تاریخ انتشار خبر: 17 آبان 1393 - ساعت 09:03:38
همسرگزینی چرا و چگونه؟

همسرگزینی چرا و چگونه؟

نویسنده قبل از ورود به بحث، ابتدا سن مناسب همسرگزینی و آداب آن را بررسی می‌کند.در گام بعدی به ملاک‌ها و معیارهای همسر گزینی می‌پردازد.

علی احمد پناهی، نویسنده کتاب همسرگزینی چرا و چگونه؟ و چندین جلد کتاب دیگر و همچنین ده‌ها مقاله در حوزه خانواده می‌باشد. وی دارای سطح چهار(دكتري) اخلاق و تربيت حوزه علميه قـم و فارغ‌التحصيل رشتة روان‌شناسي در مقطع كارشناسي ارشد و نیز فارغ التحصيل در تربيت مربي اخلاق مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) است.

وی این بار درباره روابط زن و شوهر از منظر اسلام قلم می‌زند و کتابش با عنوان «همسر گزینی چرا و چگونه» به دست خواننده می‌رسد.

 ازدواج در منطق قرآن كریم، به وجودآورنده مطمئن‌ترین و آرام‌بخش‌ترین رابطه‌ها و آغازگر زندگی همراه با طراوت، مودّت و ایثار است. از آیات و نشانه‌های قدرت خداوند این است كه برای انسان از نوع خود، همسرانی آفرید تا در كنار آنان، به آرامش و سكون نایل آیند و بین آنان دوستی و رحمت قرار داد.

 ازدواج علاوه بر آرامش روانی و ارضای غریزه جنسی، تعهّد و تكامل اجتماعی را در پی داشته و زمینه ساز بروز استعدادها و توانمندی‌های نهفته درونی می‌گردد.

تعریف‌های متعددی برای واژه ازدواج ارائه شده که مؤلف در ابتدای کتاب، این تعریف از ازدواج را ارائه می‌دهد: ازدواج فرایندی است از كنش متقابل بین دو فرد، یك مرد و یك زن، كه برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده‌اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود برپا داشته‌اند و به طور كلی، عمل آنان مورد پذیرش قانون قرار گرفته و به آن ازدواج اطلاق شده است.

در بینش اسلامی، مقصود از «ازدواج»، پیوند زناشویی رسمی میان دو جنس مخالف است كه معمولا بالغ بوده و طبق شرایط شرعی و قانونی لازم انجام گرفته است.

در ادامه، مطالب کتاب جایش را به اهمیت ازدواج می‌دهد. ازدواج هسته اول ایجاد خانواده و زمینه‌ساز مطلوب‌ترین فرصت برای زیباترین تلاقی چشم‌ها، گیراترین تبادل كلام‌ها، استوارترین گام‌ها، تجلّی متعالی‌ترین ارزش‌ها و محبوب ترین كانون نزد خالق متعال است. ازدواج و گزینش همسر، انتخاب مطلوب ترین همراه و ترسیم روشن‌ترین طریق سعادت و پاسخی مناسب به عالی ترین نیاز فطری انسان یعنی وصول به كمال و سعادت است و به این معنا حضرت علی(علیه السلام) اشاره فرمود: هیچ یك از یاران رسول خدا(صلی الله علیه وآله) ازدواج نكرد، مگر اینكه ایشان پس از ازدواج آنان فرمودند که ایمانش كامل شد.

نویسنده قبل از ورود به بحث، ابتدا سن مناسب همسرگزینی و آداب آن را بررسی می‌کند. اگر بخواهیم بدون تأثیرپذیری از آداب و رسوم اجتماعی و بدون توجه به نظریات متناقض در این زمینه، به بررسی موضوع به طور واقع‌بینانه بپردازیم، باید مطالبی را مورد توجه قرار دهیم که به قرارداد اجتماعی و آداب و رسوم بستگی ندارد و هر زمانی كه احساس نیاز شود باید برآورده گردد.

در گام بعدی به ملاک‌ها و معیارهای همسر گزینی می‌پردازد. توجه به این ملاک و معیارها مهم است چرا که، ایجاد نسل‌های سالم در آینده، در سایه توجه به انتخاب صحیح همسر تأمین می‌شود.

 به همین دلیل است که گفته می‌شود کار تربیت فرزند، از زمان انتخاب همسر آغاز می‌شود. نویسنده این معیارها را به دو دسته تقسیم می‌کند: معیارهای درجه اول مثل: دین‌داری، شرافت خانوادگی، عقل و فهم و... و معیارهای درجه دوم مانند: زیبایی، تناسب و ... . وی در همین جا خطاب به دختران می‌گوید که از چه مردانی باید اجتناب کنند و به پسران که از فکر ازدواج با چه دخترانی باید بیرون بیایند.

نویسنده فصلی را تحت عنوان جشن عروسی و باید ها و نبایدهای آن، می‌آورد که مطالب سودمندی را برای خواننده در این فصل در نظر می‌گیرد؛ نکاتی معنوی و تربیتی درباره آمیزش جنسی در شب زفاف، که خیلی مورد سوال جوانان و خانواده‌ها می‌باشد، و همچنین مطالبی درباره ولیمه عروسی، اختلاط زن و مرد، رقص، بهداشت و آمیزش جنسی و....

یکی دیگر از بحث‌های مهم این کتاب که اگر مورد توجه قرار گیرد، سطح رضایتمندی از زندگی زناشویی قطعا افزایش می‌یابد، مباحثی است که در باره تفاوت‌های جنسی و عاطفی زن و مرد صحبت می‌کند.

مقدمات آمیزش و راه‌های تحریک جنسی، تفاوت در نوع آمیزش، چه عواملی باعث تحریک جنسی در زن و مرد می‌شود؟ آیا در مواضع تحریک در زن و مرد تفاوتی وجود دارد؟ در کیفیت تحریک چطور؟ برای جوانانی که در آستانه ی ازدواج هستند ولی هنوز ازدواج نکردند پیگیری این مطالب توصیه نمی‌شود زیرا تحریک کننده است و ممکن است آثار سویی در پی داشته باشد، اما برای جوانان متاهل حتما توصیه می‌شود که پاسخ این پرسش‌ها را در فصل پنجم این کتاب، مطالعه کنند.

در جایی دیگر، بحث روی راه‌های تنظیم خانواده و بهترین زمان برای فرزند آوری، می‌رود و اهمیت و جایگاه فرزند، آثار و فوائد فرزند آوری از منظر روان شناسی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته باید به شرایط فرزند دار شدن قبلا توجه داشت؛ نظیر آمادگی اخلاقی و تربیتی، آمادگی جسمانی و روانی.

ویژگی که این کتاب را ممتاز کرده است این است که به دلیل این‌که نویسنده، هم از تحصیلات حوزوی برخوردار بوده و هم در رشته روان شناسی تحصیل کرده است، خیلی جامع به مباحث پرداخته و جوانب مختلف را در نظر گرفته است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]