تاریخ انتشار خبر: 24 شهريور 1393 - ساعت 03:11:52
«فرهنگ امثال و تعابیر عربی – فارسی»

«فرهنگ امثال و تعابیر عربی – فارسی»

کتاب، شامل مجموعه‌ای از مصطلحات و تعبیرات مورداستفاده در زبان عربی همراه با معادل‌های آن‌ها در زبان فارسی است. یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب که آن را پربار و غنی می‌سازد، قرار دادن چند معادل، ضرب‌المثل یا مصطلح فارسی در برابر هر تعبیر یا اصطلاح عربی است.

جامعه‌ی انسانی از اقوام و ملت‌های مختلف تشکیل شده است که هریک آداب و رسوم و سنن مخصوص به خود را دارند. این آداب و رسوم و سنت‌ها که شالوده و بنیان اصلی هر ملت را شکل می‌دهند، ریشه در عمق تاریخ و فرهنگ آن ملت داشته و از عوامل گوناگونی چون باورهای دینی و اعتقادات مذهبی، اقلیم و جغرافیای محل سکونت، پیشینه‌ی تاریخی و سابقه‌ی نژادی و ده‌ها عامل دیگر تأثیر می‌پذیرند. اگر زبان و ادبیات را آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ یک ملت بدانیم، ضرب‌المثل‌ها، کنایه‌ها و اصطلاحات رایج در هر زبان، انعکاسی از ریشه‌های دینی، تاریخی و جغرافیایی این فرهنگ است.

بر این اساس، هر زبان دارای اصطلاحات و تعبیراتی ویژه و مختص به خود است که آن را از دیگر زبان‌ها متمایز می‌سازد. این موضوع باعث می‌شود که برای بیان یک مفهوم مشخص در چند زبان، اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های گوناگون وجود داشته باشد و نیز یک نماد یا اصطلاح در چند زبان و فرهنگ دارای مفاهیم مختلف باشد، مثلاً واژه‌ی «بوم» یا جغد در فرهنگ فارسی و عربی، مایه‌ی شومی و بداقبالی و در فرهنگ اروپایی، مظهر خرد و دانایی قلمداد می‌گردد، یا واژه‌ی «عقاب» در ادب فارسی نماد رفعت جایگاه و بلندی مقام و تیزپروازی است درحالی‌که برای نمایش این مفاهیم در ادب عربی، واژه‌ی «نسر» یا کرکس به‌کار گرفته می‌شود.

همچنین در اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های عربی، به دلیل ویژگی‌های خاص اقلیمی و جغرافیایی سرزمین‌های عرب‌زبان، کلماتی چون شتر (جمل، ناقه) و خرما (تمر) به‌وفور دیده می‌شود لیکن در اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های فارسی، کمتر از آن‌ها استفاده می‌گردد؛ بنابراین، در فرایند ترجمه‌ی اصطلاحات و تعابیر خاص هر زبان، لازم است به این نکات و دقایق توجه شود تا معادل درستی برای اصطلاحات و تعبیرات رایج در زبان مورد مطالعه به دست آید.

کتاب «فرهنگ امثال و تعابیر عربی – فارسی» به‌خوبی از عهده‌ی این امر مهم برآمده است. کتاب، شامل مجموعه‌ای از مصطلحات و تعبیرات مورداستفاده در زبان عربی همراه با معادل‌های آن‌ها در زبان فارسی است. یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب که آن را پربار و غنی می‌سازد، قرار دادن چند معادل، ضرب‌المثل یا مصطلح فارسی در برابر هر تعبیر یا اصطلاح عربی است. این چندگانگی که از معادل‌های مورداستفاده در زبان ادبی و رسمی تا زبان عامیانه و محاوره‌ای را دربرمی‌گیرد، به مترجم کمک می‌کند تا به‌تناسب شأن و موقعیت متن، معادل مناسب خود را برای اصطلاح بکار رفته، انتخاب کند.

ویژگی مهم دیگر کتاب، معادل‌یابی برای تعبیرات رایج در زبان عربی است. بر اساس توضیح مؤلف محترم در مقدمه‌ی کتاب، «تعبیر اصطلاحی» به کلمات و ترکیباتی گفته می‌شود که دارای معانی ثانویه و غیرمستقیم هستند. به‌بیان‌دیگر، معانی تک‌تک واژگان، بامعنای حاصل‌شده از ترکیب آن‌ها متفاوت است. به‌طور کلی، تعابیر و مصطلحات، شامل طیف وسیعی از ترکیبات در هر زبان می‌باشند که به دلیل دارا بودن معانی ثانویه و غیرمستقیم، یکی از چالش‌های اساسی در ترجمه‌ی متون به شمار می‌روند.

ازاین‌رو یافتن معادل مناسب برای این گروه از ترکیبات، می‌تواند تا حدود زیادی به رفع مشکلات ترجمه متون کمک کند. نکته‌ی شایان توجه دیگر در کتاب، معادل‌یابی برای بسیاری از تعبیرات مورد کاربرد در زبان عربی امروزین است. تعبیراتی از قبیل «الفراغ السیاسي» (قحط الرجال) و «علی قدم وساق» (بی‌وقفه، همواره) از تعبیراتی هستند که امروزه در متون مطبوعاتی و رسانه‌ای کشورهای عربی به فراوانی به چشم می‌خورند و در کتاب برای آن‌ها معادل مناسبی انتخاب شده است. از ویژگی‌های مهم دیگر کتاب، ارائه‌ی توضیحات و اطلاعات جامع و کافی برای بسیاری از ضرب‌المثل‌ها و تعبیرات عربی است.

بر این اساس، خواننده با بهره‌گیری از این توضیحات می‌تواند به ژرف‌ساخت معنایی اصطلاح و ضرب‌المثل پی برده، ارتباط معادل انتخاب‌شده با مفهوم ضرب‌المثل را در دو زبان عربی و فارسی درک کند. در این خصوص به‌عنوان مثال می‌توان به توضیحات ارائه‌شده برای ضرب‌المثل «رب رمیة من غیر رام» و یا تعبیر «کذبة ابریل» مراجعه کرد.

به‌هرحال، کتاب «فرهنگ امثال و تعابیر عربی – فارسی» با برخورداری از ویژگی‌های فوق می‌تواند ابزاری سودمند در دست مترجمان آثار عربی و پژوهشگران زبان و ادبیات عرب باشد. کتاب، با ظاهری آراسته و جلد گالینگور در قطع معمولی از سوی انتشارات فرهنگ معاصر به علاقه‌مندان کتاب و مطالعه تقدیم شده است و تهیه آن به تمام مترجمان، استادان، محققان و علاقه‌مندان زبان و ادبیات عربی توصیه می‌شود.

به نقل از الف 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]