تاریخ انتشار خبر: 16 تير 1393 - ساعت 07:36:22
کتاب «مطلع مهر»؛ راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر

کتاب «مطلع مهر»؛ راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر

از دغدغه‌های مهم بسیاری،ملاک‌ها و معیار ها در ازدواج است یکی از گام‌های بسیار مهم برای ازدواج آسان و موفق، آشنایی با آن یعنی، معیارهای انتخاب همسر است؛ اما آیا می‌توان برای همه یک نسخه تجویز کرد؟ آیا باید معیارهای یک همسر شایسته در همه یکسان باشد؟...

ازدواج یک امر پسندیده است که مطابق طبیعت، فطرت، شرع، عقل، حافظ بقای نسل، پاکی نسل، سنت رسول اکرم(ص)، امر مقدس، نشاط بخش و نشانه‌ی خدا است. در باب اهمیت و جایگاه رفیع آن همین کلام پیامبر خدا(ص) ما را بس که فرمودند: هر کس که برای خدا ازدواج کند و برای خدا کسی را به ازدواج دیگری در آورد، سزاوار ولایت و دوستی خداست.

به نظر گروهی بالا رفتن سطح توقعات، ازدواج جوانان را با مشکل مواجه کرده و  بعضی هم تکنولوژی رسانه‌ای جدید را عاملی می‌دانند که به توسعه ی ارتباطات نامطلوب و فساد ذهنی و حریم شکنی انجامیده است که مقدمه‌ی سایر ناهنجاری‌ها است.

 همین باعث شده که مسیر مطالبات جوانان از سمت ازدواج و ضروریات زندگی به سمت آزادی‌های اجتماعی سوق داده شود، آن هم با دستورالعمل‌های غربی و در مقابل هم حرکتی جدی در جهت رسیدگی و حفاظت از این نهاد فرهنگی به عمل نیامده است.اما همه‌ی این اتفاق‌ها در برابر فرهنگ غنی دینی مردم این مرز و بوم نمی‌تواند جز لایه‌های ظاهری جامعه را در زمان کوتاهی تحت تأثیر قرار دهد و با عنایت الهی و تمسک به سنت نبوی و قرآن و اهل بیت علیهم السلام می‌توان به راحتی این بحران‌ها را پشت سر گذاشت.

کتاب «مطلع مهر»، راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر را به بحث می‌گذارد. نویسنده این کتاب، امیر حسین بانکی پور فرد، می‌باشد.

همزمان با چاپ این کتاب، سی‌دی‌هایی  با همین نام در بین جوانان پخش شده است. وی قبل از هر چیز، درباره‌ی فوریت ازدواج سخن می‌گوید و بعد از آن به احراز شرائط اولیه‌ی ازدواج می‌پردازد. شرائطی که تحصیل آنها قبل از ازدواج لازم است. در لابلای همین بحث، روی سخنش را به برخی از جوانان می‌کند و می‌گوید که شما بهتر است ازدواج نکنید. اگر می خواهید بدانید که شما مخاطب این نصیحت هستید یا نه به گفتار دوم این کتاب مراجعه کنید.

از دغدغه‌های مهم بسیاری، از جمله نویسنده، ملاک‌ها و معیار ها در ازدواج است یکی از گام‌های بسیار مهم برای ازدواج آسان و موفق، آشنایی با آن یعنی، معیارهای انتخاب همسر است؛ اما آیا می‌توان برای همه یک نسخه تجویز کرد؟ آیا باید معیارهای یک همسر شایسته در همه یکسان باشد؟

