تاریخ انتشار خبر: 23 مهر 1393 - ساعت 12:17:26
معرفت شناسی؛ سلسله دروس اندیشه های بنیادین اسلامی

معرفت شناسی؛ سلسله دروس اندیشه های بنیادین اسلامی

کتاب معرفت شناسی؛ سلسله دروس اندیشه های بنیادین اسلامی نوشته محمد حسین‌زاده با توجه به معرفت‌شناسی اسلامی درباره‌ی حقیقت معرفت انسان، ارزشیابی انواع معرفت‌های او و تعیین معیار صدق و کذب آنها می‌پردازد.

 

معرفت شناسی؛ سلسله دروس اندیشه های بنیادین اسلامی/محمد حسین زاده/انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

 

 

هر روزه با هزاران گزاره سروکار داریم و بدون اینکه پرسش کنیم، از آنان عبور می‌کنیم اما اگر مختصری در معنای آنها تأمل کنیم، جای پرسش است که با چه میزانی در مورد این گزاره‌ها داوری می‌کنیم و بر چه اساسی، دسته‌ای از آنها را صادق و دسته ای دیگر را کاذب می‌دانیم؟ آیا ملاک و شیوه‌ای برای تشخیص حقیقت از خطا و صدق از کذب وجود دارد؟ اصلاً آیا می‌توان واقعیت‌ها و حقایق را شناخت؟ چه بسا به طور ناخودآگاه پاسخ ساده‌ای به این دست پرسش‌ها بدهیم و به زندگی خود بپردازیم، اما هر اندیشمندی در حوزه‌های مختلف دانش چاره‌ای ندارد که شیوه‌ی خود را در رویارویی با این دست پرسش‌ها مشخص کند.

 

 

بسیاری از معرفت شناسان غربی معاصر، معرفت را «باور صادق موجه» دانسته‌اند، اما اندیشمندان مسلمان در تعریف معرفت شناسی معنای لغوی آن یعنی علم و آگاهی را در نظر دارند.

 

 

بنابراین کتاب معرفت شناسی؛ سلسله دروس اندیشه های بنیادین اسلامی نوشته محمد حسین‌زاده با توجه به معرفت‌شناسی اسلامی درباره‌ی حقیقت معرفت انسان، ارزشیابی انواع معرفت‌های او و تعیین معیار صدق و کذب آنها می‌پردازد.

 

 

 نویسنده در کتاب حاضر یک دوره‌ی منسجم، خلاصه و روان معرفت‌شناسی اسلامی را تببین می‌کند و او در خلال بحث تلاش می‌کند با آوردن پرسش ها و مثال‌های متناسب، به غنای شیوه‌ی آموزش یاری رساند. این کتاب که به کوشش موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) آماده شده، به منظور ورود به معرفت شناسی اسلامی توصیه می‌شود.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]