تاریخ انتشار خبر: 26 آبان 1393 - ساعت 03:53:21
سیر مطالعاتی با موضوع معاد

سیر مطالعاتی با موضوع معاد

با توجه به تفاوت سطح علمی مخاطبین کتب اعتقادی و نیز تفاوت نگاه مولفین به این اصول اساسی، بر آن شدیم تا به تناسب نیاز مخاطب و با توجه به کتب تالیف شده در این موضوع؛ در سه سطح کلی مبتدی، متوسط و متعالی سیر مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

مقدمه

اعتقاد به‌ معاد جدای‌ از اعتقاد به‌ توحید نیست‌ و هرکه‌ توحید راقبول‌ کرده‌ است‌ ناچار باید معاد را هم‌ قبول‌ داشته‌ باشد و آن‌ که‌ قیامت‌ را انکار کند، در حقیقت‌ توحید را انکار کرده‌ است‌. همه پیامبران و امامان ‌(علیهم السلام‌) و همه‌ کتابهای‌ آسمانی‌- در قرآن‌ نزدیک‌ به‌ هزار آیه‌ درباره ‌معاد است‌- اعلام‌ کرده‌اند که‌ پس‌ از این‌ جهان‌ مادی‌ و خاکی و بعد از مردن‌ انسانها، جهانی‌ دیگر است‌‌ به نام‌ برزخ‌ و پس‌ از آن‌ جهانی‌ دیگر به نام‌ آخرت‌ و صحنه‌ قیامت‌ و برانگیختن‌ انسانها وجود دارد.

البته‌ یقین‌ به‌ قیامت‌ در این‌ دنیا برای‌ افراد کمی‌ وجود دارد همانطور که‌ یقین‌ به‌ وجود خداوند نیز در افراد کمی‌ وجود دارد. اما در عالم‌ برزخ‌ و پس‌ ازآن‌ درقیامت‌ همة‌ انسانها حتی‌ کفار و منافقین‌ به‌ یقین‌ می‌رسند و همه‌ با چشم‌ خود عظمت‌ دستگاه‌ الهی را مشاهده‌ می‌نمایند. لذا یکی‌ از اسامی‌ قیامت‌ «یوم‌ الیقین‌» است‌ و به‌ مرگ‌ هم‌، یقین‌ گفته‌ شده‌ است.

با توجه به تفاوت سطح علمی مخاطبین کتب اعتقادی و نیز تفاوت نگاه مولفین به این اصول اساسی، بر آن شدیم تا به تناسب نیاز مخاطب و با توجه به کتب تالیف شده در این موضوع، پس از گزینش بهترین های نشر در باب کتب اعتقادی، سیر مطالعاتی مناسبی را برای استفاده عموم مشتاقان کسب معارف دین تدوین کرده تا خدمتی به اهل مطالعه برای استفاده بهینه ایشان انجام داده باشیم.

این سیر در سه سطح کلی مبتدی، متوسط و متعالی در نظر گرفته شده است. دلیل تقسیم سیر به این سه مقطع را میتوان در اختلاف سطح معلومات اهل مطالعه برای رویارویی با معارف بیان کرد. سطح مبتدی را آن دسته از مخاطبین تشکیل می دهند که گام اولیه در این وادی را برمی دارند و قصد مطالعه بدون زحمت علمی را داشته و نیز طالب درکی اجمالی از اصول دین خود هستند. این سطح مورد پسند عامه مردم بوده و کتب موجود در آن با زبانی روان تر با مخاطب مواجه می شوند.

سطح متوسط را آن دسته از مخاطبین تشکیل می دهند که مقدمات علمی لازم و درک اجمالی از اعتقادات را در سطح مبتدی فراهم کرده و خواهان دقت های بیشتر و نگاه تحقیقی تر در این اصول می باشند. در این سطح دایره تحقیق و نگاه عقلانی بیشتری مشهود است.

و در نهایت سطح متعالی ویژه آن دسته از اهل مطالعه می باشد که اعتقادات را به شکل صحیح در دو سطح پیشین فراگرفته و طالب غور و دقت فلسفی بیشتر و گاهی مایل به درکی عرفانی از این حقایق هستند. 

فصل ششم معاد
فهرست کتب سیر مطالعاتی مبحث معاد
مرحله آشنایی
معاد/ محسن قرائتی / موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع)
معاد و جهان پس از مرگ/ آیت الله مکارم شیرازی / سرور
معاد استدلالی / عبدالله ابراهیم زاده / زمزم هدایت
زندگی جاوید یا حیات اخروی/ شهید مرتضی مطهری / صدرا
تجسم اعمال در دنیا ، قبر و قیامت /محمد رضا کوهی/ بوستان فدک
معاد / شهید مرتضی مطهری / صدرا
اصول اعتقادات در چهل درس/قائمی¬, اصغر / ادبا

مرحله متوسط
سرنوشت ارواح در برزخ /مجتبی شاه ملکی /بوستان کتاب
از عالم بعد از مرگ چه خبر؟/محمدتقی صرفی پور/صرفی پور
حیات پس از مرگ / علی محمد اسدی/بوستان کتاب
آموزش عقاید/ آیت الله مصباح یزدی / موسسه امام خمینی
معاد در نگاه عقل و دین/شریعتی سبزواری / بوستان کتاب
شفاعت / طاهری خرم آبادی/بوستان کتاب
تناسخ از دیدگاه عقل و وحی / محمدتقی یوسفی/ موسسه امام خمینی
معاد /محمدحسن قدردان  قراملکی / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
جهنم چرا / محمدحسن قدردان  قراملکی / بوستان کتاب
انسان از آغاز تا انجام/علامه طباطبایی /بوستان کتاب
معاد در قرآن ج 4 و 5/ آیت الله جوادی آملی / اسراء

مرحله متعالی
معاد یا بازگشت به سوی خدا/  آیت الله محمد شجاعی / سروش
راه روشن/ ملا محسن فیض کاشانی/ بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
معاد جسمانی در حکمت متعالیه / مرتضی پویان/بوستان کتاب
معاد جسمانی در حکمت متعالیه/ مرتضی پویان/بوستان کتاب
معاد از دیدگاه امام خمینی/ تبیان
روح و نفس/ آیت الله سید محمد خامنه ای/بنیاد حکمت اسلامی صدرا
عیون مسائل نفس/ آیت الله حسن زاده آملی/ نشر بکاء
جاودانگی / رضا اکبری / بوستان کتاب 
معادشناسی/ آیت الله سید محمدحسین حسینی طهرانی / علامه طباطبایی
معاد از دیدگاه حکیم مدرس زنوزی/غلامحسین ابراهیمی دینانی / حکمت

معرفی کتب سیر مطالعاتی مبحث معاد

بخش اول سیر آشنایی معاد
1 ـ اصول عقاید(معاد)
نویسنده: محسن قرائتی
ناشر: موسسه درسهایی از قرآن
تعداد صفحات: 778
شابک: 9789645652478

توضیحات:
مسأله معاد از نظر اهمیت، بعد از مسأله توحید مهمترین مسأله دینی و اسلامی است. پیامبران (و بالخصوص از آنچه که از قرآن کریم درباره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم استفاده می شود) آمده اند برای اینکه مردم را به این دو حقیقت مؤمن و معتقد کنند: یکی به خدا و دیگر به قیامت.