اگر معتقد به این نکته هستیم که هر پسری به درد هر دختری و هر دختری به درد هر پسری نمی‌خورد، چگونه می‌توان با وجود اختلاف سلیقه‌ها، ملاک و معیارهای ثابت و قطعی ارائه داد. پس تعیین معیارها با مشکلات و پیچیدگی خاص خودش همراه است. چون وقتی از جوانان مجرد در آستانه‌ی ازدواج در این باره می‌پرسیم می‌گویند یک همسر خوب می‌خواهیم، ولی این واژه‌ی «خوب» به دلیل گستردگی مفهوم، ابهام دارد و معیارها متفاوت می‌شود. علاوه بر این، مشکل دیگر در تعیین معیارها، میزان و ضریب ملاک‌ها و معیارهاست. به طور مثال اگر جوانی ده ملاک و معیار برای خود دارد، کدامیک اصلی و کدامیک فرعی است؟ اولویت این ملاک‌ها چگونه تعیین می‌شود؟ از کدام ملاک‌ها می‌توان صرف نظر کرد و کدام ملاک را باید شرط لازم تداوم زندگی برشمرد؟ و در یک کلام درصد ملاک‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

حال برای اینکه بتوانیم به این دست از پرسش‌ها پاسخ اصولی و منطقی بدهیم، باید به این سوال اساسی پاسخ دهیم که هدف ما از ازدواج چیست؟ اگر فلسفه‌ی ازدواج برای ما مشخص شد، معیارهای ما برای انتخاب همسر همان معیاری می‌شود که ما را به آن مقصود نزدیک می‌سازد و معیارهایی که با مقصود اصلی ما از ازدواج ارتباط ندارد، از فهرست ملاک و معیارها حذف می شود؛ اما هر چند آن معیارها از نظر ارزش و محتوا نکات خوب و ارزشمندی باشد، باید آنها را از فهرست خود خارج سازیم تا زودتر به نتیجه برسیم.

نویسنده، گفتار سوم از کتابش را به بررسی همین موضوع اختصاص می‌دهد و به این سوالات پاسخ می‌دهد.

برخی از خانواده‌ها و یا دختر و پسر، در امر ازدواج، اعتقاد به برخی مسائل دارند. در برخی از آنها این اعتقاد، به حدی زیاد می‌شود که ابتکار عمل را از آنها می گیرد و گاه از تصمیم درست و منطقی دور می‌شوند. اعتقادی که کم و بیش در خانواده‌ها به چشم می‌خورد، مسئله‌ی استخاره و عمل به آن در ازدواج است؛ برخی، قبل از هر اقدامی، متوسل به استخاره می‌شوند و از آن به عنوان مشورت با خدا، نام می‌برند. اما آیا این شیوه صحیح است؟ اصلا چه جایگاهی برای استخاره، ترسیم شده است؟ پاسخ به این پرسش‌ها را در گفتار ششم، خواهید یافت، ضمن این که در همین گفتار، از دیگر مسائل اعتقادی که در امر ازدواج دخیل است بحث به میان آورده است؛ مسائلی مانند: توکل و معنای آن، جایگاه قسمت در ازدواج، قضا و قدر و ...

نویسنده، جان کلام را در گفتار هشتم جمع آوری می‌کند؛ وی با آوردن عبارات متعدد ولی کوتاه، بهترین انتخاب را برای خوانندگان معرفی می‌کند که تفصیل هر یک از این عبارات در فصل‌های کتاب به صورت مشروح آمده است. در پایان متذکر این نکته‌ی مهم می‌شویم که به فرا خور بحث، هر جا احساس نیازی بوده به برخی روایات استناد شده و روایاتی ذکر شده است و یک فصل کتاب هم حاوی برخی از مسائل اعتقادی و مباحث دینی است؛ از آنجایی که این امر، قاعدتا می‌طلبد، یا نویسنده برخوردار از تحصیلات حوزوی نیز باشند و یا از یک متخصص علوم دینی مشورت بگیرند که خوشبختانه، از مقدمه‌ی این کتاب معلوم می‌شود، نگارنده از مشورت شخصیت حوزوی هم استفاده کرده‌اند که  این خود مشکل را حل خواهد کرد.

 کتاب حاضر در 288 صفحه از سوی انتشارات حدیث راه عشق به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]