تاریخ انتشار خبر: 03 مهر 1393 - ساعت 07:51:58
رمان «سر ریزون»

رمان «سر ریزون»

محمد محمودی نورآبادی یکی از همان نویسنده‌هایی است که به دفاع مقدس با یک نگاه خاص و ویژه و کمتر مورد توجه قرار گرفته پرداخته است و سبک ایلیاتی و عشایری در نوشته‌های وی بسیار مورد توجه است.

دفاع مقدس، واژه آشنایی است که در این سال‌ها گاها مورد بی‌توجهی و هجمه قرار گرفته و حتی برخی سعی کرده‌اند رشادت‌های و دلاور مردی‌های مردان آن روزگار را تحت شعاع قرار دهند و آن را امری بی اهمیت جلوه دهند. در این بین اما بوده‌اند کسانی که متعهدانه و با احساس مسئولیت به انتقال مفهوم دفاع مقدس همت گماشته تا مفاهیم مستتر در این عبارت که همان ایثار و شهادت است را منتقل نمایند.

محمد محمودی نورآبادی یکی از همان نویسنده‌هایی است که به دفاع مقدس با یک نگاه خاص و ویژه و کمتر مورد توجه قرار گرفته پرداخته است و سبک ایلیاتی و عشایری در نوشته‌های وی بسیار مورد توجه است و همین نوع نگارش وجه تمایز آثار این نویسنده است. وی که موضوعات دفاع مقدسی را دستمایه خلق رمان قرار داده با سبکی خاص این دوران را برای خواننده روایت کرده است.

کتاب «سر ریزون» عنوان رمانی از این نویسنده است که توسط انتشارات کتابستان معرفت با همکاری نشر شاهد روانه بازار نشر شده و توانسته رتبه اول سیزدهمین جشنواره دوسالانه کتاب سال دفاع مقدس را نیز از آن خود کند. این کتاب سرگذشت حضور یک نوجوان ایلیاتی است که در دامنه‌های زاگرس زندگی می‌کند که دارای توانایی‌های ویژه‌ای است و برخلاف سن کمش، عمق شخصیتش مانند افراد سن و سال دار است. رمان «سر ریزون»، بر اساس واقعیت نوشته شده و درباره زندگی یک رزمنده ایرانی و یک سرباز عراقی خدمه تانک است که در عملیات والفجر 10 و در منطقه حلبچه با یکدیگر برخورد می‌کنند.

سبک نگارش این داستان متفاوت از رمان‌ها و سایر کتاب‌هایی است که در حوزه دفاع مقدس نوشته شده و این همان تمایز قلم محمودی با سایر نوسندگان این حوزه است. ادبیات به کار رفته در این کتاب به نوعی است که مخاطب را به خود جذب می‌کند و علی‌رغم سبک بومی و عشایری آن اما سخت خوان نبوده و مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند.

 

 

خط سیر داستان یکی از نکات جلب توجه کننده در «سر ریزون» است. رفت و برگشت‌ها و همچنین تغییر راوی در مسیر داستان از نکات قوت داستان است که مخاطب را خسته نمی‌کند و از یک داستان سر راست آن را خارج کرده است. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که رفت و برگشت‌های زمانی در داستانی موجب نمی‌شود تا خواننده سیر کلی داستان را از دست بدهد و خسته شود. این کتاب همچنین بر متن اصلی روایت پایدار مانده و با استفاده از توانایی‌های ادبی بر جذابیت این اتفاق افزوده است.

 

 

عشق و اخلاق دو موضوعی است که در متن داستان و میان دو چهره ایرانی و عراقی و از منظر هر کدام به خواننده نشان داده می‌شود. این کتاب توانسته این مباحث را به صورت غیر مستقیم و با استفاده از داستان در بطن روایت به خواننده القا کند و تفاوت نگاه یک رزمنده ایرانی با سرباز عراقی را نشان دهد.

 

 

نویسنده در 26 فصل وقایع را از زبان سه نسل بازگو می‌کند و بسیار ظریف به دوران پس از جنگ می‌پردازد. نویسنده با استفاده از مایه های ایلاتی و عشایری، شخصیت های داستان را از ساحت متعارف ادبیات پایداری جدا کرده، اما توصیفات، متن را هدایت می‌کنند. همچنین سوژه و ایده داستان بسیار ناب و خواندن کتاب برای مخاطب مانند دیدن یک فیلم است و خواندن کتاب «سر ریزون» به علاقه‌مندان به ادبیات پایداری و دفاع مقدس توصیه می‌شود.

 

 

کتاب «سر ریزون» اثر محمد محمودی نورآبادی را انتشارات کتابستان معرفت با مشارکت نشر شاهد منتشر نموده که در 173 صفحه و با قیمت 8500 تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند آن را در فروشگاه‌های کتابستان تهران واقع در ایستگاه متروی شهداء، ترنجستان سروش در خیابان انقلاب اسلامی، ترنجستان بهشت در خیابان دکتر شریعتی بالاتر از حسینیه ارشاد، پاتوق فرهنگ قاف جنب مترو قلهک، فروشگاه کتابستان قم در خیابان ارم - ساختمان کوثر و در غرفه های فروش کتابِ کتابستان در بیست ایستگاه متروی تهران تهیه نمایند.

 

 

به نقل از خبرگزاری فارس

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]