مسأله معاد از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و برای یک مسلمان ایمان به آن لازم است، یعنی در ردیف مسائلی نیست که چون از ضروریات اسلام است و ایمان به پیغمبر ضروری است، پس ایمان به آن هم به تبع ایمان به پیغمبر ضروری است. ما بعضی چیزها داریم که باید به آنها معتقد بود؛ به این معنا که اعتقاد به آنها از اعتقاد به پیغمبر منفک نیست. باید به این معناست نه به معنی تکلیف. به معنی این است که انفکاک پذیر نیست که انسان به پیغمبر و اسلام، ایمان و اعتقاد داشته باشد ولی به این مساله ایمان نداشته باشد

یکی از مهم ترین اصول دین، مساله معاد است. پیچیدگی های این مساله و تفصیل مراتب و مراحل آن باعث میشود که گاهی در بیان معارف مرتبط با امر معاد نویسندگان دچار تکلف گویی و اطناب شده و فهم مطلب را برای مخاطب سخت میکند. 

از جمله کتبی که برای عامه مخاطبین تالیف شده و نگاهی تحلیلی به مساله معاد دارد ، کتاب " معاد " از مجموعه اصول عقائد تالیف حجه الاسلام قرائتی می باشد که در صدد بیان روان وساده ای از این واقعیت در عالم وجود است. 

مولف در این کتاب مراحل انتقال انسان از این عالم به عالم دیگر را با بیانی دقیق ذکر کرده و تصویری گویا از این واقعیت را پیش روی مخاطب قرار داده و او را با عالم پس از مرگ آشنا می نماید فلذا میتوان گفت که مخاطب این اثر غالب اهل مطالعه می باشند.

2 ـ معاد و جهان پس از مرگ
نویسنده: آیت الله مکارم شیرازی
ناشر: سرور
تعداد صفحات: 304
شابک: 9789646314092

توضیحات:
یکی از حقایق پیش روی هر انسانی مساله مرگ و حقایق پس از آن است . حقیقتی که ذهن هر کس را به خود مشغول کرده و سوالات متعددی را برای او ایجاد مینماید . مرگ، نامی آشنا برای زندگی است؛ چرا که زندگی با مرگ معنا می شود. هراس ازمرگ، هراس از ماهیت مرگ است. این که مرگ به معنای نیستی و نابودی در صحنه زندگی دنیوی است، بسیاری را به وحشت می افکند. اما پرسش این است که آیا واقعاً حقیقت مرگ نیستی و نابودی است؟ یا این که این تصور، تصویری نادرست از آن می باشد .آیا مرگ دردناک است؟ روح چیست؟ آیا با پوسیدن بدن، روح باقى مى ماند؟ عالم پس از مرگ چگونه است؟ آیا مسائل مربوط به زندگى پس از مرگ را مى توان با اصول علمى ثابت کرد؟ این سوالها و ده ها سؤال دیگر در کتاب " معاد و جهان پس از مرگ " نوشته آیت الله مکارم شیرازی مورد بحث قرار گرفته و به خوبی به این سوالات و نظایر آنها در این مجموعه پاسخ داده شده است.

جدا از سابقه مولف این اثر در امر تالیف کتب اعتقادی و نقش موثر ایشان در ترویج فرهنگ اصیل دینی، از ویژگیهای این کتاب میتوان به بررسی قابل توجه مولف نسبت به مساله روح و تناسخ اشاره کرد و نیز ادله امکان و وقوع معاد را با شواهد متعدد میتوان در این کتاب دید.

بیان شیوا و ادبیات قابل فهم برای عموم مردم ، از دیگر نقاط قوت این اثر ارزنده بوده که مخاطب خود را برای مطالعه این اثر حفظ میکند. 

بدیهیست که این کتاب مانند دیگر کتب این مولف قابل استفاده عموم مخاطبین خواهد بود .لازم به ذکر است که این کتاب علاوه بر چاپ اصلی که به زبان فارسی می باشد به زبان عربى نیز ترجمه و منتشر شده است.

3 ـ معاد استدلالی 
نویسنده: عبدالله ابراهیم زاده
ناشر: زمزم هدایت
تعداد صفحات: 144
شابک: 9789642460946

توضیحات:
در کنار کتب تفصیلی و محققانه که در باب موضوعات اعتقادی نگاشته میشوند ، باید کتابهایی موجود باشند که آن مطالب تفصیلی را به شکل مختصر درآورده و برای عموم مردم قابل استفاده باشد . مساله معاد از مفصل ترین مسائل موجود در مباحث اعتقادیست . فلذا باید در نظر داشت که مخاطبین اینگونه کتب، همگی در یک سطح از وقت و توان ادراک نیستند و باید نیاز اینگونه از افراد اهل کتاب را نیز لحاظ نمود. 

یکی از کتبی که در این زمینه نگاشته شده است ، کتاب معاد استدلالی کاری از پژوهشکده تحقیقات اسلامی می باشد که خلاصه ای از فرآیند اعتقاد صحیح به معاد را پیش روی مخاطبین قرار میدهد . از آنجا که این کتاب برگرفته از آثار دیگران بوده و به اختصار نگاشته شده است و از سویی، دربردارنده اصولی کلی درباب احوال انسان پس از مرگ میباشد، فلذا برای قشر مبتدی و مشتاق آشنایی با مساله معاد مناسب میباشد.

مولف بر طبق سیر غالبی مطرح در کتب با موضوع معاد ، ابتدا به بررسی اهمیت و ضرورت معاد و آثار اعتقاد به آن پرداخته و پس از اشاره ای به آن از آن گذر میکند. تبیین حقیقت مرگ و عالم برزخ  قدم دومیست که ایشان در بیان مراحل معاد ذکر نموده و نیزنگاهی کلی به جریان معاد و کیفیت حسابرسی در قیامت دارد . توصیف بهشت و جهنم و اشاره به حقایق آن دو در کلام بزرگان و منابع دینی، آخرین گامیست که در این مجموعه برداشته شده و مولف نیز به خوبی از عهده این مهم برآمده است.

