تاریخ انتشار خبر: 19 مهر 1393 - ساعت 09:51:08
معرفی و بررسی کتاب "پسران نوجوان"

معرفی و بررسی کتاب "پسران نوجوان"

این کتاب شامل آنچه والدین و مربیان می‌توانند انجام دهند تا پسران نوجوان به مردانی برجسته تبدیل شوند، می باشد.در این کتاب به صورتی دقیق و علمی با ساختار مغز و دستگاه عصبی پسران آشنا می‌شویم و به غدد داخلی و نحوه ترشح هورمون‌هایی که در پسرها فعالیت می‌کنندپی‌می بریم.

"پسران نوجوان" عنوان کتابی است از دکتر مایکل (میشل) گوریان که توسط انتشارات نقش و نگار و ترجمه مهدی قراچه داغی در 272 صفحه چاپ شده است. آن گونه که روی جلد درج شده است این کتاب شامل آنچه والدین و مربیان می‌توانند انجام دهند تا پسران نوجوان به مردانی برجسته تبدیل شوند، می باشد.

 نویسنده کتاب حاضر روان شناس، درمان گر خانواده و متخصص تربیت فرزندان است. وی دارای تجارب بسیار زیاد درباره مشاوره خانواده و مسائل تربیتی است و این مطلب بر غنای کتاب افزوده است. وی همچنین دارای کتاب‌های مشابهی در همین زمینه با عنوان دنیای شگفت انگیز پسران و تربیت دختران است که به فارسی چاپ شده‌اند.

 او علاوه بر زادگاهش آمریکا، به دلیل سکونت در کشورهایی مانند هند، ترکیه، آلمان و ... با فرهنگ‌های گوناگون آشنا بوده و در ارائه مطالب توانسته از آنان نیز بهره ببرد.

در این کتاب به صورتی دقیق و علمی با ساختار مغز و دستگاه عصبی پسران آشنا می‌شویم و به غدد داخلی و نحوه ترشح هورمون‌هایی که در پسرها فعالیت می‌کنند ـ به خصوص هورمون تستوسترون ـ پی‌می بریم. در همین راستا می‌توان با تفاوت‌های جنسیتی میان دختران و پسران به سبب داشتن بیوشیمی و فعالیت‌های مغزی و عصبی متفاوت، آشنا شد. این دست تفاوت‌های طبیعی باعث می شود والدین بتوانند با منشا رفتارهای آنان بیشتر آشنا شده و تدابیر تربیتی مناسب‌تری را به کار برده و در نهایت فرزندان خود را هرچه بهتر درک کنند. اطلاعات موجود در کتاب سبب می‌شود افراد برای آینده و ازدواج نیز از بینش مناسبی نسبت به جنس مقابلشان برخوردار شوند.

 

نویسنده با استفاده از اطلاعات پزشکی، روان شناسی، انسان شناسی  و مشاهدات شخصی خود و نیز با کمک تحلیل‌های جامعه شناختی و فرهنگی سعی کرده است به این سوالات پاسخ دهد: یک مادر چگونه برای پسران نوجوان خود، محدودیت هایی ایجاد می کند؟ چه زمانی را برای مرد شدن پسرهای نوجوان در نظر می گیریم؟ چگونه به آن ها بیاموزیم افراد بالغ و متعهدی باشند؟ عزت نفس پسران نوجوان چگونه شکل می‌گیرد؟ بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و اینترنت چه تاثیراتی بر پسران نوجوان می‌گذارند؟ میان پسر نوجوان و پدرش چه می‌گذرد؟ و سوال‌هایی از این دست.

 

نویسنده کتاب از روان شناسان آمریکایی است که بر خلاف جو حاکم بر کشورهای غربی، به مسئله ازدواج، خانواده، پدری کردن، مادری کردن و فضای گرم و صمیمی حاکم بر فضای خانه و تربیت فرزندان بسیار اهمیت می‌دهد. وی با این نگاه، به پسران در قالب مردان و پدران فردا توجه کرده و بر اهمیت تربیت صحیح آنان تاکید می‌کند.

 

در بخش‌های ابتدایی این کتاب سعی شده تا این مطلب اثبات گردد که پسران نیز به اندازه دختران نیاز به توجه داشته و موجوداتی حساس هستند. به نظر نویسنده سلطه جویی افراطی فمینیسم بر فضاهای تربیتی و آموزشی مغرب زمین، سبب شده تا به جنس مذکر کم توجهی شود. وی در صفحه 14 بیان می‌دارد:

 

 «جامعه و تمدن ما به شکنندگی فرزندان مذکرش توجه ندارد.» او به پژوهش‌ها و آمارهای دیگری درباره شکنندگی پسران اشاره می‌کند که شما را به مطالعه آنها در کتاب دعوت می نماییم. وی در همان بخش‌های اولیه کتاب، در ضمن ارائه تحلیلی بیان می‌کند، میان بیولوژی جنس مذکر و رویکردهای جنسیتی عصر حاضر تناسبی وجود نداشته و سعی بر این بوده است که مرد را خلاف آن چیزی که واقعا هست تربیت کنند. از آن جایی که یکی از مهم‌ترین هورمون های تعیین جنسیت تستوسترون است، نویسنده به خصوصیاتی که این هورمون به صورت طبیعی ایجاد می‌کند، اشاره می‌کند: فعالیت جنسی زیاد و تحریکی، تخلیه سریع تنش ها، گریه نکردن یا کم گریه کردن و به تاخیر انداختن واکنش های عاطفی برخی از این خصوصیات هستند که در جنس مونث بسیار کم و برعکس آن چه در جنس مذکر است دیده می‌شود. از نظر وی سوق دادن پسران و مردها به داشتن روحیاتی خلاف آن چه که در طبیعتشان نهاده شده است اشتباه است.

 

با وجود همه نکات مثبتی که والدین و معلمان از مطالعه این کتاب از آنها بهره خواهند برد اما نباید انتظار داشت که تمامی مطالب با فرهنگ بومی ما سازگار باشد.

 

اولین نکته‌ای که در این کتاب و کتاب‌های شبیه به آن دیده می‌شود، نگاه کردن به تربیت فرزندان از روزنه و زاویه دید فرهنگ غربی و به منظور جلوگیری از آسیب‌هایی است که در آن جوامع بیشتر رایج بوده و شاید در کشور ما دارای اهمیت درجه اول نباشند. مسائلی مانند استفاده از سلاح گرم، بارداری های ناخواسته نوجوانان، ابتلا به بیماری های عفونی و ایدز در میان نوجوانان و مواردی مشابه آن. این مسائل هرچند در همه کشورها وجود دارند اما در جامعه ما دغدغه درجه یک والدین را به خود اختصاص نداده است.

 

با مطالبی روبرو می‌شویم که در فرهنگ ما جایی ندارند، هرچند در میان خانواده‌های غربی رایج هستند: قرار عشقانه گذاشتن فرزندان (صفحه 165)، استفاده از مشروب (صفحه 166)، رفتن به کلیسا (صفحه 173) و استناد به کلماتی از بودا تائو در صفحات 245 و 246. هرچند شاید برخی ادیان بشرساخته و انحرافی دارای برخی نکات و جملات مثبت باشند، اما زمانی که از ریشه و اصول دارای کجی هستند این شاخ و برگ های ظاهری نمی‌توانند انحرافات آنان را بپوشانند.

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]