منتظران خویش بیان شده و فواید و آثار تقوا در عصر غیبت و راه‎های تهذیب نفس و خودسازی بررسی گردیده است.

نگارنده به سقوط ارزش‎های دینی در زمان غیبت اشاره کرده و بایدها و نبایدهای این زمان را بیان کرده است. از دیدگاه وی شخص منتظر در زمان غیبت باید تقوا پیشه کند و با یاد امام زمان زندگی کرده و فرامین خدا و اولیای الهی را اطاعت کرده و ارتباط وحی همیشگی با امام زمان خویش داشته باشد.

وی به نهی کردن امامان از تعیین وقت ظهور اشاره کرده و امکان تشرف یافتن به حضور امام عصر را بررسی نموده است. بیان راه‎ها و موانع ارتباط معنوی با امام زمان از مباحث پایانی کتاب است

5

گزارش لحظه به لحظه از ولادت امام زمان(عج)

محمدرضا انصاری

دلیل ما

کتاب "گزارش لحظه به لحظه از ولادت امام زمان" شامل 5 بخش است که به خوبی با یکدیگر پیوند یافته و یکپارچگی ماجرای ولادت امام عصر(ع) را حفظ کرده اند.

شیوه نگارش کتاب بطور کامل بر اساس حفظ و نگهداری محتوای تاریخی ماجرای ولادت امام زمان(ع) استوار است و این موضوع در کنار شیوه نگارش نویسنده کتاب را خواندنی کرده است. همچنین متن روان و ادبیات داستانی این مجموعه، به همراه دوری از تخیل‌های داستان پردازانه، از دلایل مهم مورد توجه قرار گرفتن مخاطبان است.

نویسنده در این کتاب کوشیده است تا تمامی مطالب مربوط به آن امام بزرگوار را از زمان "ورود نرجس خاتون به بیت خاندان عصمت" تا زمان "ولادت امام زمان(عج)" با توجه به احادیث و نقل‌های تاریخی در صفحات اندک و پرمحتوا به خوانندگان عرضه کند.

6

کیست مرا یاری کند

محمد یوسفی

خورشید هدایت

این کتاب با ارائه ی حکایات جذاب و خواندنی و دلنشین از مواخذ مورد اعتماد بیانگر انتظارات (امام زمان) (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از شیعیانِ خویش از نظر معرفتی و عملی است. در این کتاب سعی شده است با استفاده از روایات و توقیعات امام زمان مجموعه‎ای از دستورات، توصیه‎ها و انتظارات ایشان از شیعیان که در آن‎ها تکالیف و وظایف آنان در عصر غیبت بیان شده است گرداوری شود.

7

عطر میلاد

محمد رضایی آدریانی

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

کتاب حاضر، ولادت، زندگی و داستان غیبت امام زمان(عج) را با روایتی داستانی شرح داده است.

این کتاب با هدف بیان داستان‌های اهل‌‌بیت(ع) برای ترسیم راه درست زندگی به افراد جامعه نگاشته شده است و نویسنده کتاب تلاش دارد تا در قالب داستان، زندگی آخرین پیشوای شیعیان جهان را به تصویر بکشد.

8

گمگشته دل

مهدی خدامیان آرانی

وثوق

این کتاب با موضوع اصلی مهدویت و انتظار واقعی منتظران حضرت بقیه الله الاعظم (عج) تنظیم شده است. در این کتاب اعمالی که جزو وظایف یک منتظر واقعی در زمان غیبت است بحث و بررسی شده است. نویسنده در این اثرِ داستانی که با استفاده از 43 پی نوشت تحقیقی و 69 منبع دست اول کتب شیعه و سنی گردآوری شده، موضوعات و مباحث مختلفی را در ارتباط با مسایل مربوط به دوره غیبت امام زمان(ع) را گزینش نموده و آن‌ها را در ذیل عناوینی که وی برای داستان‌های کوتاه خود برگزیده، جای داده است. تعریف منتظر واقعی، متذکر شدن وظایف منتظران، موعودهای دروغین، توجه امام زمان(ع) از پس غیبت به مومنان و دوست‌داران آن حضرت و علت نیاز ما به اهل‌بیت(ع) از جمله مباحث اصلی مطرح شده در این اثر می‌باشد.

9

جوان ! امام زمانت را بشناس

حجت سلیمانی شاهرودی

عالمه

در این کتاب، شخصیت و زندگی امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) به طور خلاصه برای نسل جوان معرفی شده است. نویسنده با زبانی ساده و روان، نخست، نسب، تولد و غیبت را شرح داده و سپس مطالبی را در خصوص طول عمر از دیدگاه آیات، روایات و سازگاری آن با علم و فلسفه خلقت آورده است. آن گاه ده آیه از قرآن کریم، با استناد به روایات بیان کرده و در پایان به پرسشی درباره وجود و احاطه و نظارت امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) به همه مکان ها با ذکر نمونه هایی تاریخی پاسخ گفته است.

10

نیمه شبی در حله

مظفر سالاری

بوستان کتاب قم

اسماعیل، روز پنجشنبه بیرون از شهر "حلّه" در دجله غسل کرد و لباس پاکیزه پوشید تا براى آخرین بار به زیارت قبر امامان(ع) و سرداب مقدس برود. وقتى به حصار شهر رسید ناگاه چهار اسب سوار را در مقابل خود دید، یکى از آنها جوان موقر و با هیبتى بود. اسماعیل فکر کرد که او از بزرگان این منطقه است، در همین اندیشه بود که مرد موقر پیش آمد و از او پرسید: تو اسماعیل هرقلى هستى؟ اسماعیل در شگفت شد که از کجا نام او را مى‏داند و از همین جا ماجرا آغاز شد ...»

سالاری در این کتاب زیبا به دنبال آنست تا راهی نو برای بیان موضوعات مذهبی و اجتماعی بیابد. نیمه شبی در حله  داستان جذابی است از ماجرای جوانی که به خاطر عشق، مذهبش را تغییر داد؛  هاشم از اهل تسنن که در شهر حله زندگی می کند، عاشق ریحانه دختر ابوراجح که شیعه است، می شود...

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]