روان بودن متن و عدم تکلف و پیچیدگی در آن را میتوان از نقاط قوت برجسته این اثر دانست و لازم به ذکر است که این کتاب برای آن دسته از اهل مطالعه مناسب است که به عنوان آشنایی اجمالی با مساله معاد با این مجموعه روبرو شده اند.

4 ـ زندگی جاوید یا حیات اخروی
نویسنده: شهید مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
تعداد صفحات: 72
شابک: 9789645600943

توضیحات:
همانطور که انسان در این دنیا دارای حیات دنیوی بوده و این زندگی ، شرایط خاص خود را داراست ، باید دانست که پس از مرگ نیز نابود نشده و به حیات خود ادامه میدهد. حیات انسان پس از مرگ دارای شرایط و ویژگی‌هاییست که میتوان آنها را از ضمن آیات و روایات مربوط به معاد یافت.
 
یکی از بهترین مجموعه ها که در عین اختصار، به این حقیقت پرداخته است کتاب شریف " زندگی جاوید یا حیات اخروی " تالیف استاد شهید مرحوم مطهری می باشد . این مجموعه مختصر که مانند دیگر آثار ایشان از دقتهای علمی و همچنین بیان ساده و روان برخوردار است، در صدد تبیین اوصاف زندگی در عالم آخرت و بیان حقیقت حیات اخروی بوده و جاودانگی انسان را بیان میکند. تخصصی بودن موضوع کتاب و اختصار آن و از سویی دقتهای مولف ، از نقاط قوت آن به شمار میروند. فلذا این کتاب مورد مناسبی برای احاطه به کلیات حیات اخروی انسان اعم از برزخ و قیامت می باشد و از خلال آن میتوان به نکاتی در باب روح انسان دست یافت.

 ایمان به حیات اخروی تاثیرات بسزایی در حالات و افعال انسان داشته و اصلاح گر می باشد. انسان تا ماهیت مرگ برایش به شکل دقیق و منطقی روشن نشود ، نمی تواند ایمان صحیحی نسبت به خدا و عالم پس از مرگ داشته باشد . اگر به این مجموعه مختصر اما پربار نگاهی بینداریم، متوجه میشویم که مهمترین بخش این کتاب آن بخشی است که برمیگردد به  رابطه و پیوستگی زندگی دو عالم دنیا و آخرت که باید از دیدگاه عقل و نقل به ویژه قرآن کریم مورد بررسی و تحلیل و تفسیر قرار بگیرد ، که مولف این مهم را از یاد نبرده و به آن هم اشاره نموده است. 

با توجه به جاذبه ها و نقاط قوت کتاب ، روشن است که صلاحیت قرار گرفتن در سیر مطالعاتی را خواهد داشت.

5 ـ تجسم اعمال در دنیا ، قبر و قیامت 
نویسنده: محمد رضا کوهی
ناشر: بوستان فدک
تعداد صفحات: 160
شابک: 9789648494105

توضیحات:
  تجسم اعمال مسئله ای است که در هر یک از حوزه­های کلام، فلسفه، اخلاق و عرفان به نوعی مطرح بوده است. بسیاری به اثبات آن پرداخته و سخت از آن طرفداری کرده­اند، برخی نیز آن را دور از حکم عقل شمرده و به انکار آن برخاسته­اند. هر چند خود عنوان تجسم اعمال در آیات و احادیث دیده نشده، ولی بی گمان خاستگاه آن آیات کریمه قرآن و احادیث شریفه صادره از اهل بیت عصمت علیهم السلام است. در قرآن و روایات در مورد اعمال انسان، اعم از اعمال ظاهری و باطنی، و نقش آن در جزای اخروی، مطالبی آمده که دانشمندان از آن به تجسم اعمال یا تجسد اعمال  و یا تمثل اعمال و نظایر آن تعبیر کرده­اند. این مسئله از این نظر حائز اهمیت است که می­تواند به شبهه ای که پیرامون کیفر برخی از اعمال وارد است، پاسخ قانع کننده ای ارائه دهد. 

اگر سخن از تجسم اعمال در دنیا و قبر و قیامت به میان می آید ،مقصود از اعمال در این بحث، عمل در مقابل عقیده و ملکات نفسانی نیست، بلکه اعم از عمل جوارحی و بدنی و عمل جوانحی و قلبی است، یعنی رفتارهایی که از اعضا و جوارح صادر می شود. و عقاید، نیات و ملکات نفسانی و اخلاقی که قلب انسان کسب می کند، همه را شامل می شود.تمام اعمال انسان یک حقیقت و باطنی دارد که در عالم برزخ و آخرت به صورت و چهره ای متناسب با آن دو جهان، ظهور و حضور پیدا کرده و به انسان باز می گردد، که به آن تمثل و تجسم اعمال می گویند.

کتاب ارزشمند " تجسم اعمال در دنیا و قبر و قیامت " تلاشیست در زمینه تبیین این حقیقت و بیان مثالها و شواهدی در این مورد که میتواند مخاطب را با فضای بعد غیبی وجود انسان تا حدودی آشنا سازد.

مولف این اثر کوشیده است تا با ذکر مثالهایی از آیات و روایات و وقایع نقل شده ، مساله تجسم اعمال را برای ذهن مخاطب به خوبی ترسیم کند.

6 ـ معاد 
نویسنده: شهید مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
تعداد صفحات: 232
شابک: 9789645600257

توضیحات:
اگر بخواهیم در بین کتب موجود در یک موضوع که از حیث محتوایی تفاوت چندانی بین آنها احساس نمیشود ، رتبه بندی قائل شویم ، ناچاریم که ملاک دوم برای این درجه بندی را درایت و اشراف علمی مولف آن قرار دهیم و این مساله وقتی به طور جدی به چشم می آید که موضوع کتاب مورد نظر از اعتقادات باشد. 

در زمینه معاد، یکی از بهترین آثار برای عامه مخاطبین رو به پیشرفت کتاب " معاد " مرحوم شهید مطهریست. میتوان گفت که این اثر از آثار ویژه و دقیق استاد شهید در باب اصول اعتقادات و در حوزه بحث معاد است . ایشان ابتدا حقیقت و معنای روح را در نظر مسالک مختلف بیان کرده و سپس به تحلیل آن میپردازند.

مولف این اثر ابتدا این بحث را مطرح میکند که معاد، مستقلا موضوع ایمان است و باید به شکل ویژه ای بررسی شود . سپس به بیان کیفیت معاد پرداخته و به مساله عود ارواح به اجساد اشاره مینماید .بررسی پیوستگی دنیا و آخرت در قرآن کریم در کناردیگر آیات مربوط به جریان مرگ و پس از آن را در بحث قرآنی ایشان میخوانیم. معنای روح و مقصود از آن را در عقیده حکما و قرآن کریم میتوان در این کتاب دید. یکی از بارزترین نقاط این کتاب ، جاییست که سخن از عنصر سوم در کتاب ذره بی انتها به میان می آید. اشاره به مفهوم عنصر سوم و بررسی حرکت رو به رشد موجودات زنده و سیر تکاملی ایشان را میتوان در این کتاب پیگیری کرد . در بیان مولف ، دنیا دار تکلیف است و آخرت دار جزا، و همچنین در عین اینکه معاد انسان جسمانی و روحانیست تشخص او به روح اوست.

