تاریخ انتشار خبر: 19 آبان 1393 - ساعت 10:30:36
معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها،خواسته مردها

معرفی و نقد کتاب عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها،خواسته مردها

این کتاب مجموعه‌ای از مثال‌ها و داستان‌های واقعی زندگی شخصی افراد است. داستان‌هایی که هم توسط خود زوجین در سمینارها مطرح می‌کرده‌اند و هم از طریق نامه به دفتر کاری او پست می‌شده است.

عشق و اعتماد، دلخواه زن‌ها،خواسته مردها

نویسنده: جان گری

ترجمه: فرزانه اختیار وکالتی

ناشر: یاران

دکتر جان گری (متولد 28 دسامبر، 1951) روانشناس، مشاور خانواده، مدرس، نویسنده، متخصص در امور درمان، سردبیر ژورنال "خانواده"، عضو هیات مشاوران انجمن بین المللی خانواده و ازدواج و فارغ التحصیل رشته روان‌شناسی از دانشگاه کلمبیا پاسیفیک امریکا است.

وی که متخصص در رشته روان‌شناسی روابط خانوادگی است. کتاب او با عنوان " زنان ونوسی و مردان مریخی" از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در دهه گذشته بوده که در زمره تاثیرگذارترین کتاب‌ها در ۲۵ سال گذشته معرفی شده است.

عشق و اعتماد دلخواه زنان، خواسته مردها یکی دیگر از کتاب های اوست که پس از انتقال تجربه‌های زوج‌هایی که در سمینارهای آموزشی به او داده‌اند، نوشته شده است.

این کتاب مجموعه‌ای از مثال‌ها و داستان‌های واقعی زندگی شخصی افراد است. داستان‌هایی که هم توسط خود زوجین در سمینارها مطرح می‌کرده‌اند و هم از طریق نامه به دفتر کاری او پست می‌شده است.

گری می‌گوید اگر داستان‌ها و مثال‌های واقعی تغییرات آنی و درعین حال دائمی در قیافه افراد شرکت کننده در سمینارهایم ایجاد می‌کند پس می‌توان آنها را در کتابی بیان کرد که همیشه در دسترس باشد.

مثال‌ها و داستان‌های کتاب این فرصت را به دیگر زوج‌ها می‌دهد تا خودشان را در داستان‌های دیگران بیابند و  از لحاظ روانشناسی فرصت مناسب و شخصی می‌دهد تا توسط دیگران شخصیت خود را بشناسید. داستان‌هایی که کمک می‌کند تا برخی از تجربیات خود را بازشناسی کنید. به گفته نویسنده ایده‌های این کتاب در کتاب‌های دیگرش بیان نشده است.

کتاب حاضر به روش‌های مختلف برخی واقعیت‌های تسلی بخش را به زوج‌ها نشان می‌دهد:

که مشکلات موجود در عشق طبیعی است، تقریبا هر کسی در زندگی عاشقانه خود با مشکلاتی مواجه است، حتی اگر افرادی واقعا عاشق هم باشند باز هم اگر واقعیت‌های وجودی زن و مرد را متوجه نباشید، در روابط تان مشکل پیدا می‌کنید، که زن و مرد واقعا متفاوت هستند و به روش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند و اینکه کلید عاشق شدن و عاشق ماندن، تشخیص تفاوت‌ها و در آغوش گرفتن این تفاوت‌هاست.

نقد محتوایی: برخی داستان‌هایی که بیان شده است تناسبی با فرهنگ ما ندارد از جمله رقصیدن زن و مرد در مجلس مختلط، ارتباط قبل از ازدواج که در جای جای کتاب در داستان‌های مختلف این ارتباط را بیان کرده و عادی جلوه داده است مانند اینکه "من و مری همدیگر را برای اولین بار ببوسیم و حدودا یک سال بعد توانستم زیر یک سقف با هم زندگی کنیم" و یا "دستش را دور گردنم حلقه زد و من بلافاصله ادامه دادم نمی‌دانم چه موقع این آمادگی در من ایجاد می‌شود که اجازه دهم مرا ببوسی"  و یا "حدود هشت سال بود که با هم دوست بودیم اما از ازدواج می‌ترسیدیم" که در برخی داستان‌ها برخی از مشکلات آن را نیز بیان کرده است.

در فصل چهارم داستان‌هایی را بیان می‌کند که چگونه زن و مرد به روش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند. مرد به دنبال راه حل دادن و زن نیاز به گوش دادن دارد. نکته‌ای که باید در اینجا تاکید شود این است که گوش دادن به تنهایی نمی‌تواند نیاز زن را تامین کند بلکه برای ایجاد آرامش زن نیازمند همدلی کردن است. با همدلی کردن ، زن می‌فهمد که درک شده و حرفش شنیده شده است؛ به بیانی زن نیازمند احساس درک شدن دارد.

بعضی از چیزها در روابط اتفاق می‌افتد که برای ما قابل قبول نیست. برخی از رفتارها نیاز دارند تا برای رسیدن به کامیابی در عشق تغییر کنند و از طرف همدیگر بخشیده شود. بخشش یعنی رهایی از دست ناراحتی، هم چنین فراهم آوردن اسباب تغییر دیگران.

فصل هفتم کتاب نگاهی می‌اندازد به مشکلات سخت برخی از زوجین از جمله بدرفتاری، اعتیاد، فریبکاری، پیمان شکنی. در مورد بخشش خیانت به شوهر باید توجه کرد که برای ثابت شدن آن 4 شاهد باید این عمل را دیده باشند و اگر کمتر از این تعداد باشد باید خود شاهدین حد بخورند. بنابراین امری است که به راحتی مشخص نمی‌شود. ولی اگر این امر ثابت شود و فرد خیانت کننده از کارخود پشیمان است و اصرا بر کار خود ندارد شوهر می‌تواند همسرش را طلاق دهد و اگر به ادامه دادن زندگی خود علاقه مند است و می‌تواند همسر خود را ببخشد توصیه این است که او را ببخشد و برای او استغفار کند. البته در این بین زن برای اعتماد سازی مجدد اموری را رعایت کند.

یکی از مسایل دیگر گفتن رابطه جنسی قبل از ازدواج است که بنابر نظر متخصصین و با توجه به فرهنگ ما نباید به این کار اعتراف کرد.

نقد ساختاری: کتاب دارای غلط‌های تایپی قابل توجه بوده و علایم ویرایشی نامناسب استفاده شده است. ترجمه‌ای که از کتاب شده نیز می‌توانست بهتر باشد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]