تاریخ انتشار خبر: 22 مهر 1393 - ساعت 06:07:41
«جامعه غارتگر، فریب در بازار آمریکایی»

«جامعه غارتگر، فریب در بازار آمریکایی»

در کتاب «جامعه غارتگر، فریب در بازار آمریکایی» کوشیده است جامعه مبتنی بر بازار آزاد را به نقد بکشد و توضیح دهد که در این جامعه مصرف کنندگان و در واقع شهروندان بدون هیچ چتر امنیتی در چنگال قوانین بازار آزاد گرفتار می­شوند.

امید زمانی در کتاب «جامعه غارتگر، فریب در بازار آمریکایی» کوشیده است جامعه مبتنی بر بازار آزاد را به نقد بکشد و توضیح دهد که در این جامعه مصرف کنندگان و در واقع شهروندان بدون هیچ چتر امنیتی در چنگال قوانین بازار آزاد گرفتار می­شوند. این کتاب درباره روش­های هوشمندانه­ای است که در بازار به کار گرفته می­شوند تا مصرف کنندگان را فریب دهند. کتاب حاضر براساس ۷۰۰ دست نوشته از کارگران در دوازده شغل مختلف نوشته شده است. در این دست نوشته­ها، آن­ها از انواع تقلب­ها و حقه­هایی که در محل کارشان رایج بوده است، پرده برداشته­اند.

 

 

این کتاب با رویکردی اخلاقی می­کوشد پیش فرض­های غیراخلاقی جامعه مدرن غربی را به نقد بکشد. بلومبرگ می­ گوید آنچه در این کتاب نشان می­دهم وقایعی زودگذر نیست که بتوان آن را به حساب یک تقلب تجاری ساده گذاشت و بعد از آن همه چیز به حالت عادی خود برگردد. او می­خواهد ویژگی­های همیشگی سرمایه­داری را نشان دهد که همیشه و هر روز انگیزه­های قوی برای رفتار نادرست افراد فراهم می­کنند.

 

 

این کتاب را انتشارات دانشگاه اکسفورد در سال ۱۹۸۹منتشرکرده و توسط موسسه تحقیق و ترجمه «خط ممتد اندیشه» ترجمه شده است. این موسسه با دعوت گروهی از مترجمان کوشیده است زمینه­های همکاری ایشان را فراهم آورد و سعی کرده کار گروهی مترجمان را به گونه­ای سامان دهد که بتوان از ظرفیت­های علمی آن­ها سود جست و کتاب­هایی را روانه بازار نشر کرد که شاید مترجمان به تنهایی فرصتی برای به انجام رساندن ترجمه تمامی آن نمی­یافتند. اینکه نام این موسسه به عنوان مترجم ذکر شده به این معنی است که موسسه خط ممتد اندیشه، مسئولیت هر اشتباهی را می­پذیرد و البته قدردانی از گروهی را که در این کار سهمی داشته­اند، وظیفه خود می­داند.

 

 

در این اثر، عصمت خطیب زاده، هانیه کریمی، آیدا میرشاهی، یلدا واشقانی فراهانی، روح الله اسلامی، مسعود اعتصامی، حسن خطیبی و حسام الدین صفاری در مقام مترجم و به عنوان ویراستار متن نهایی با موسسه خط ممتد اندیشه همکاری داشته­اند. همچنین مسئولیت مدیریت تولید مجموعه کتاب­های «متون انتقادی غرب مدرن» را نیز مسعود احمدوند بر عهده داشته است.

 

 

نویسنده در این کتاب تلاش کرده است تا در این کتاب ویژگی­های همیشگی سرمایه­داری را نشان دهد که همیشه و هر روز انگیزه­های قوی برای رفتار نادرست افراد فراهم می­کنند. اگرچه توسعه سیاسی، شرایط اقتصادی و روندهای اجتماعی ممکن است پیامدهای غیرمستقیمی داشته باشند و گاهی ممکن است مشکل را بغرنج­تر کنند، اما به وجود آورنده مشکل نیستند. ریشه­های این مشکل را باید در خود نظام جستجو کرد. نویسنده در بخش مقدمه یکی از عمده­ ترین چالش­های پیش روی قرن بیست و یکم – چه در شرق و چه در غرب – چالش بر سر ساخت نظامی می­داند که در آن برخی از انگیزه­های مسئولیت پذیرانه مربوط به نظام­های اشتراکی و جمعی است.

 

 

در فصل اول این کتاب؛ «اندکی درباره جامعه شناسی پولشویکی»، کارگران درباره کارهای خود می­نویسند. فصل دوم با عنوان «فروش؛ بخش پنهان بازار» درباره تقلب در کالاها، آب آبی که همه جا هست (و دیگر تقلب­های مربوط به مایعات)، ماهی­های مشکوک، گوشت تک نفره، مواد غذایی نامرغوب و درجه دو، من می­توانم در فروش عمده، سر تو را کلاه بگذارم، یا کم کم از تو بدزدم، هر آنچه می­درخشد: یک، کم فروشی، حراج دورغین و مرگ یک فروشنده: انحراف یک شغل با مخاطبان سخن می­گوید.