رویکرد فلسفی و رد یا اثبات دیگر رویکردها به مساله روح و معاد ، از نقاط قوت این کتاب است. بدیهیست مطالعه این کتاب برای مشتاقان ازاهل مطالعه بسیار مناسب خواهد بود.

7 ـ  اصول اعتقادات در چهل درس 
نویسنده: اصغر قائمی
ناشر: ادبا
تعداد صفحات: 240
شابک: 9786009114436

توضیحات:
اثر حاضر یکدوره کلیات اصول دین، توحید، نبوت، امامت، عدل و معاد میباشد، کتاب "اصول اعتقادات در چهل درس" از معدود کتاب هایی است که با زبانی ساده و قابل فهم و به دور از تکلف و پیچیدگی مسایل اعتقادی، در سدد تبیین مسایل عقیدتی آمده است. 

مولف در حدود بیست سال تدریس در حوزه های عقیدتی و تحقیق در کتاب های کلامی، به جمع و گردآوری این اثر نایل شده است، تا بتواند اثری برای سطح اولین اعتقادات در حوزه های علمیه ی شیعه باشد. 

قالب این تالیف در چهل درس به طور مجزا و تفکیک شده، و طرح پرسشنامه های متناسب با هر درس در پایان آن میباشد، که این اثر را از بین کتاب های هم ردیف خود ممتاز کرده است، تا این کتاب بتواند درسنامه ای برای سطح ابتدایی و اولین آموزش اعتقادات شیعه گردد.

درسهای این کتاب در عین سادگی زبان همراه با استدلالهای عقلی و تبین روایات میباشد که در نتیجه برای سطح عمومی جامعه که میخواهند در اعتقاد خود از تقلید به تحقیقی ابتدایی رسند، بسیار مناسب و کافی میباشد.

از تجربه های کتاب استاد قائمی این بوده است که در دوره های مختلف تبلیغی و ترویجی مسایل اعتقادی در مناطق مختلف، این اثر همچون رودی روان و آرام، راه گشایی برای تبیین مسایل پیچیده ی اعتقادی برای نسل جوان و بخصوص نوجوان کشور بوده است.

بخش دوم سیر متوسط معاد
1 ـ سرنوشت ارواح در برزخ 
نویسنده: مجتبی شاه ملکی
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 264
شابک: 9789640914939

توضیحات:
عالم برزخ، عالمی مثالی و ما بین دنیا و آخرت قرار گرفته است . با مرگ انسان ، زندگی برزخی او با جسم مثالی آغاز می شود . برزخیان را با توجه به عقاید و اعمالشان در دنیا می توان به پنج گروه تقسیم کرد : کافران ، مومنین ، متوسطان ، مستضعفان و کودکان. 

با توجه به آیات و روایات و آرای متکلمان اسلامی ، کافران از همان شروع زندگی برزخی با ملائکه عذاب الهی روبرو شده و مورد عذاب های مختلف قرار میگیرند . مومنین خالص مورد استقبال ملائکه رحمت و معصومین (ع) قرار گرفته و مژده بهشت را به آنها میدهند. 

ارواح در برزخ با هم ارتباط داشته و گاهی اوقات به دیدار زنده ها می آیند و برخی از اولیای الهی و بندگان خاص می توانند با برزخیان ارتباط برقرار نمایند. 

مطالبی که از نظرتان گذشت خلاصه ای بود از آنچه در کتاب " سرنوشت ارواح در برزخ" میخوانیم . مولف این کتاب کوشیده است تا در چهار فصل، احوال انسان و شرایط زندگی در عالم برزخ را برای مخاطب خود شرح دهد. عناوین سرفصل های این کتاب عبارتست از: ویژگیهای کلی عالم برزخ، وضعیت ارواح در ورود به عالم برزخ ، ارتباط ارواح ، ثواب و عقاب ارواح و ریز موضوعاتی از این قبیل.

تصویرسازی مولف نسبت به حقایق عالم برزخ از قوت بالایی برخوردار بوده و در تقریب آن واقعیات غیرمادی به ذهن انسان موفق بوده و توانسته تا حد زیادی با استفاده از آیات و روایات به تحلیل عالم برزخ بپردازد. 

با توجه به بیان روان مولف و اشاره به حقایق وجودی روح انسان با زبان گویا میتوان گفت که این اثر برای استفاده غالب اهل مطالعه در موضوع حیات برزخی مناسب بوده و فابلیت عرضه شدن در سیر مطالعاتی موضوع معاد را دارد.

2 ـ از عالم بعد از مرگ چه خبر؟
نویسنده: محمدتقی صرفی پور
ناشر: صرفی پور
تعداد صفحات: 138
شابک: 9789648436010

توضیحات:
اعتقاد به‌ معاد جدای‌ از اعتقاد به‌ توحید نیست‌ وهرکه‌ توحید راقبول‌ کرده‌ است‌ ناچار باید معاد را هم‌ قبول‌ داشته‌ باشد وآن‌ که‌ قیامت‌ راانکار کند،در حقیقت‌ توحید را انکار کرده‌ است‌.همه پیامبران‌وامامان‌(ع‌) وهمه‌ کتابهای‌ آسمانی‌- در قرآن‌ نزدیک‌ به‌ هزار آیه‌ درباره ‌معاد است‌- اعلام‌ کرده‌اند که‌ پس‌ از این‌ جهان‌ مادی‌ و خاکی و بعد از مردن‌ انسانها،جهانی‌ دیگر است‌ که‌ بنام‌ برزخ‌ و پس‌ از آن‌ جهانی‌ دیگر بنام‌ آخرت‌ وصحنه‌ قیامت‌ و برانگیختن‌ انسانها وجود دارد.

البته‌ یقین‌ به‌ قیامت‌ در این‌ دنیا برای‌ افراد کمی‌ وجود دارد همانطور که‌ یقین‌به‌ وجود خداوند نیز در افراد کمی‌ وجود دارد.اما در عالم‌ برزخ‌ وپس‌ ازآن‌ درقیامت‌ همة‌ انسانها حتی‌ کفار و منافقین‌ به‌ یقین‌ می‌رسند و همه‌ باچشم‌ خود عظمت‌ دستگاه‌ الهی‌ را مشاهده‌ می‌نمایند. لذا یکی‌ ازاسامی‌ قیامت‌«یوم‌ الیقین‌»است‌ و به‌ مرگ‌ هم‌، یقین‌ گفته‌ شده‌ است.

