تاریخ انتشار خبر: 14 مهر 1393 - ساعت 12:16:22
یادداشت‌های یک پزشک جوان

یادداشت‌های یک پزشک جوان

نویسنده پزشک تنها به شرح بیماران و رویارویی و احوال درون و بیرون یک پزشک تازه‌کار و ناآزموده با این موقعیت‌ها می‌پردازد و هر چند این پرده‌ها و صحنه‌ها، از افتادن دختربچه در کتان‌کوب تا خطر سفلیس که مردم ناآگاه را تهدید می‌کند، اغلب تلخ هستند با این حال...

 

این روزها که اوکراین یکی از مراکز مناقشه در جهان است، خواندن آثار نویسنده برجسته‌ی اهل کی‌یف، میخاییل بولگاکوف، خالی از لطف نیست. پزشک ما، که آثار مطرحی چون دل‌سگ (قلب سگی) و مرشد و مارگاریتا را در کارنامه‌اش دارد، مجموعه داستان‌های یادداشت‌های یک پزشک جوان را بر بنیاد خاطرات دوران خدمت خود در روستای دورافتاده‌ی نیکولسکویه در ایالت اسمولنسک نوشته است. وقایع داستان در حوالی سال‌های انقلاب روسیه( ۱۹۱۷) اتفاق می‌افتد؛ با این حال هم‌چنان که از یک روستای دورافتاده انتظار می‌رود، آشوب‌های انقلابی در این کتاب هیچ نشان و نمودی ندارد.

نویسنده/ پزشک تنها به شرح بیماران و رویارویی و احوال درون و بیرون یک پزشک تازه‌کار و ناآزموده با این موقعیت‌ها می‌پردازد و هر چند این پرده‌ها و صحنه‌ها، از افتادن دختربچه در کتان‌کوب تا خطر سفلیس که مردم ناآگاه را تهدید می‌کند، اغلب تلخ هستند با این حال لحن کلی داستان‌ها نوعی طنز درونی و عمیق را، که در همه‌ی آثار بولگاکوف جاری است، در بن‌مایه‌ی خود دارد. همین طنز در روایت تلویزیونی الکس هاردکسل از این کتاب (بریتانیا، شبکه‌ی اسکای آرتز، از ۲۰۱۲ تا کنون) برجسته‌تر می‌شود و از ناشی‌گری دکتر در بریدن استخوان پای له‌شده‌ی دختربچه‌یی که در کتان‌کوب افتاده است، صحنه‌یی تلخ اما کمیک آفریده است. 

هم‌چنان که نوشتم این داستان‌ها اغلب، اگر نگوییم تمامی، بر بنیاد تجربیات شخصی نویسنده نوشته شده‌اند و خاطرات و یادداشت‌های اطرافیان او این نظر را کاملا تایید می‌کند. به این نکته مترجم در مقدمه اشاره کرده و در جای جای داستان‌ها نیز ویراستار کتاب این همانندی‌ها را به صورت پاورقی توضیح داده است که خواندن‌شان خالی از لطف نیست. تنها داستان مورفین است که کمی از این واقع‌نگاری فاصله می‌گیرد و تجربه‌ی شخصی اعتیاد بولگاکوف به مورفین را با روایتی دم‌دستی به همکار و هم‌کلاسی سابق او نسبت می‌دهد. هر چند در این داستان نیز رد پای تجربیات خود او به وضوح دیده می‌شود. 

نکته‌ی دیگری که در مورد داستان مورفین وجود دارد، انتخاب موضعی موعظه‌گرانه است که این داستان را از خط دیگر داستان‌ها متمایز می‌کند و نیز خط روایت که به شیوه‌ی خواندن دست‌نوشته‌های پزشک معتاد، جایگزین شیوه‌ی روایت اول شخص محدود می‌شود. با این حال ذکر این نکته گفتنی است که هر چند در اغلب چاپ‌ها این داستان نیز در مجموعه‌ی یادداشت‌های یک پزشک جوان آمده است، اما خود بولگاکوف این اثر را بر خلاف دیگر داستان‌ها که با عنوان فرعی
This div will hold the editor.

 

 
 
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]