تاریخ انتشار خبر: 15 تير 1393 - ساعت 08:32:01
«اما دخترم فاطمه ...!!»

«اما دخترم فاطمه ...!!»

کتاب اما دخترم فاطمه ...!! فقط به مناقبی اختصاص دارد که از زبان پیامبر اسلام(ص) روایت شده است.هم‌چنین سعی شده روایاتی که از نظر سند و متن در دیدگاه شیعه مورد اتفاق است، بیان گردد و جز چند حدیث از کتب اهل سنت آورده نشده است،

بهترین راه آشنایی با موقعیت معنوی و کمال وجودی حضرت زهرا (س) مراجعه به کلام وحی است. بازگو کردن فضائل انسیه حوراء از ناحیه خدای متعال و فرشتگان از همان روزی که خلقت جسمانی‌اش شکل نگرفته بود آغاز گردید و زبانزد اهل آسمان‌ها شد.

شخص بعدی که می‌تواند حضرت زهرا (س) را معرفی نماید، حضرت رسالت است چونکه در دامان او رشد  نمود و متخلق به اخلاق او شد تا جایی که درباره اش «ام ابیها» فرمود. بدین جهت کتاب »اما دخترم فاطمه ...!!» به قلم ب. امّ نرجس  فقط به مناقبی اختصاص داد که از زبان پیامبر اسلام(ص) روایت شده است.

هم‌چنین سعی شده روایاتی که از نظر سند و متن در دیدگاه شیعه مورد اتفاق است، بیان گردد و جز چند حدیث از کتب اهل سنت آورده نشده است، زیرا روایاتی که در کتب اهل سنت آورده شده از زبان عایشه و امثال اوست و به خاطر حسادتی که داشته‌اند محتوای معرفتی ندارد بنابراین نگارنده به روایات شیعه بسنده کرده است.

اولین عالمی که می‌توان در آن از فضائل این بانوی بزرگوار سخن گفت، عالم انوار است که غیر از اهل بیت کسی توان توصیف‌گری آن عالم را ندارد. به جهت این‌که خلقت نورانی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) زمانی واقع شده که بشری وجود نداشته است. پیامبر اسلام(ص) آن فضائل را به تصویر کشیده و بیان نموده که در عالم انوار پروردگار نور ولایت را بین من و فاطمه(س) و علی(ع) با اهل‌بیتش تقسیم نمود و این نور به هریک از موجودات و مخلوقات رسیده باشد به ولایت آل محمد(ص) هدایت گردیده.

 

 

 در حدیثی دیگر آفرینش نور فاطمه(س) را به قندیل تشبیه نموده که خدای متعال در گوشه‌ی عرش آویزان نمود و با آن نور، آسمان و زمین‌های هفتگانه نورانی شد و برای همین فاطمه به زهرا نامگذاری شد و فضایل دیگر که خواننده می‌تواند به اثر حاضر مراجعه کند.

 

 

فصل بعدی فضائل مربوط به عالم دنیا است. حضرت رسالت در زمان حیاتش فضائل و مناقبی را برای حضرت صدیقه طاهره(س) بیان می‌نمود تا منزلت ایشان را برای مسلمانان تبیین گرداند گاه می‌فرمودند من هرگاه مشتاق بوی بهشت می‌شوم بوی فاطمه(س) را استشمام می‌کنم  و گاه می‌فرمودند؛ من دخترم را فاطمه نامیدم به‌خاطر این‌که خداوند او و دوست‌داران او را از آتش جهنم جدا کرده است و اگر بتول نامیده شده بدین جهت که به حیض و نفاس مبتلا نمی‌شود.

 

 

 درباره ازدواج ایشان فرموده است که ازدواج فاطمه (س) با علی (ع) پیوندی آسمانی است که نگارنده در ادامه به شیوه عبادت حضرت زهرا(س) اشاره نموده و ادعیه‌ای که پیامبر (ص) به ایشان تعلیم داده را یادآور شده است.

 

 

حجاب فاطمی، ایثار، کرامت فاطمی و مناقب دیگر اموری است که در این اثر به آن اشاره شده است. محور بعدی فضائل حضرت زهرا(س) بعد از این عالم دنیا است که ایشان را مالک محشر و شافع دوستان و انتقام گیرنده از قاتلان فرزندش حسین(ع) و مناقب دیگر که از زبان پیامبر برای ایشان آورده شده را با موضوع‌بندی مطرح نموده است.

 

 

نویسنده بخش پایانی نوشته را به مصائب حضرت زهرا (س) از زبان پیامبر (ص) اختصاص داده است که در مجموع مطالعه‌ی اثر حاضر برای اقشار مختلف جامعه مفید است.

 

 

اثر حاضر  به شمارگان 3000 نسخه چاپ ششم ان توسط انتشارات دلیل ما در سال 1391 وارد بازار کتاب گردیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]