کتاب "از عالم بعد از مرگ چه خبر؟" نوشته محمد تقی صرفی پور در شش فصل با عنوان های ابتدای ورود به برزخ، عالم برزخ، قیامت، شفاعت، بهشت و جهنم با تکیه‌ بر آیات‌ وروایات‌ به مراحل‌ رحلت‌ انسان‌ تا زمانی‌ که‌ به‌ سعادت‌ و یا شقاوت‌ برسد، اشاره‌ دارد تا مخاطب در یک سیر منطقی نظر اسلام ناب را در موضوع عالم پس از مرگ  را فرا بگیرد.

از آن رو که در کنار مباحث عمیق اعتقادی و در تشریح حقایق معاد ، همیشه آوردن مثال و داستانهایی اطمینان بخش موثر بوده است ، نگارنده این کتاب نیز داستان ها و روایات عبرت انگیزی را بیان می کند که می تواند در بعد اخلاقی و رشد معنوی نیز برای خواننده مفید و مؤثر باشد.

عناوینی مانند : شرح حالت احتضار توسط علی (ع)، مرگ‌ سخت‌ تاجر، چند آیه‌ درباره ‌برزخ، رجعت چیست؟، دلایل رجعت از آیات قرآن، خدا با سه‌ دسته‌ سخن‌ نگوید، چند دسته‌ شفاعت‌ نمی‌ شوند، یکصدهزارطعم، مؤمن‌ پولدار و آسیاب جهنم از جمله مباحث این کتاب است.

3 ـ حیات پس از مرگ 
نویسنده: علی محمد اسدی
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 208
شابک: 9643718743

توضیحات:
توجه به مباحث و موضوعات «حیات برزخى» اثرى بسیار شگرف در خودسازى معنوى انسان دارد و به طورى نیکو، بشارت و انذار، که از اهداف مهم رسالت پیامبران الهى است، را در دل‏ها زنده مى‏کند. کتاب «حیات پس از مرگ» با استناد به آیات، روایات و منابع معتبر دینى به بررسى «حیات برزخى» پرداخته است.

نویسنده در این کتاب طبق آنچه که از روایات اهل بیت(ع) استخراج کرده، دوران پس از مرگ انسان را تا روز قیامت، بررسی کرده است؛ همان که در اصطلاح حیات برزخی نامیده می شود. ویژگی خاص این کتاب، ترسیم همه جانبه حیات برزخی است؛ به طوری که از زوایای مختلف، چگونگی ورود انسان به برزخ، آغاز حسابرسی، بیم و امید ها و آنچه که معصومین از برزخ تصویر کرده اند، در این کتاب به تفصیل آمده است.

نویسنده در ابتدا پس از آن که معنا و مفهوم زندگی برزخی را از دیدگاه روایات سنجیده و آن را به تصویر کشیده، با بحثِ «در آستانه ورود»، چگونگی داخل شدن انسان به این معرکه را شرح می دهد و تا آغاز قیامت پابه پای انسان، او را همراهی می کند.

در مقدمه کتاب می خوانیم: «نگارنده این نوشتار به منظور مؤثرتر بودن مژده ها و بیم های «حیات برزخی» نسبت به دیگر مباحث جهان پس از مرگ، و به دلیل این که دوران آن به زودی فرا می رسد، نخستین منزلگاه، گذرگاه آخر و محل تصفیه گناهان است، آن را برگزیده است.»

کتاب در 10فصل تنظیم شده که «در آستانه ورود، برزخ چیست، برزخ در آیینه وحی، برزخ در آیینه عترت، ترسیمی از حیات برزخی، وادی برزخ، تجسم عمل، پرسش های برزخ، پاداش ها و کیفرها و در آستانه دوزخ» عناوین فصل های کتاب را تشکیل می دهند.

این کتاب بدون شک میتواند برای کسانی که قصد آشنایی اجمالی با حیات برزخی و اوصاف آن را دارند، منبعی مناسب باشد. 
4 ـ آموزش عقاید
نویسنده: آیت الله مصباح یزدی
ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
تعداد صفحات: 556
شابک: 9789644115066

توضیحات:
این کتاب شامل مجموعه‌اى از دروس اعتقادی آیت الله مصباح یزدی است که به قلم ایشان نگاشته شده است. و مباحث به گونه‌اى تنظیم شده که مطالب آن بر هم ترتیب منطقى دارند. هم‌چنین در این کتاب عبارات، ساده و روشن‌اند و در متن از کاربرد اصطلاحات پیچیده و عبارات دشوار پرهیز شده است. اثبات مطالب با استفاده از دلیل‌هاى متقن، به دور از توضیحات زاید و ملال‌آور صورت گرفته است.

نگارنده در مقدمه بخش خداشناسى، به تعریف دین، تفکیک اصول دین از فروع آن، لزوم تحقیق درباره اصول دین، جهان‌بینى به مثابه مقدمه‌اى براى ایدئولوژى، و راه حل مسائل بنیادین جهان‌بینى مى پردازد. آن‌گاه بحث اصلى آغاز مى شود و موضوعات خداشناسى، راه ساده شناخت خدا، اثبات وجود خدا، صفات ذاتیه و فعلیه خداوند، و سپس علل انحراف شبهات ناظر به آن بررسى مى شود. استاد در ادامه به نقد جهان‌بینى مادى و اثبات توحید و یگانگى خداوند، بحث جبر و اختیار، قضا و قدر و عدل الهى مى پردازند.

در بخش راهنماشناسى، مباحثى مثل نیاز بشر به وحى و نبوت، حل چند شبهه در این باره، عصمتِ انبیا، دلایل عصمت انبیا، شبهات عصمت، بحث معجزه و حل شبهات ناظر به آن، ویژگى هاى پیامبران، کثرت و تعداد پیامبران و رابطه مردم با آنان، پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) و اثبات رسالت آن حضرت، اعجاز قرآن، مصونیت قرآن از تحریف، جهانى و جاودانه بودن اسلام، خاتمیت، امامت، نیاز به وجود امام، نصب امام، عصمت و علم امام، و امامت حضرت مهدى(علیه السلام) و حکومت جهانى آن حضرت و راز غیبت مطرح شده است.

دربخش معاد نیز مسأله روح و تجرد آن، اثبات معاد، معاد در قرآن ، مشخصات عالم آخرت ،مقایسه دنیا با آخرت، رابطه دنیا با آخرت، قراردادى یا حقیقى بودن رابطه دنیا و آخرت، نقش ایمان و کفر در سعادت و شقاوت، رابطه متقابل ایمان و عمل و وقایع پس از حسابرسی مورد بحث قرار میگیرد.

