تاریخ انتشار خبر: 01 آبان 1393 - ساعت 08:17:28
اولین روزهای مقاومت (روایت تکاوران از خرمشهر)

اولین روزهای مقاومت (روایت تکاوران از خرمشهر)

کتاب حاضر شرحی‌ست از دلاوری‌های مردم خطه جنوب دربرابر دشمن بعثی در روزهای حمله به خرمشهر، حکایت دفاع با دست‌های خالی در برابر دشمن سرتا پا مسلح...

 
 
اولین روزهای مقاومت
(روایت تکاوران از خرمشهر)
نویسندگان: مرتضی قاضی و سید حسین یحیوی
 
رویکرد نشر روایت فتح در ارائه کتاب‌هایی مستند و روایی درباره دفاع مقدس، به سبکی موجز و روان که مقبول طبع مخاطبانی از طیف‌های مختلف باشد، در چند سال اخیر با پاسخ خوبی روبه‌رو شده و رفته‌رفته جایگاه خود را نیز در میان علاقمندان این حوزه پیدا کرده است. «روایت نزدیک» که با انتشار کتاب حاضر، شمار عناوین آن به ده جلد می‌رسد، نام یکی از چند مجموعه‌ی مختلفی‌ست که توسط انتشارات روایت فتح، در قالب‌ محتوایی و فرمی مشخصی، با محوریت دفاع مقدس منتشر می‌شود. در این مجموعه نیز ثبت و ضبط زوایای پنهان مانده یا کمتر روایت شده این حوزه، یکی از محورهای اصلی کار محسوب می‌شود که نقش به سزایی در تازگی و طراوت آن‌ها دارد.

در تعریف ناشر «روایت نزدیک عنوان کتاب‌هایی‌ست که بنا دارد وقایع دوران جنگ را روایت کند و بکوشد که به‌قدر بایسته به خواننده نزدیک باشد. ساده باشد. میان کلمه‌ها و عبارت‌های پیچیده گم نشود. بتوان آن را راحت خواند درعین‌حال به آن چیزی که روایت می‌کند نیز نزدیک باشد. در دل معرکه باشد و کاری کند که هرکس آن را بخواند، احساس کند خودش هم دست‌کم لحظه‌ای در دل معرکه بوده است.»

در میان شهرهایی که از سوی دشمن در طول هشت سال دفاع مقدس اشغال شد، خرمشهر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود؛ چنان‌که آزادی این شهر به نمادی از پیروزی رزمندگان در برابر دشمن بدل شد. از همین رو در حوزه‌ی ادبیات داستانی و غیرداستانی دفاع مقدس سهم خرمشهر بیش از دیگر مناطق درگیر جنگ تحمیلی بوده است. بااین‌حال کم نیستند کسانی که باور دارند، هنوز حق مطلب درباره مظلومیت خرمشهر و مقاومت مردم  و به خصوص نیروهای ارتشی در برابر دشمن به‌درستی بازگو نشده است.

انتشارات روایت فتح در دهمین جلد از این مجموعه‌ی «روایت نزدیک»، به سراغ خاطرات تکاوران از جنگ در خرمشهر رفته است. کتاب حاضر شرحی‌ست از دلاوری‌های مردم خطه جنوب دربرابر دشمن بعثی در روزهای حمله به خرمشهر، حکایت دفاع با دست‌های خالی در برابر دشمن سرتا پا مسلح. نویسندگان کتاب بر این باورند که: از خرمشهر زیاد گفته شده؛ از سقوط و آزادی‌اش. بیشتر حرف‌ها همیشه، از مقاومت مردم و بچه‌های خرمشهر بوده. اما آن روزها در خرمشهر، کنار مردم، بودند مردانی که اصلاً تربیت‌شده بودند برای جنگ. جنگی که البته برای آن‌ها خیلی زودتر از ۳۱ شهریور ۵۹ شروع شد.

در این کتاب خواننده روایت‌هایی از جانفشانی‌ نیروهای ارتشی هستیم، کسانی که از نخستین روزها در برابر دشمن به ایستادگی و مبارزه پرداختند، اما هرگاه نام از خرمشهر آمده کمتر از آنان و رشادت‌هایشان یاد شده. در شمال شهر خرمشهر پادگانی بود به نام پادگان دژ؛ جایی که بچه‌های آن ماه‌ها قبل از شروع جنگ، شاهد تحرکات مرزی نیروهای عراقی بودند، حتی در دژهای مرزی با آن‌ها درگیری هم پیداکرده بودند. اما افسوس کسی به هشدارها و پیش‌بینی‌هایشان توجه نکرد، وگرنه بعید نبود سرنوشت شهر خرمشهر در آغاز به شکلی دیگر رقم بخورد. 

«اولین روزهای مقاومت» شرح روایت‌هایی از زبان عبدالله و محمدرضا، دو درجه‌دار گردان دژ است، ماجراهایی مستند از همین ایام، در آغازین روزهای جنگ. این دو  بچه‌هایی بودند که از همان آب و خاک برخاسته و در لباس نیروهای ارتش خدمت می‌کردند. از جمله رزمندگان ارتشی  که نقشی پررنگ در ایام مقاومت و مبارزه‌ شهر خرمشهر در مقطع ابتدایی جنگ تحمیلی داشتند. کسانی که تا زخم جنگ از پا نیانداخته‌شان، شهرشان را رها نکردند. 

مرتضی قاضی و سید حسین یحیوی در این کتاب، خاطرات عبدالله صالحی و محمدرضا ابراهیم دخت، از سربازان تکاور ارتشی را در قالب دو روایت جداگانه اما با محوریت خرمشهر مکتوب کرده‌اند. عبدالله صالحی و محمدرضا ابراهیم دخت خود از نزدیک شاهد آن ایام تاریخ‌ساز بوده و دوشادوش مردم به مبارزه پرداخته‌اند، بنابراین روایتی مستند و ملموس از خاطرات خود در آن روزها ارائه کرده‌اند.

کتاب حاضر نیز همانند دیگر کتاب‌های انتشارات روایت فتح، نثری روان و خواندنی دارد که می‌تواند با گروه‌های سنی مختلف از نوجوان گرفته تا بزرگ‌سال ارتباط برقرار کند. تصاویر پایان کتاب علاوه بر اینکه تأییدی است بر مستند بودن این روایت‌ها، مخاطب را بیش‌ازپیش در حال و هوای آن ایام قرار می‌دهد.
 
 
 به نقل از الف 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]