تاریخ انتشار خبر: 17 مهر 1393 - ساعت 12:07:35
هادی امّت حضرت امام علی النقی(علیه السلام)

هادی امّت حضرت امام علی النقی(علیه السلام)

کتاب حاضر، به بررسی زندگانی حضرت امام علی النقی(هادی امت) پرداخته که نگارنده با تکیه بر منابع متعدد تاریخی و روایی به بررسی زوایای مختلف تاریخ حیات آن امام پرداخته است.

هدایت بشر به سوی خیر و صلاح،  مهمترین وظیفه ائمه اهل بیت است. اهل بیت (علیهم السلام) در راستای این وظیفه متحمل سختی‌های فراوانی در طول تاریخ زندگانی خود شده‌اند.شناخت وقایع و حوادث رخد داده در زمان این بزرگواران، موجب قدر دانی و بزرگداشت آن بزرگواران خواهد بود.

 

 

کتاب حاضر، به بررسی زندگانی حضرت امام علی النقی(هادی امت) پرداخته که نگارنده با تکیه بر منابع متعدد تاریخی و روایی به بررسی زوایای مختلف تاریخ حیات آن امام پرداخته و با نگاهی گذرا به شخصیت آن حضرت به برخی خصوصیات ممتاز ایشان مانند بخشندگی، زهد و پارسایی، راهنمایی گمراهان، عبادت و...اشاره نموده و شواهدی را بر صحت این مدعا ارائه کرده است.

 

 

نویسنده با اعتقاد بر اینکه اهل بیت در زمینه اعتقادی، اخلاقی، و سیاسی امت نقش مهمی داشته‌اند به فعالیت‌های امام هادی(ع) در این عرصه‌ها پرداخته و با تشریح عملکرد امام در زمان خلفای معاصرآن حضرت ( معتصم، واثق، متوکل، المنتصر بالله، مستعین و ...) شرایط حاکم بر آن دوران را به خوبی ترسیم نموده است.

 

 

در بخش سوم این کتاب ویژگی‌های دوره امام هادی (ع)، و نیازهای آن دوران در دوسطح، نیازهای کل جامعه(پرهیز از تحریک حاکمان و کارگزاران، هماورد خواهی علمی در برابر دستگاه حکومت و عالمان وابسته، گسترش دامنه نفوذ در دستگاه حکومتی) و نیازهای جامعه شیعه به صورت خاص مورد بحث قرار گرفته است.

 

 

ایمنی بخشی به شیعه و زمینه سازی برای مساله غیبت، ایمنی سازی عقیدتی شیعیان در قالب دفع شبهات و تحریکات فکری که توسط سایر مکاتب آن روزگار مطرح می‌شد، برخورد صریح با غالیان و فرقه‌های منحرف، معرفی جایگاه والای اهل بیت با بیان زیارت جامعه کبیره و..از جمله فعالیت‌های کلیدی آن حضرت شمرده شده است.

 

 

سازمان وکلا و نقش این سازمان ارتباطی از زمان امام جواد (ع) تا زمان غیبت حضرت مهدی (عج) به عنوان زمینه‌سازی برای مساله غیبت حضرت مهدی (عج) از جمله مباحث خوب این کتاب می‌باشد.

 

 

معرفی شاگردان امام هادی (ع) و میراث علمی به جای مانده از آن امام در زمینه‌های کلامی، فقهی، اخلاقی از جمله مباحث انتهایی این کتاب ارزنده است. مطالعه این نوشتار را به همه مشتاقان سیره‌ی اهل بیت (علیهم السلام) توصیه می‌کنیم.

 

 

این کتاب که جلد دوازدهم مجموعه پیشوایان هدایت می‌باشد که از سوی مجمع جهانی اهل بیت و با قلم سید منذر حکیم به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]