5 ـ معاد در نگاه عقل و دین
نویسنده: شریعتی سبزواری
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 420
شابک: 9789645488534

توضیحات:
نگاه چند جانبه به یک مساله اعتقادی میتواند تبیین آن را راحت تر و مطلب بیان شده را برای مخاطب جذاب تر نماید . اگر مولف اثر اشراف لازم نسبت به این مساله را داشته باشد و بتواند هدف خود را به خوبی در قالب سیر بحث و نوع بیان مطالب به مخاطب القاء نماید ، آنگاه میتوان گفت که کتاب مورد نظر به مقصود خود رسیده است و از مطلوبیت برخوردار است. 

یکی از کتبی که در زمینه مرگ و حیات انسان پس از مرگ نگاشته شده است ، مجموعه ایست که به دست یکی از صاحبان قلم در زمینه بیان عقاید شیعه به رشته تحریر در آمده است. این کتاب که " معاد در نگاه عقل و دین"  نام دارد یکی از مفیدترین کتب موجود در این زمینه بوده و برای اهل تحقیق در مساله مرگ و پس از آن ، مورد استفاده قرارخواهد گرفت . مولف کتاب با آشنایی با مبانی عقلی، نقلی و عرفانی به تالیف این کتاب پرداخته فلذا جامعیتی نسبی را به این کتاب داده است . نقش اعتقاد به معاد در زندگی انسان از جمله مسائلیست که در ابتدا مورد بحث واقع شده و نیز بررسی حقیقت روح و ابعاد آن را پس ازآن میخوانیم . ذکر خصوصیات کلی قیامت و توجیه معاد از دیدگاههای مختلف  را میتوان قبل از مساله مهم و پر جنجال نظریه معاد جسمانی مطالعه نمود. آخرین مطالب کتاب را هم وقایع پس از قیامت تشکیل میدهند.

با توجه به نگاه دقیق مولف و دغدغه علمی ایشان ، میتوان گفت این مجموعه از بهترین های نشر در این موضوع بوده و هست .طرح بحث معاد با رویکرد تحلیلی یکی از نقاط قوت این اثر است .برای اهل تحقیق کتابی با این اوصاف و با این بیان روان و همچنین ظاهری آراسته ، قابل پیشنهاد دادن است.

6 ـ شفاعت  
نویسنده: طاهری خرم آبادی
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 188
شابک: 9789645487926

توضیحات:
باورهای شیعی آموزه هایی ناب از اسلام محمدی (ص) است که به وسیله ائمه معصومین (ع) تبیین شده است و تفسیری رسا از قرآن کریم و رفتار و گفتار پیامبر گرامی اسلام است که آدمی را به سوی سعادت و کمال سوق می دهد .
اما در طول تاریخ ، پاره ای از فرقه ها یا کج فهمان به این تبیین و تفسیرها خرده گرفته و جاهلانه بر عقاید شیعه ، طعنه زده اند . از این رو عالمان شیعه با دست مایه هایی قوی از قرآن ، روایت ،تاریخ و دیگر علوم نقلی و عقلی ، به وظیفه مرزبانی از حریم عقاید ناب اسلامی برآمده اند و آثار بدیع و عمیقی نگاشته اند.

مساله شفاعت از آن دسته از کتب اعتقادیست که در معرض شبهات و سوالات دیگران قرار گرفته و نیازمند دقت و مطالعه بسیار است. 

کتاب "شفاعت" اثر آیت الله طاهری خرم آبادی مجموعه ایست که در راستای مرزبانی از حدود اعتقادات شیعه در زمینه اعتقاد به شفاعت نگاشته شده و در صدد تبیین حقیقت شفاعت و پاسخ به شبهات آن برآمده است. 

این کتاب گرانقدر در هشت فصل مختلف با موضوعات شیعه و شفاعت ، شفاعت خواهی از ائمه در نظر وهابی ها، طلب شفاعت از پیامبر در زمان حیات و ممات، طلب شفاعت در کلام علمای عامه، پاسخ اشکالات مربوط به اصل شفاعت، تمایزهای شفاعت حق و شفاعت باطل، و شرایط شفاعت تدوین شده است. 

با توجه به رویکرد مولف در این کتاب ارزنده که در راستای پاسخ به شبهات وارده به مذهب تشیع نگاشته شده است، و از سویی دیگر دارای حجمی اندک اما مطالبی کلیدی و عمیق است، میتوان گفت که این اثر توان پاسخگویی به شبهات شفاعت را دارا بوده و صلاحیت قرار گرفتن در سیر مطالعاتی مبحث معاد را داراست.

7 ـ تناسخ از دیدگاه عقل و وحی 
نویسنده: محمدتقی یوسفی
ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
تعداد صفحات: 272
شابک: 9789644114236

توضیحات:
تناسخ یکی از مباحث مهم در حوزه ادیان است. البته این موضوع دارای پیچیدگی های خاصیست که اگر کسی بخواهد در باره آن نظر سلبی و یا ایجابی بدهد باید این پیچیدگی ها را مدنظر داشته باشد.

در غالب ادیان ،تناسخ موضوع محوری و یکی از ارکان ادیان است. شاید اگر امکان رد تناسخ به طور متقن وجود داشت بسیاری از این ادیان به راحتی از گود خارج می شدند و مجال بروز کمتری در این زمینه به آنها داده میشد. شاید یکی از دلایلی که تناسخ را در روزگار ما مهم و مورد بحث قرار داده ، همین ادیان و مکاتب فکری باشند.
کتاب تناسخ از دیدگاه عقل و وحی به قلم محمد تقی یوسفی به بحث امکان یا استحاله تناسخ از منظر فلسفه، قرآن و روایات پرداخته و دیدگاه فلاسفه و اندیشمندان اسلامی در این زمینه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

نویسنده، ابتدا به مفهوم‌شناسی تناسخ در لغت و اصطلاح پرداخته و معنای نفس، انواع نفس، مصادیق تناسخ، انواع تناسخ نفس انسانی، رابطه تناسخ با معاد و نسبت تناسخ با رجعت و مسخ را مورد بحث و بررسی قرار داده و پس از آن ادله قائلین و منکرین تناسخ را به تفصیل بیان کرده است. 

مؤلف کتاب را به شیوه درس‌نامه برای استفاده دانشجویان و محققان فلسفه اسلامی تدوین کرده که نکته قابل توجه در این کتاب، گردآوری همه ادله اقامه شده از سوی طرفین موافق و مخالف تناسخ می‌باشد که به بیش از بیست دلیل عقلی و نقلی مبنی بر ضرورت تناسخ و به همین تعداد ادله استحاله تناسخ اشاره گردیده است.

