تاریخ انتشار خبر: 12 مهر 1393 - ساعت 10:07:45
ازدواج، موانع و راه حل‌ها

ازدواج، موانع و راه حل‌ها

نگارنده در این کتاب، به اهمیت و ضرورت ازدواج پرداخته و موانع آن را به تفصیل بررسی می‌کند و راه‌حل‌های معقول و منطقی را ارایه کرده است.در ادامه، مولف به ضرورت دقت در انتخاب همسر و صفات همسر خوب می‌پردازد و به ملاک و معیارهای انتخاب همسر اشاره و علت ذکر برخی از آنها را بیان می‌کند.

کتاب حاضر، به نام «ازدواج، موانع و راه حل‌ها» اثر آیت الله امینی است که نگارنده در این کتاب، به اهمیت و ضرورت ازدواج پرداخته و موانع آن را به تفصیل بررسی می‌کند و راه‌حل‌های معقول و منطقی را ارایه کرده است. پوشیده نماند که مطالب گرد آوری شده در این مجموعه، برخی از خطبه‌های اول نماز جمعه‌ی شهر مقدس قم است که در طول چند سال ایراد شده و  به همین مناسبت مؤلف در بخشی از مقدمه کتاب آورده است: یکی از مسائلی که در این خطبه‌ها مورد بحث واقع شده و بیش از دیگر موضوعات درباره‌اش بحث کردم ازدواج جوانان و تشکیل خانواده می باشد.

این مسئله را بدین جهت انتخاب کردم که در شرایط کنونی جامعه یک ضرورت بود. در طول چند سال و در جلسات متعدد، مسائل مختلف آن را مورد بحث قرار دادم و به مقداری که وقت اجازه می‌داد درباره‌اش بحث کردم. من در انتخاب این موضوع احساس وظیفه کردم....

نویسنده در بخش اول این کتاب به بررسی ضرورت تشکیل خانواده از دیدگاه اسلام می‌پردازد و می‌نویسد:

«ازدواج اگر با معیارهای صحیح انجام بپذیرد، بسیاری از نعمت‌ها و برکت‌های خداوند متعال، نصیب انسان و جامعه شده و استعدادهای فراوانی شکوفا می‌شود، زیرا خداوند سبحان، این پیوند را مجرای عنایت‌های ویژه خود قرار داده است این همه تاکید قرآن و پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) هم از آن‌ روست که این برکات الهی در جامعه نازل شود و مردم از انحراف و ارتکاب گناه محفوظ بمانند و به عذاب گرفتار نشوند. ».

درباره ضرورت ازدواج، احادیث فراوانی هست برای نمونه برخی از آنها را نقل می‌کنیم:

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: «ازدواج، سنت من است، هرکس از آن سرباز زند از من نیست». به همین مضمون، احادیث دیگری از آن پیامبر بزرگ(ص) رسیده است؛ از جمله: ازدواج، سنت من است هرکس از آن سرباز زند از سنت من سرپیچی کرده است. آن بزرگوار در حدیث دیگری فرمودند: هیچ بنایی در اسلام، بنیان‌گذاری نشده که نزد خدا محبوب‌تر از ازدواج باشد. بنابراین ازدواج مستحب موکد است، ولی اگر کسی به گناه بیفتد ازدواج بر او واجب می‌شود؛ از همین روست که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در باره‌ی مجردها هشدار دادند و فرمودند: بدترین مردگان شما مجردها هستند. و در حدیث دیگر: افراد شرور امت من، مجرد ها هستند.

آیت‌الله امینی معتقد است که بی‌تردید ازدواج آثار خوبی برای جسم و روح انسان دارد، آدمی را در پیمودن مسیر رشد و کمال و سعادت دنیوی و اخروی کمک می‌کند. این آثار به ‌قدری پراهمیت است که خداوند متعال آن را یکی از آیات بزرگ خویش معرفی کرده است و می‌فرماید: «یکی از آیات الهی این است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفرید تا.....». 

این آثار را شما می‌توانید در بخش «منافع ازدواج» مطالعه و این مطالب را خود تکمیل نمایید.

در ادامه، مولف به ضرورت دقت در انتخاب همسر و صفات همسر خوب می‌پردازد و به ملاک و معیارهای انتخاب همسر اشاره و علت ذکر برخی از آنها را بیان می‌کند و در بخش سوم به این بحث می‌رسد که چگونه و از چه راه‌هایی مطمئن شویم که این صفات در همسری که می‌خواهیم انتخاب کنیم وجود دارد یا نه؟؟؟

در همین بخش است که نگارنده در باره‌ی استخاره توضیحاتی می‌دهد؛ چراکه خانواده‌های بسیاری هستند که برای ازدواج و  یا خرید و فروش خانه، اتومبیل، مغازه و یا هر تصمیم دیگری متوسل به استخاره می‌شوند. آیا این سبک قابل قبول است؟ اساسا استخاره یعنی چه؟ چند نوع استخاره داریم؟ و ...پاسخ به این سوالات را در بخش سوم«راه‌های شناخت همسر» پیگیری کنید.

قابل ذکر است که آیت الله امینی پس از گذراندن تحصیلات کلاسیک وارد حوزه علمیه اصفهان شد و بعد از مدتی در حوزه‌ی علمیه‌ی قم به تحصیل ادامه داد و ضمن تکمیل دروس سطح نزد اساتید معروف، خارج فقه و اصول را از محضر آیات عظام بروجردی، خمینی، گلپایگانی و محقق داماد فرا گرفت و فلسفه را از علامه طباطبایی بهره برد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]