تاریخ انتشار خبر: 25 آبان 1393 - ساعت 11:28:29
مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا

مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا

نویسنده تأکید می‌کند که هدف از نگارش این کتاب سیاه‌نمایی این امپراتوری‌های مجازی نیست به طوری که بسیاری از خدمات متنوع و نقاط قوت آنان نیز در این گزارش مطرح شده است.

مطالعات انتقادی استعمار مجازی آمریکا

 

 

نویسنده: سعیدرضا عاملی

 

 

ناشر: امیرکبیر

 

 

نویسنده در کتاب حاضر به این موضوع اشاره می‌کند که استعمار دوره‌های متفاوتی را پشت‌سر گذاشته است. در دوره استعمار کهن، فیزیک جهان از طریق اکتشافات سرزمینی، جنگ و قدرت سخت و استفاده از شگردهای استعمار سیاسی، تحت سلطه اروپا قرار گرفت. در دوره بعد که از آن به استعمار نو تعبیر می‌شود، فرهنگ و اندیشه ملت‌ها استعمار شد و با روش‌های مختلف برای عقب نگهداشتن کشورها از طریق سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی تلاش شد. در دوره استعمار مجازی، ایالت متحده آمریکا قله‌دار فضای سلطه و استعمار بوده است. از آنجا که هدف استعمار در درجه اول مسخ فکری فرد و جامعه مستعمره بوده است، در استعمار مجازی که از ساز و کارهای قدرت نرم استفاده می‌شود، هدف اصلی از بین بردن استقلال رأی کاربران و عضویت آنها در جامعه فرهنگی آمریکاست. مطالعه هشت درگاه برتر جهان که همه آنها آمریکایی هستند و در تعامل کاری با نظام سیاسی و امنیتی آمریکا قرار دارند، نشان می‌دهد که فضای مجازی بعنوان محیطی برای استعمار و کاهش استقلال رأی کاربران و عضویت دادن آنها در فرهنگ آمریکایی مورد استفاده ابزاری قرار گرفته است.

 

 

از دیدگاه نویسنده کتاب، یاهو، ام‌اس‌ان، گوگل، فیس‌بوک، توییتر، ویکی‌پدیا، یوتیوب و همچنین آی‌ام‌دی‌بی از جمله هشت امپراتوری مجازی مورد مطالعه هستند که هر یک به تنهایی قدرت نرم قابل توجه‌ای برای گردانندگان آن و کشور ایالات متحده آمریکا ایجاد کرده است. این امپراتوری‌ها همه از یک سطح نیستند و حوزه کار و مأموریت متفاوت و بعضاً مشترک دارند.
مؤلف کتاب در انتهای مباحث خود نتیجه‌گیری می‌کند که فرهنگ تبلیغ شده در این امپراتوری‌ها در بعضی مسائل متفاوت و در بعضی دیگر کاملا ً خلاف دین و فرهنگ کشورهایی همچون ایران است. برای مثال، درگاه یاهو یک بخش ویژه همجنس‌بازان دارد، بخشی که «افتخار» نام دارد، چرا که به گفته خود همجنس‌بازان، آنان به روش خود افتخار می‌کنند.
نویسنده تأکید می‌کند که هدف از نگارش این کتاب سیاه‌نمایی این امپراتوری‌های مجازی نیست به طوری که بسیاری از خدمات متنوع و نقاط قوت آنان نیز در این گزارش مطرح شده است، بلکه هدف نشان دادن قدرت شکل‌دهی این امپراتوری‌ها به فضای غالب سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فضای مجازی است. هشت امپراتوری ذکر شده همگی آمریکایی هستند و به طور طبیعی تفکر غالب این کشور را دنبال می‌کنند.
مطالعه انتقادی استعمار مجازی آمریکا در چاپ نخست خود با تیراژ ۲۰۰۰ نسخه انتشار یافته است.

 

 

به نقل از انتشارات ثانیه 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]