تاریخ انتشار خبر: 24 تير 1393 - ساعت 12:20:06
فاطمه در نگاه دیگران

فاطمه در نگاه دیگران

اثر حاضر با عنوان فاطمه در نگاه دیگران به شخصیت حضرت زهرا(س) در بین پیروان ادیان و مذاهب با دسته‌بندی موضوعات به رشته تحریر درآمده است.

فاطمه زهرا(س) کوثر و همتای رسول اسلام، یگانه الگوی زنی است که علاوه در دین اسلام، در بین پیروان ادیان و مذاهب دیگر مورد توجه خاص قرار گرفته است. چونکه حضرت زهرا(س) مانند دریایی بی کرانه است و گستره معرفتی او به مانند قله‌ی بلندی است که شخص هر چه به آن قله نزدیگ‌تر شود، چشم انداز بیشتری از معارف برایش آشکار می‌گردد.

اثر حاضر با عنوان فاطمه در نگاه دیگران به قلم علی اصغر رضوانی به شخصیت حضرت زهرا(س) در بین پیروان ادیان و مذاهب با دسته‌بندی موضوعات به رشته تحریر درآمده است. در این اثر سخنان اندیشمندان غیر شیعه را آن‌گونه که فهمیده‌اند بیان شده و از نقد و بررسی خودداری شده است چونکه اختلاف شیعه با مذاهب دیگر در اعتقاد به عصمت و علم غیب حضرت زهرا(س) است.

 

 

هدف از تالیف اثر حاضر اثبات این اندیشه است که در بین عالمان غیر شیعه کسانی هستند که در برابر حق خاشع هستند و بدور از تعصب حق را می‌پذیرند. 

 

 

این کتاب سخنان این اندیشمندان را در دوازده موضوع تقسیم بندی نموده است. عنایت خداوند به حضرت زهرا (س) از موضوعاتی است که احمد خلیل جمعه از علمای اهل سنت سوریه آن را به تصویر کشیده و برای آشکار نمودن این عنایت به آیات تطهیر، مودت، اطعام مسکین اشاره کرده است. هم‌چنین سید احمد سایح در مقدمه کتاب «الاضواء فی مناقب الزهرا» آورده که رضای خدا و رسولش در رضای فاطمه است. درباره عظمت و جلالت حضرت زهرا (س) سخنان اندیشمندانی هم‌چون سلیمان کتانی نویسنده مسیحی و زینب شحاده نویسنده اهل‌سنت سوری آورده که به عدم معرفت به حقیقت مقام فاطمه زهرا)س) و قصور از درک مقام ایشان اعتراف کرده‌اند. هم‌چنین عنایت پیامبر به ایشان از موضوعات دیگری است که اعتراف اندیشمندان را درباره پاره تن پیامبر بودن را به همراه داشته است.

 

 

یکی از مباحث حائز اهمیت در این اثر ارتباط حضرت زهرا(س) با امیرالمومنین(ع) است که دکتر محمد بیّومی مهران، استاد دانشکده آداب در دانشگاه اسکندریه مصر گفته حضرت زهرا(س) به رای خود در خلافت اسلامی تمسک کرده بود و هرگز از این اندیشه‌ که امام علی(ع) سزاوار به خلافت است روی برنگرداند و عقب نشینی نکرد. عبدالفتاح عبدالمقصود پیوند علی مرتضی با فاطمه زهرا را پیوندی خانوادگی و بشری ندانسته بلکه پیوندی قدسی دانسته است.

 

 

سلیمان کتانی نویسنده مسیحی زندگی حضرت زهرا(س) را این‌گونه بازگو کرده که فاطمه زهرا(س) با دوگانگی‌ها زندگی کرده است ایشان در پناه سایه پدر و همسرش زندگی کرد و عصر جاهلیت و بعثت را آزمود و دو گونه محبت دختری و مادری را تجربه نمود. در ادامه به موضوعات دیگری از قبیل؛ القاب حضرت زهرا، علم حضرت زهرا، شجاعت، محبت، اخلاق فاطمی و امّ ابیها بودن حضرت زهرا(س) را در سخنان عالمان غیر شیعه مطرح نموده است. نگارنده بخش پایانی نوشته‌ی خود را شخصیت حضرت خدیجه(س) اختصاص داده است و سخنان این اندیشمندان را درباره‌ی ایمان، دفاع و عظمت ایشان را مطرح نموده است.

 

 

اثر حاضر توسط انتشارات دلیل ما در سال 1392 وارد بازار کتاب گردید.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]