تاریخ انتشار خبر: 28 مهر 1393 - ساعت 12:15:11
تاریخ کوفه

تاریخ کوفه

کتاب حاضر توصيفي از شهر كوفه در دوران حكومت امام علي (ع) و بيان ابعاد تاريخي، جغرافيايي، سياسي و اجتماعي اين شهر مهم اسلامي است.

نويسنده: براقي نجفي، سيد حسين
مترجم: راد رحيمي، سعيد
ناشر: بنياد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي
تعداد صفحات: 560

کتاب حاضر توصيفي از شهر كوفه در دوران حكومت امام علي (ع) و بيان ابعاد تاريخي، جغرافيايي، سياسي و اجتماعي اين شهر مهم اسلامي است.

 

 

نويسنده بر اين باور است كه كوفه داراي تاريخي با شكوه و وارث آثار علمي و ادبي فراواني از گذشتگان علم و ادب است.

 

 

وي شكل گيري نهضت هاي بزرگ اسلامي صدر اسلام را شهر كوفه دانسته و گزارشي از تاريخ نگاري اين شهر بزرگ ارائه كرده است. بخش اول كتاب توصيف مسجد كوفه با استناد به روايات متعدد در مورد فضيلت انجام عبادت در آن مكان مي باشد. قدمت اين مسجد از زمان حضرت آدم (ع)، بيان مقامات و شرح فضايل مسجد ، بررسي تاريخ معماري و احكام فقهي مربوط به آن و ارتباط مسجد كوفه با حوادث مربوط به آخر الزمان و ديدگاه مورخان و علماي بزرگ ديني در مورد اين مسجد از ديگر مباحثي است كه در اين كتاب مورد ارزيابي قرار گرفته است.

 

 

پايه ريزي شهر كوفه در زمان اميرالمؤمنين (ع)، مراكز مهم شهر، وضعيت جغرافيايي: (آب و هوا، ، چشمه‌ها و قنوات، كاروانسراها و منازل طبيعي ميان كوفه و مكه، بصره و دمشق) اوضاع تاريخي: (تاريخ خط عربي يا خط كوفي، حكومت در كوفه در دوران مختلف اسلامي، مسكوكات كوفه)، وضعيت اقتصادي و آداب و رسوم اجتماعي و فرهنگي مردم كوفه در طول تاريخ تبين شده است.

 

 

در بخش ديگري از كتاب جنبش هاي سياسي اجتماعي مردم كوفه به ويژه واكنش آنان نسبت به حركتهاي اصلاحي اهل بيت (ع) مانند: وقايع حكومت امام علي(ع) و امام حسن(ع) و واقعه عاشورا مورد بررسي قرار گرفته و در مجموع عملكرد آنها را منفي ارزيابي نموده است. معرفي خاندان دانشور كوفه در طول تاريخ مانند نحويان و شاعران، شرح دوران حكومت امام علي (ع) در شهر كوفه و حوادث مهم آن دوران، تاثيرات تاريخي و فرهنگي كوفه بر ساير شهرهاي اسلامي و برخي ديگر از ابعاد مهم سياسي و اجتماعي كوفه در دوران صدر اسلام و در دهه‌هاي اخير از ديگر مندرجات مهم اين كتاب محسوب مي‌شود كه با رويكردي تحليلي ارايه شده است.

 

 

به نقل از پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]