نگارنده، نخست دیدگاه‌های معتقدین به تناسخ را مطرح کرده، کسانی که معتقد بودند روح بسیاری از انسان‌ها پس از مرگ به ابدان عنصری سایر انسان‌ها منتقل می‌شود و حیاتی دوباره را آغاز می‌کند، نویسنده در این باره به عقاید بودائیان و مانند آنها که گرایش توحیدی ندارند اشاره کرده و دیدگاه برخی از پیروان ادیان توحیدی را نیز که قایل به تناسخ نفس هستند را نیز منعکس می نماید.  

وی قبول مسأله تناسخ را از دیدگاه فلاسفه اسلامی معارض با بسیاری از اصول عقلی و نقلی در باب معاد دانسته است و برخی از ادله فلاسفه اسلامی را کاملاً مستدل و برخی دیگر از این ادله را ضعیف شمرده است و نظریه سومی را که آن هم مبتنی بر استحاله و عدم امکان تناسخ است مطرح کرده که نظریه مورد قبول خود نویسنده نیز می باشد.

از دیدگاه وی احیای مردگان در دنیا، احیای آنان در قیامت و احیای مردگان بر اساس آموزه رجعت که یکی از معتقدات شیعه امامیه است، با جسم عنصری می‌باشد و به نوعی به تناسخ باز می‌گردد ، چنان‌که بر همین اساس تحقق عالم ذر نیز مانعی ندارد.

مطالعه این اثر ارزنده به اهل تحقیق در حقیقت معاد پیشنهاد میشود.

8 ـ معاد/ پاسخ به شبهات کلامی
نویسنده:محمد حسن قدردان قراملکی
ناشر: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
تعداد صفحات: 426
شابک: 9786001081248

توضیحات:
در راستای بررسی ادله معاد و کیفیت آن گاهی به سوالاتی بر می خوریم که یا درون دین و مذهب ایجاد شده و یا از طریق منکرین عقاید ما وارد دین گردیده است . اگر مطالب زیر بنایی اعتقادات به خوبی حل شده باشد و توان تحلیل شخص نیز قابل قبول باشد ، میتوان گفت که پس از آن توان پاسخ به شبهات هم خواهد آمد . اما اگر مقدمات علمی لازم توسط شخص فراهم نشده باشد، باید او را به تحصیل آن مقدمات وادار نمود تا خود را در برابر شبهات ایمن سازد. فلذا در این حالت، نیاز به کتابی که بتواند این ایمنی را در انسان پدید آورده و او را از شبهات بی پایه و اساس رها سازد، احساس میشود. کتابی که مولفی کارکشته و دقیق را در کنار خود داشته باشد نظیر آنچه که میتوان در کتاب " معاد " نوشته حجه الاسلام محمد حسن قدردان قراملکی دید.
 
با توجه به نقاط روشن موجود در این کتاب، میتوان گفت که این کتاب از بهترین مجموعه ها برای پاسخ به شبهات وارده در باب معاد میباشد. دقتهای عقلی و استقراء مولف از نقاط بارز این کتاب است. مولف کتاب قبل از هر چیزی به تبیین حقیقت معاد و مرگ پرداخته و شبهات را پس ازآن ذکر مینماید. بررسی شبهات منکران معاد و مرگ و عالم برزخ و همچنین تبیین معاد جسمانی یا روحانی و در انتها  شبهات مربوط به قیامت و حشر را میتوان در مجموعه این کتاب ارزشمند دید. 

با توجه به سیر قابل تحسین موجود در کتاب و نگاه عمیق و عقلی مولف نسبت به این مساله مهم ، میتوان گفت که این کتاب برای اهل تحقیق و سیر در آراء دانشمندان مختلف در باب معاد و حیات انسان ، بسیار مناسب و قابل استفاده است و برای مطالعه پیشنهادمیشود.

9 ـ جهنم چرا؟
نویسنده: محمدحسن قدردان قراملکی
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 268
شابک: 9645489555

توضیحات:
بی شک مساله ورود به جهنم و مستحق عذاب الهی قرار گرفتن، از جمله اموریست که ذهن هر انسانی را که با این معارف آشناست را درگیر خود کرده و سوالاتی را برایش ایجاد مینماید. ماهیت دوزخ و فلسفه عذاب انسان در آن ، از دیرباز از جمله مسائلی بوده که در معرض نقد و نظر واقع شده است. در میان تمام رویکردهای علمی و دینی نسبت به این مساله موضع خاصی وجود دارد.  فلذا باید آثاری در زمینه این حقیقت نگاشته شود که توان اقناع ذهن جوال مخاطب را داشته باشد و بتواند او را در یافتن پاسخ برای سوالاتش یاری کند. 

یکی از کتبی که بالخصوص در باب این موضوع نگاشته شد و مولف توانمندی را نیز داراست، کتاب " جهنم چرا " بود . این کتاب که در جهت پاسخ به شبهاتی در باب دوزخ و احوال اهل عذاب تالیف شده است رویکردی عقلی و نقلی داشته و مخاطب را با جهات مختلف مطالعه این حقیقت آشنا میسازد . اشراف مولف بر مبانی کلامی، این اثر را منبعی مورد اعتماد برای مطالعه آراء دانشمندان در باب دوزخ قرار داده و پاسخنامه خوبی برای شبهات می باشد.

آن موضوعاتی که در این کتاب جذاب مورد توجه مولف قرار گرفته اموریست که در ضمن بررسی حقیقت جهنم و فلسفه وجودی آن بدانها پرداخته میشود. بررسی فلسفه وجود دوزخ از دیدگاههای مختلف را میتوان در ابتدای کتاب ملاحظه کرد و سپس بحث تجسم اعمال انسانها در عالم قیامت و حسابرسی و در نهایت مساله امکان وجود دوزخ و ادله ابدی بودن آن مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.
 
آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد دقتهای شایان ذکر مولف و سیر منطقی ایشان برای این مساله است که مخاطب خود را جذب کرده و از سطحی نگری و القاء کلام بی منطق به دور می دارد.

10 ـ انسان از آغاز تا انجام
نویسنده:علامه طباطبایی
ناشر: بوستان کتاب
تعداد صفحات: 356
شابک: 9789645489739

توضیحات:
جریان سفر انسان در عوالم وجود، جریانی نیست که با قلم ساده و بیان ضعیف علمی بتوان آن را تبیین و تحلیل نمود. اگر بنا باشد اثری در این زمینه به رشته تحریر درآید باید به دست مولفی توانا باشد که دستی در علوم عقلی و نقلی داشته و اشراف کامل او نسبت به معارف دین محرز باشد. از آن رو که مساله معاد ابعاد گوناگونی داشته و باید برای فهم آن مقدمات علمی شایسته ای را به دست آورد، پس این لزوم احراز قوت علمی نمود بیشتری پیدا میکند.

