تاریخ انتشار خبر: 12 مرداد 1393 - ساعت 01:30:52
اخلاق یهودی و تمدّن غربی

اخلاق یهودی و تمدّن غربی

در این کتاب سعی شده است به اجمال زمینه های تاریخی شکل‌گیری مدرنیته در دنیای غرب (یونان و روم باستان) و وابستگی (نه صرفاً تعامل دو طرفه) آن با اصول تحریف شده ی مسیحیّت یهودی یا به عبارت بهتر یهودیگری و در پایان صهیونیسم، بررسی شود.

شما هم حتماً تا به حال بسیار درباره مدرنیته شنیده‌اید و خواسته و ناخواسته از این واژه استفاده کرده‌اید؟

 

آیا به راستی معنا و مفهوم واضحی برای این واژه دارید؟

 

اساس و ریشه مدرنیته از کجا آمده است؟

 

پیامدهای مثبت و منفی مدرنیته و مدرنیسم چیست؟

 

به راستی تا چه میزان از حضور قدرتمند لابی صهیونیسم در ارکان تصمیمگیری دولت چند دهه ی اخیر آمریکا مطلع هستید؟

 

آیا حضور این لابی یهودی امری تصادفی است یا اینکه توجیه منطقی و پشتوانهای ایدئولوژیک دارد؟

 

آیا مدرنیسم جهانی به رهبری آمریکا به عنوان چوپان دهکده ی جهانی در چند دهه ی اخیر، توانسته است آن رسالت جهانی مورد دعاوی خود را به نحوه ی شایسته ای انجام دهد؟

 

آیا مدرنیسم به عنوان فرهنگ حاکم بر غرب، توانسته است دِین و وامداری خود را به یهودیّت (تحریف شده) ادا کند یا خیر؟

 

پاسخ این پرسش‌ها و چندین پرسش مشابه از این دست را می‌توانید در کتاب اخلاق یهودی و تمدّن غربی، تألیف سیّد محمّدباقر رکنی بیابید.

 

در این کتاب سعی شده است به اجمال زمینه های تاریخی شکل‌گیری مدرنیته در دنیای غرب (یونان و روم باستان) و وابستگی (نه صرفاً تعامل دو طرفه) آن با اصول تحریف شده ی مسیحیّت یهودی یا به عبارت بهتر یهودیگری و در پایان صهیونیسم، بررسی شود.

 

همچنین ضمن مقایسه تطبیقی آموزه‌های تحریف شده‌ی یهودیّت باستان با مبانی فکری مدرنیسم و صهیونیسم امروزی، به بارز ساختن مشابهت‌های بین اصول اوّلیه مقوله‌های فوق‌الذّکر موجود است. آیا این مشابهت‌ها به صورت اتّفاقی رخ داده‌اند یا این‌که مدرنیسم و صهیونیسم، ادامه همان مسیحیّت منسوخ قرون وسطایی و به عبارت دقیقتر یهودیّت تحریف شده در عهد عتیق است، که طبق خواست منحرفین از آیین حقیقی حضرت موسی(علیه السلام)، می‌بایست در سراسر جهان و به سردمداری بلوک غرب به ویژه آمریکای فعلی (بارزترین نماد دنیای فوق مدرن)، مرحله به مرحله اجرا شود؟

 

در این کتاب با رویکردی تاریخی ـ تحلیلی به سؤال (فرضیه) فوق، پاسخی مناسب، البتّه در حدّ ایجاز، داده شود. همچنین تلاش شده که مستندات مورد تأکید در این نوشتار، حتّی الامکان از منابع خود یهودیان و تأثیرگذاران در توسعه فرهنگ مدرن مغرب زمین باشد، ضمن اینکه از منابع اصیل اسلامی مانند قرآن نیز، به عنوان یک معیار دقیق و هم به عنوان فصل الخطاب بهره گرفته شده است.

 

این کتاب شامل دو بخش و یک قسمت بحث و نتیجه گیری است: بخش اوّل به معرفی اجمالی یهودیّت و بررسی متون دینی آنها اختصاص یافته؛ و بخش دوم شامل تاریخچه شکلگیری تمدّن غرب مدرن و بیان مبانی و نمادهای مدرنیسم است. از جمله این نمادها : عقل گرایی، انسانگرایی، اصالت سود و منفعت، اصالت فرد، جدا انگاری دین و دنیا یا سکولاریسم، سرمایه داری، اصالت علوم تجربی، اصالت تکامل تاریخی و ماده گرایی دانسته شده است.

 

در ادامه، تحلیلی تطبیقی بین ویژگیهای یهود و مدرنیسم ارائه شده است و در پایان در قسمت بحث و نتیجه گیری، پاسخ به سؤال یا فرضیه تحقیق، نقد و بررسی شده است.

 

در قسمت نتیجه گیری بحث می خوانیم : ‌به نظر میرسد هسته اصلی فرهنگ و تمدن مدرن، تبلور منیت انسانی یا به عبارتی همان نفس پرستی است؛ یعنی انسان به مرحله ای می رسد که احساس می­کند بدون اتکا به خالق جهان، قادر است خودش، جهان خود را تغییر دهد و حاکم بر سرنوشت خویش باشد. انسان مدرن خود را خدایی دیگر در کنار آفریدگار جهان می داند و این طرز تفکر، اوج خدا ستیزی و مخالفت با فرامین آسمانی و ادیان الهی است و از آنجا که نفس انسان سیری ناپذیر است، برای رسیدن به تمامی امیال و آرزوهای زیاده خواهانه اش، از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزد {و حاصل آن تلاش می شود تکنولوژی مدرن که بر خلاف تمام دست آوردهای قبل از رنسانس بشر در حوزه علم که بنایش بر تعامل با نظم طبیعی جهان بود، بنایش بر تغییر نظم جهان بر طبق امیال نفسانی خودش هست، به هر قیمتی که می خواهد باشد!} 

 

این کتاب در 112 صفحه از سوی انتشارات هلال به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]