تاریخ انتشار خبر: 02 مهر 1393 - ساعت 11:19:42
جواد الائمه حضرت امام محمدتقی(علیه السلام)

جواد الائمه حضرت امام محمدتقی(علیه السلام)

ویژگی بخشندگی امام جواد (علیه السلام) به عنوان برجسته‌ترین صفت اخلاقی و نمونه‌هایی از بروز خارجی آن در این کتاب به خوبی منعکس گردیده است.

مطالعه سیره اهل بیت(علیهم السلام) راهی به سوی سعادت دنیوی و اخروی است و هر یک از حضرات معصومین نمونه‌ای کامل از انسان‌های هدایت‌گری هستند که در پرتوی سیره‌ی عملی و گفتاری آن بزرگواران می‌توان به ساحل نجات رسید.

 

 

جلد یازدهم کتاب با موضوع جواد الائمه حضرت امام محمدتقی(علیه السلام) نوشته سید منذر حکیم به بررسی تاریخی و روایی زندگانی امام جواد علیه السلام(ع) پرداخته است.

 

 

نویسنده ابتدا خلاصه‌ای از تاریخ زندگی حضرت و مهم‌ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان را ارائه کرده و گام به گام مخاطب خود را بادرک عمیق‌تری از زندگی آن حضرت پیش می‌برد.

 

 

نگارنده با استفاده از داده‌های تاریخی و روایی، نگاهی گذرا به بیان مناقب و مکارم اخلاق امام جواد علیه السلام دارد. سخن گفتن در نوزادی، دانش حیرت انگیز امام در سنین کودکی و اشاره به منشاء علم امامان اهل بیت، مساله توحید، تفسیر برخی آیات قرآن  توسط امام جواد(ع) و نقش حضرت (علیه السلام) در انتشار احادیث رسول گرامی اسلام از مباحث مورد توجه در این کتاب است.

 

 

ویژگی بخشندگی امام جواد (علیه السلام) به عنوان برجسته‌ترین صفت اخلاقی و نمونه‌هایی از بروز خارجی آن در این کتاب به خوبی منعکس گردیده است. در عصر امام جواد (علیه السلام) وقایع مختلفی همچون کشته شدن امین عباسی، مهمترین قیام مردمی(قیام ابوالسرایا) و ... به وقوع پیوسته و مولف هر یک از آنها را به اختصار توضیح داده است.

 

 

با توجه به نقش موثر مامون عباسی در تحولات سیاسی در عصر امام رضا(ع) و امام جواد(ع)، بخشی از کتاب به بیان خصوصیات مامون اختصاص یافته و پرده ازچهره واقعی وی برداشته است.

 

 

مولف، عصر امام جواد (علیه السلام) را تابناکترین و باشکوهترین عصر اسلامی ارزیابی کرده و به ویژگی‌های اختصاصی دوران آن امام می‌پردازد. پروراندن اندیشه، دعوت به توحید ناب، مبارزه با پدیده غلو، عمق بخشی به بنیه علمی و مناظرات علمی امام (علیه السلام) از عرصه‌های مبارزاتی امام شمرده شده و مولف به تک تک این موارد پرداخته و توضیحی مختصر داده است.

 

 

طرح جدی و عالمانه مساله مهدویت از نمودهای هدایتی امام است که در بخشی از کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. میراث علمی آن حضرت در عرصه‌های مختلف آن، از مباحث پایانی کتاب و دارای نکاتی ارزنده می‌باشد.

 

 

این کتاب که از سوی مجمع جهانی اهل بیت به چاپ رسیده است مطالعه این کتاب را به عموم مردم توصیه می‌کنیم.  

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]