تاریخ انتشار خبر: 04 آبان 1393 - ساعت 23:04:05
غرب‌ شناسی

غرب‌ شناسی

کتاب پیش رو غرب را به عنان یک تمدن و یک کلیتی که امروزه ما با آن مواجه هستیم، در نظر گرفته، پیرامون آن بحث می کند.

کتاب «غرب شناسی» شامل ده مقاله از رضا داوری اردکانی، کریم مجتهدی، اصغر طاهرزاده، موسی نجفی، محمد مددپور و سید مرتضی آوینی است که در آن به مباحث پیرامون غرب پرداخته شده و در 239 صفحه توسط انتشارات آرما  منتشر شده است.

 

 

مباحث «غرب شناسی» چند سالی است که مورد توجه گروه های علمی ایران قرار گرفته است. «غرب شناسی» را به دو صورت می توان دنبال کرد. در حالت اول می توان مکاتب، فلسفه ها و ایدئولوژی های غربی را مورد بررسی قرار داد و در حالت دوم خود «غرب» به عن.ان یک کل واحد مورد بررسی قرار می گیرد. حالت بررسی اول بیشتر به شناخت «ایسم»ها می پردازد و در حالت دوم بیشتر به «مباحث تمدنی غرب» پرداخته می‌شود.

 

 

کتاب پیش رو به رویکرد دوم اشاره دارد و غرب را به عنان یک تمدن و یک کلیتی که امروزه ما با آن مواجه هستیم، در نظر گرفته، پیرامون آن بحث می کند. گاهی اوقات «غرب شناسی» پیش نیازی است که در مواقع «تهاجم فرهنگی» و برخورد یک فرهنگ بیگانه با فرهنگ خودی مورد توجه قرار می‌گیرد و گاه پیش نیاز فهم روانی است که رویارویی ما با تمدن غرب همه جانبه شده و تمامی ابعاد زندگی را در بر گرفته است.

 

 

دو مقاله اول از شهید سید مرتضی آوینی با نام های «بهشت زمینی» و «آخرین رنج دوران» به بیان صورت مسئله می‌پردازد و وضعیت فعلی بشر را ترسیم می‌نماید. در این دو نوشتار، آوینی با دیدی نقادانه در مورد تمدن غرب و پایان آن سخن می گوید. مقاله سوم و چهارم در مورد شناخت «غرب» در آثار و اندیشه های فیلسوف معاصر، دکتر رضا داوری اردکانی است. داوری در این دو مقاله بیان می‌کند که منظور ما از «غرب» چیست. مراد ما غرب جغرافیایی نیست بلکه آن جوهری است که با آموزش، اقتصاد، سینما، ادبیات، معماری و رسانه غربی نسبت دارد.

 

 

پس از شناخت غرب، پرسش از غرب صورت می‌گیرد و در مقالات پنجم و ششم، مرحوم دکتر مددپور و دکتر موسی نجفی، کلیت غرب را مورد پرسش قرار می‌دهند. مددپور با پیش کشیدن مبحث «نیست انگاری» از چالش اساسی غرب صحبت می‌کند و نجفی با مطرح کردن بحث بیداری اسلامی، گام اول این مسیر را پرسش از جوهر غرب می‌داند.

 

 

در ادامه مقاله «از غرب زدگی تا غرب شناسی» از کریم مجتهدی، نحوه ورود غرب به ایران مورد واکاویی قرار می گیرد و داوری در مقاله «صد سال سرگردانی در راه تجدد و تجددمابی» تاکید می کند که تکلیف خود را با تجدد روشن نکرده‌ایم.

 

 

در مقاله نهم، طاهرزاده نگاهی به عبور از مدرنیته دارد و پیش از ارائه راهکارها از ضرورت «خودآگاهی» صحبت می‌کند. در مقاله پایانی نیز شهید آوینی از لزوم یک انقلاب جهانی علیه تمدن مدرن سخن می‌گوید و انقلاب اسلامی ایران را آغازی بر یک پایان می‌داند که در نهایت با ظهور حضرت مهدی(عج) دوران شکوفایی فطرت توحیدی انسان آغاز می‌شود.

 

 

از ویژگی‌های کتاب، ارائه مقاله پیشنهادی در پایان هر مقاله به منظور فهم بیشتر موضوع است.

 

 

غرب شناسی از مجموعه کتاب های «و انتم الاعلون» است که به همت بنیاد فرهنگی تاریخی خانه مشروطه اصفهان نگاشته شده است.

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]