تاریخ انتشار خبر: 30 تير 1393 - ساعت 06:15:27
یادگار آفتاب - پژوهشی در زندگانی و سیره امام حسن مجتبی(ع)

یادگار آفتاب - پژوهشی در زندگانی و سیره امام حسن مجتبی(ع)

کتاب یادگار آفتاب - پژوهشی در زندگانی و سیره امام حسن مجتبی(ع) نوشته ابوالفضل هادی‌منش با استفاده از منابع دینی و تاریخی و با قلمی روان و با رویکردی تحلیلی ابعادی از زندگانی حضرت را برای مخاطب به تصویر کشانده است.

در سال سوم هجرت چهارمین عضو از خاندان عصمت در گستره‌ی گیتی رخ نمود و جهان از فیض حضورش برخوردار کرد. او در برترین خانواده‌ی هستی رشد و در محضر بزرگ آموزگاران بشر دانش آموخت...

کتاب یادگار آفتاب - پژوهشی در زندگانی و سیره امام حسن مجتبی(ع) نوشته ابوالفضل هادی‌منش با استفاده از منابع دینی و تاریخی و با قلمی روان و با رویکردی تحلیلی ابعادی از زندگانی حضرت را برای مخاطب به تصویر کشانده است.

نویسنده در یک فصل مستقل فعالیت‌های امام مجتبی(ع) در دوران امامت پدر بزرگوارشان را معرفی می‌کند و سه بعد فعالیت‌های سیاسی حضرت مانند بسیج مردم برای شرکت در جنگ جمل و سخنگوی امام علی(ع) در ماجرای حکمیت و فعالیت‌های فرهنگی مانند امام جمعه موقت کوفه و مشاور فرهنگی حضرت علی(ع) و فعالیت‌های اقتصادی را برای مخاطب بیان می‌کند.

 

 

شرایط فرهنگی جامعه و تلاش‌های امام مجتبی(ع) عنوان یکی از فصل‌های این کتاب است که در این فصل نگارنده ابتدا اوضاع آشفته فرهنگی آن دوران را بیان و و شاخص‌ترین معیارهای دین ستیزی معاویه که پس از پیمان صلح شدت بیشتر گرفت را برمی‌شمارد و در پایان همین فصل اعتراضات، اقدامات و مبارزه‌ی فرهنگی امام حسن(ع)  در برابر توطئه‌های دشمن را برای مخاطب ذکر می‌کند که مطالعه این بخش از کتاب برای شناخت ترفندهای دشمنان خالی از لطف نخواهد بود.

 

 

بررسی رویداد صلح از دیگر مباحث این کتاب است که نویسنده از تشکیل شورای براندازی از سوی معاویه، نامه‌نگاری‌های دو جانبه و آماده‌ سازی سپاه برای جنگ با معاویه سخن می‌گوید و در ادامه عوامل صلح، اهداف و انگیزه‌های امام حسن(ع) از پذیرش صلح و پی‌آمدهای صلح را تبیین می‌کند که مطالعه این فصل می‌توانند برخی از پرسش‌ها و شبهات پیرامون جریان صلح حضرت را برای خواننده برطرف سازد.

 

 

نویسنده در فصل پایانی کتاب با عنوان گلبرگی از آفتاب بیست‌و هشت سخن، پنج اندرز و چندین کرامات حضرت را بیان کرده و همچنین به گوشه‌ای از سیره مبارک امام مجتبی(ع) مانند نقش صلوات در برآورده شدن دعا، بازی با کودک، وظایف دوست و شوخی پسندیده اشاره دارد.

 

 

خاستگاه تربیتی امام مجتبی(ع)، جریان مباهله، ازدواج امام حسن(ع)، ‌کنیه و لقب‌های حضرت، فرزندان امام مجتبی(ع)، ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی و رفتاری حضرت، ساختار اجتماعی کوفه، پاداش زیارت امام حسن(ع)، پی‌آمدهای شهادت ایشان، امام حسن(ع) در نگاه پیامبراکرم(ص)، امام صادق(ع)، عبدالله بن عباس، انس بن مالک، عایشه و ابوبکر از دیگر مباحث این کتاب است که نویسنده با تکیه بر منابع دینی و تاریخی به آن پرداخته است.

 

 

یکی از ویژگی‌های خوب کتاب حاضر این است که بعد از ارایه مباحث در نه فصل 23 پرسش تشریحی و 16 سؤال تستی به جهت مرور دوباره کتاب ذکر شده  که انصافا کاری مناسب و مطلوب می‌باشد و همچنین نگارنده شانزده منبع دیگر برای مطالعه بیشتر را برای خواننده معرفی کرده است.

 

این کتاب در 191 صفحه از سوی نشر بهار دلها به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]