 

 

یک نادان و پول­هایش، مشتریان نادان و مشتری­های حواس پرت از جمله مباحث آمده در فصل سوم با عنوان «ناآگاهی: مشتریان نادان و مشتریان اغفال شده» است.

 

 

نویسند در فصل چهارم هم با عنوان «جهالت در جامعه دانش: بی اطلاعی مشتری در زمینه­های تخصصی» درباره مرکزیت جهالت نظری، به دنبال آقای بادرنچ، لوازم الکترونیکی مصروفی، جادو، علم و مذهب، فریب کاری­های داروخانه­ها، تجربه­های دیگر در رابطه با عدم آگاهی تخصصی، هر آنچه می­درخشد: دو، دستگاه­های لاغرکننده اسرارآمیز از هرکس طبق توانایی­اش صحبت می­کند تا زمینه را برای مخاطب آماده کند و بتواند با سهولت درباره «مشتری­های درمانده و روستای پوتمکین» که عنوان فصل پنجم است، سخن به میان براند.

 

 

در این فصل نویسنده درباره زندانی، اردوگاه تابستانی، من را به مسابقه دعوت کن و افراد بیکار به مثابه مصرف کنندگان درمانده، به آوردن منابعی مستند پیرامون مطالب تصریح می­ورزد.

 

 

همه پسران من تنها زیر عنوان فصل ششم با عنوان اصلی «کمبود» است.

 

 

همچنین فصل هفتم: فسادپذیری؛ درباره گوشت، ماهی و مرغ، میوه­ها و سبزیجات، محصولات لبنی، نان­ها و شیرینی­ ها، پوشاک، گل و حیوانات خانگی است.

 

 

آلودگی عنوان فصل هشتم است که پیرامون ظاهر آراسته بیرونی در تضاد با حقیقت درونی، پول کثیف، قانون رقابت گریشام و چیزهای نامشروع مرتب شده است.

 

 

حیله­های خرد بورژوایی درباره کسب و کار کوچک: تعمیرات، تنظیمات و خدمات ساختگی و دروغین، بوی خوش اعمال ناپسند، رشوه، نژادپرستی و ارائه اسکناس­های جعلی صحبت می­کنند.

 

 

فصل دهم: درباره کسب و کار صادقانه: همسایگی و صداقت است و فصل یازدهم با عنوان اخلاق و بازار به تصریح جمع بندی: تناقض سرمایه داری، شرکت­های تعاونی مصرف کننده: جایگزینی برای بازار غارتگر، نتایج اجتماعی سیستم بازار، در دفاع از سرمایه داری، روان شناسی اجتماعی زندگی شهری، تجارت در آمریکا، دلگرمی عمومی به بخش تجارت و رهبران تجاری، تصورات و واقعیت، پیوندهای پولی، تبلیغات: دروغ مجاز، چند نظر مخالف، فریب­های تجاری: افراط یا جوهره نظام سرمایه داری می­پردازد.

 

 

پی نوشت، اخلاقیات تجارت و اخلاقیات پژوهش، یادداشت و نمایه از مطالب پایانی آمده در این کتاب ارزشمند به شمار می­روند.

 

 

کتاب جامعه غارتگر را انتشارت اکسفورد در سال ۱۹۸۹ منتشر کرده توسط موسسه تحقیق و ترجمه «خط ممتد اندیشه» ترجمه شده است. این موسسه با دعوت گروهی از مترجمان کوشیده است زمینه­های همکاری ایشان را فراهم آورد و سعی کرده کار گروهی مترجمان را به گونه­ای سامان دهد که بتوان از ظرفیت­های علمی آن­ها سود جست و کتاب­هایی را روانه بازار نشر کرد که شاید مترجمان به تنهایی فرصتی برای به انجام رساندن ترجمه تمامی آن­ها پیدا نمی­کردند.

 

 

پل بلومبرگ استاد جامعه شناسی در کالج کوئینز دانشگاه نیویورک است. او مقاله نویس مجلات معتبری همچون : dissent،  the new repubic، the nation است و کتاب­های نابرابری در عصر انحطاط، فشار اجتماعی و دموکراسی صنعتی: جامعه شناسی مشارکت را به رشته تحریر درآورده است.

 

 

کتاب « جامعه غارتگر، فریب در بازار آمریکایی» نوشته «پل بلومبرگ» و ترجمه «موسسه خط ممتد اندیشه» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۶۵۰۰۰ ریال برای نخستین بار از سوی انتشارات امیرکبیر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده است.

 

 

به نقل از پایگاه اینترنتی علوم اجتماعی اسلامی ایرانی 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]