تاریخ انتشار خبر: 09 تير 1393 - ساعت 06:23:54
 "بلوغ جسمی و روحی روانی در پسران"

"بلوغ جسمی و روحی روانی در پسران"

در این کتاب به چالش‌ها، خطرات، روش‌ها، تربیت و افت تحصیلی پسران در زمان بلوغ اشاره می‌شود و از آن‌جا که دختران و پسران دارای نشانه‌های مشترکی در زمان بلوغ نیز هستند، قسمت‌های زیادی از این کتاب دقیقا شبیه به کتابی است که توسط نویسندگان درباره بلوغ دختران نگاشته شده است.

بلوغ پدیده ایست که هم دارای اثرات جسمانی و هم اثرات روانی بر نوجوان است. این اثرات آن قدر سریع رخ می‌دهند که گویا یک شبه به وجود آمده و نوجوان تبدیل به انسانی جدید شده است. اثرات بلوغ در پسران و دختران متفاوت است. به همین دلیل دکتر سید اصغر ساداتیان به همراه هفت تن دیگر از همکارانشان اقدام به تالیف دو کتاب جداگانه درباره بلوغ در پسران و دختران نموده است.

 "بلوغ جسمی و روانی در پسران" عنوان کتابی است که در 168 صفحه توسط انتشارات ما و شما به عرصه نشر وارد شده که در این کتاب به چالش‌ها، خطرات، روش‌ها، تربیت و افت تحصیلی پسران در زمان بلوغ اشاره می‌شود و از آن‌جا که دختران و پسران دارای نشانه‌های مشترکی در زمان بلوغ نیز هستند، قسمت‌های زیادی از این کتاب دقیقا شبیه به کتابی است که توسط نویسندگان درباره بلوغ دختران نگاشته شده است.

باید توجه داشت که بلوغ فقط تغییر و  تحول جسمانی نیست، بلکه تغییر در عواطف، رفتار، نیازها، نگرش، باورها، ارزش ها، هنجارها و مهارت ها علاوه بر تغییرات جنسی ایجاد می‌شوند، بنابراین توجه به همه عرصه‌های تغییرات جسمی و روانی نوجوانان در دوران بلوغ مهم است.

از این روی در کتاب حاضر  نشانه‌های بلوغ به سه دسته نشانه‌های جسمانی، عاطفی و عقلانی تقسیم شده تا بتوان تمامی تغییرات را در قالب این سه دسته گنجاند. اما تعریفی که معمولا در مجامع عمومی از بلوغ می‌شود  یا اشاره به جنبه مسائل شرعی و یا جسمانی آن است اما از آن‌جا که یکی از مخاطبان این کتاب نوجوانان هستند، نویسندگان سعی کرده‌اند با بیانی ساده به تعریف بلوغ پرداخته و آن را به این صورت تعریف کنند: به مجموع تغییرات جسمی، روحی و عقلانی که کودک را شبیه یک آدم بزرگسال می‌کند بلوغ (puberty) گفته می‌شود.

بخش‌های این کتاب به صورت کلی به دو قسمت جسمی و روانی تقسیم شده که در هر بخش به صورت فهرست‌وار  و مختصر به نشانه‌ها و اهم رویدادها در دوران بلوغ اشاره شده مثلا در بخش اول به تغییرات جسمانی - و نقش غدد و هورمون های موثر - به خصوص تغییرات در دستگاه تناسلی مذکر و در بخش دوم به مسائل روان‌شناختی که نوجوانان با آنها درگیر هستند، اشاره شده است. اموری مانند اعتماد به نفس، تصور از خود، خود مرکزیت، تصور آسیب‌ناپذیری، دل‌شکستگی، ارتباط با والدین، موفقیت، افت تحصیلی، سبک‌های فرزندپروری و چند مورد دیگر بخش‌های فرعی‌تر قسمت دوم را تشکیل می‌دهند.

یکی از آسیب‌هایی که سلامت افراد در دوران نوجوانی را تهدید می‌کند، انحراف از مسیر صحیح زندگی و حرکت به سمت مسائلی چون مواد مخدر،‌ پیوستن به گروه‌های تبهکار، بزهکاری، انحرافات جنسی و مواردی از این دست است. برای همین در این کتاب با استفاده از اصول کلی تغییرات در نوجوانان، سعی شده است والدین و مسئولان را برای مواجهه صحیح با این نیروی ذخیره آینده کشور آشنا کرده تا با اتخاذ تصمیم‌های صحیح، شور و هیجان آنها را در راه صحیح خود قرار دهند.

به دلیل ایجاد تغییرات وسیع جسمی و روانی در سنین نوجوانی،‌ حتما در ذهن نوجوانان سؤال‌ها و مجهولات بسیار زیادی وجود دارد که دائما در تلاش هستند تا به منبعی برای رفع آنان رجوع کنند. از طرفی نوجوان امروزی به دلیل ارتباط وسیع با ابزارهای ارتباطی به شدت در معرض تبلیغات جذابی هستند که اکثر آنها دارای مضامین جنسی‌اند، بنابراین نوجوان نمی‌تواند با تکیه بر این منابع برای سؤالات وسیع خود پاسخ صحیح پیدا کند که در چنین موقعیتی او بهترین افراد را دوستان خود می‌داند اما متاسفانه دوستان نیز دارای تجارب و اطلاعات یکسانی بوده و این بی‌تجربگی ممکن است منجر به ایجاد انحرافاتی در مسیر رشد و تربیت صحیح نوجوان شود.

 از این روی کتاب حاضر می‌تواند به کمک نوجوان شتافته و سؤالات او را در فضایی علمی و متعهدانه پاسخگو باشد. سوالاتی مانند این‌که آیا دارو  یا ورزشی هست که آلت تناسلی را بزرگ‌تر کند؟ آیا شکل، رنگ و اندازه آلت تناسلی در همه افراد یکسان است؟ در این کتاب مطرح و جواب داده شده است.

برخی دغدغه‌های نوجوانان هم که در صورت نداشتن اطلاعات صحیح ممکن است در آنان مشکلات روانی به وجود آورد در این کتاب مطرح شده، سوالاتی مانند جوش‌های نوجوانی، تغییر صدا، عرق کردن و تغییر بوی بدن و مواردی از این دست.

نکته ای که ذکر آن خالی از فایده نیست، نوع انتخاب مخاطب در این کتاب است. به گونه‌ای که در برخی بخش‌ها مانند صفحه 116 خطاب با بزرگسالان (والدین) است و در برخی موارد مانند صفحه 91 خطاب متوجه نوجوانان است. تفکیک مخاطب و نیز عدم استفاده از برخی تصاویر که حاکی از فرهنگ‌های متضاد با فرهنگ غنی ماست، می‌تواند بر غنای این کتاب بیفزاید.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]