کتاب شریف " انسان از آغاز تا انجام " مجموعه ایست ارزشمند از مرحوم علامه طباطبایی که در باب عوالم سه گانه زندگی انسان یعنی قبل از دنیا و در دنیا و پس از آن بحث کرده که عنده آن را بحث بعد از دنیا تشکیل میدهد.

این کتاب از بهترین و متعالی ترین کتب تالیف شده توسط علامه طباطبایی می باشد .تبحر ایشان در بررسی آیات قرآن و روایات اهل بیت و اشراف بر مبانی عمیق وجودشناسی در فلسفه، مجموعه ای از آراء دقیق ایشان در باب حقیقت انسان و مبدا و معاد او را در این کتاب فراهم آورده است. بدون شک مطالعه این کتاب نیاز به مقدماتی علمی و فلسفی داشته فلذا میتوان آن را به اهل تحقیق و تعالی در زمینه معاد ارائه داد.

بررسی سیر وجودی و حیات انسان،حقیقت عالم امر، اعتباری بودن دنیا تبیین حقیقت مرگ و برزخ و وقایع روز قیامت و حسابرسی اعمال را میتوان از مهمترین موضوعات بحث شده در این کتاب دانست. 

لازم به ذکر است که اصل این کتاب به زبان عربی تالیف شده بود که توسط مترجم عالیقدر آیت الله صادق لاریجانی به فارسی ترجمه گردید و در انتهای آن نیز مطالبی به عنوان حاشیه و تعلیق بر متن علامه نگاشته شده است.

11 ـ تفسیر موضوعی قرآن کریم جلد 4و5
نویسنده: آیت الله جوادی آملی 
ناشر: اسراء
تعداد صفحات: 640
شابک:978964598428

توضیحات:
در میان اصول اعتقادی که مطالعه آنها ضروری و لازم است ، توجه به معاد امریست که دارای اهمیت مضاعف می باشد . حقیقت معاد که پایان جهان است، آغاز حیات جاوید می‌باشد که بر خلاف تصور خیلی از انسانها که از خوان وحی الهی دور مانده اند ، نیستی و نابودی انسان نیست بلکه مرگ را در آستانهٴ سرای خود ذبح کرده وجاودانگی و خلود را به ارمغان می‌آورد و نیاز فطری هر موجود حیاتمندی را پاسخ مثبت گفته و مرگ را به حریم خود راه نمی‌دهد.

تأمل در چنین حقیقتی از نظر عقل و از منظر نقل از اهمیت و ضرورت فراوانی برخوردار است. گزاره‌های عمدهٴ جهان قیامت، سنت‌های حاکم بر آن و حقایق مهم و اساسی این نشئه تنها از صحیفه وحی، یعنی قرآن کریم برخاسته است، بر این اساس چهارمین مجلد از سلسلهٴ ذهبیه «تفسیر موضوعی قرآن کریم» تالیف آیت الله جوادی آملی با برعهده گرفتن این مهم، در دوازده بخش به مهم ترین موضوعات مرتبط با بحث معاد در تحت این عناوین می‌پردازد: یاد معاد، دنیا و آخرت، منکران معاد، امکان معاد، ضرورت وقوع معاد، مرگ و قبر و برزخ، شهید و شهادت، نشانه‌های قیامت، نام‌ها و حوادث قیامت، سؤال در قیامت، گواهان رستاخیز، نامهٴ اعمال و... . 

به علت گستردگی و اهمیت مباحث معاد، پنجمین جلد از از این مجموعه گرانقدر نیز موضوع معاد را بر عهده گرفته و در دوازده بخش به حبط عمل، تجسم اعمال، شفاعت، کیفر و پاداش، میزان، صراط، اعراف و اعرافیان، بهشت و راه رسیدن به آن، نعمت‌های بهشتی، دوزخ و عوامل ورود در آن، اوصاف دوزخیان، کیفر جاودان و... می‌پردازد.

رویکرد دقیق مولف و نگاه قرآنی ایشان نسبت به حقیقت معاد از یک سو و وسعت دایره اطلاعات کتاب و تحقیقات بی نظیر مولف از سوی دیگر ، میتواند مخاطبین مشتاق را از جام معرفت سیراب نماید .

بخش سوم سیر نهایی معاد 
1 ـ معاد یا بازگشت به سوی خدا 
نویسنده: آیت الله محمد شجاعی
ناشر: شرکت سهامی انتشار
تعداد صفحات: 324
شابک: 9789643253189

توضیحات:
نگاه به حقیقت معاد، گاه به زبان روایات و گاه برای اهل علوم عقلی به زبان فلسفی بیان میشود .اما اوج نگاه به این مساله یعنی بازگشت انسان به سوی خدای خویش را باید در زبان عرفان ناب که برگرفته از آیات قرآن و روایات اهل بیت است جستجو کرد . 

بیان ناب را میتوان از زبان دانشمندان کوشا در علم و عمل شنید و کتاب " معاد یا بازگشت به سوی خدا " نوشته آیت الله محمد شجاعی ،اثر ارزشمند چنین بزرگمردیست. 

آیت الله محمد شجاعی ابداعات و ابتکارات زیبا و مؤثر عرفانی و معارفی همراه با استدلالات و براهین قوی و تحلیل‌های مخصوص در استفاده از آیات قرآن کریم و روایات و ادعیة معصومین، سلام الله علیهم اجمعین، در مباحث خودسازی و تزکیة النفس، تفسیر و معارف جقة الهیه، شیوة منحصر به فرد این استاد عالیقدر است. جالب آنکه سلیقة عرفانی و ذوقی استاد و علاقه ایشان به ارباب معرفت بر زیبایی کلام و اندیشه ایشان، صورتی دیگر بخشیده و جامه‌ای زربافت از لطایف پوشانده است.

در جلد اول این کتاب مقوله بازگشت انسان به سوی خداوند با استناد به آیات قرآن کریم, و روایات بازگو شده است .برای این منظور, نخست دلایل اعتقاد به معاد از منظر قرآن بررسی می‌شود, سپس دلایل عمومی معاد از دیدگاه فلاسفه و عرفا تبیین می‌گردد .برخی مباحث کتاب بدین قرار است :مراتب وجود, سیر و حرکت آسمان‌ها و زمین به سوی معاد, معاد انسان, حرکت روح و جسم انسان, بدن اخروی و احکام آن, لزوم تحول روح و جسم, تنزلات روح انسان, و عالم مجردات.
نویسنده درجلد دوم این کتاب موضوع معاد را با شیوه‌ای متفاوت بررسی کرده است. ....

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]