تاریخ انتشار خبر: 10 آذر 1393 - ساعت 12:58:39
کلیدهای پرورش فرزند شاد از 2 تا 4 سال

کلیدهای پرورش فرزند شاد از 2 تا 4 سال

کلید‌های پرورش فرزند شاد به والدین کمک می‌کند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند و صفحات بسیاری را به اهیمت موضوع ارتباط نوزاد با والدین اختصاص داده است زیرا نوزادانی که به والدین خود دلبسته اند نوزادانی شاد هستند.

کلیدهای پرورش فرزند شاد از 2 تا 4 سال

(لیزا مک کرت)

 ترجمه منیره نادری

 ناشر: صابرین

 

نگهداری از کودک نوپا، همان قدر که می‌تواند شادی آفرین باشد، می‌تواند به طرز باورد نکردنی، ناامید کننده‌ترین وظیفه‌ای شود که هر فردی در زندگی خود با آن مواجه م‌ شود. بسیاری از روانشناسان، دوران نوپایی را شبیه دوران نوجوانی می‌دانند.

 

 

در این دوران‌ها کودکان تضاد را تحربه کرده، از یک سو تمایل به این‌که مستقل شوند، در وجودشان رشد می‌کند و در عین حال احساس وابستگی به والدین در درونشان همچنان پابرجاست. فطرت آدمی والدین را آنچنان علاقه‌مند کودکان می‌کند که رفتارهای آنان را تحمل کنند و آنها را کنترل کنند.

 

 

کلید‌های پرورش فرزند شاد نوشته لیزا مک کرت ، ترجمه منیره نادری به والدین کمک می‌کند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند و صفحات بسیاری را به اهیمت موضوع ارتباط نوزاد با والدین اختصاص داده است زیرا نوزادانی که به والدین خود دلبسته اند نوزادانی شاد هستند.

 

 

 امروزه بزرگ کردن فرزند با گذشته فرق کرده و از جهات فراوانی نیز مشکل‌تر شده است. او دلیل نوشتن کتاب حاضر را این می‌داند: می‌خواستم به واسطه این عمل، پیرامون موضوع نگهداری از کودکان نوپا مطالعه کنم و نظرات کارشناسان مختلف را بشنوم. هنگام نوشتن این کتاب، خود نیز در حال بزرگ کردن فرزند نوپایم بودم و به طور مستقیم با بسیاری از والدینی در ارتباط بودم که شرایطی همانند من داشتند.

 

 

 البته او یادآور می‌شود که در این کتاب به ندرت تجربه‌های خود را گنجانده و در بیشتر موارد در پیرامون علت بروز رفتارهای کودکان در سنی خاص، مطلبی بیان نکرده است؛ زیرا میزان رشد و تکامل کودکان به نحو گسترده‌ای با یکدیگر متفاوت است و کودکان نوپا برای اینکه به نقطه عطف خود در این دوران برسند؛ محدوده سنی بسیار وسیعی دارند.

 

 

عشق به فرزند موضوعی است که در این کتاب به آن پرداخته شده و عشق ورزی به کودک سبب می‌شود که والدین، دلیل بسیاری از رفتارهای او را دریابند. سالهای نوپایی مرحله دوم در مسیر رشد و شکوفایی کودک محسوب می‌شود. کودک نوپایی که با والدین خود ارتباطی محکم و عمیق ندارد، نمی‌تواند خوشحال باشد.

 

 

دلبستگی میان کودک و والدین، در جهت پرورش مهارت‌ها و توانایی‌های جدید او، به عنوان مناسب‌ترین و مهم‌ترین اصل محسوب شده که می‌توان گفت شادی کودک به پرورش همین مهارت‌ها بستگی دارد. شیوه پرورش کودک بر مبنای ارتباط نزدیک والدین با فرزند که در دو سال اول گفته شده، در دوران نوپایی نقش کمرنگ تری دارد، ولی به هر جهت مبانی مهم آن به قوت خود باقی است. والدین نمی‌توانند بدون اینکه با کودک نوپایشان ارتباطی عمیق و موثر برقرار کنند، او را به بهترین نحو ممکن پرورش دهند و زمینه خرسندی‌اش را فراهم کنند.

 

 

یکی از مسایلی که باید والدین در این زمینه اعمال کنند ایجاد محدودیت‌های منطقی برای کودک است. محدودیت‌ها به فرزند نوپا کمک می‌کند تا با دنیای پیچیده اطرافش توازن برقرار کند. کودک نوپا بدون وجود این حد و مرزها، درباره اینکه چه کاری را می‌تواند انجام دهد و چه چیز را نباید انجام دهد احساس ترس می‌کند و دچار سردرگمی می‌شود. آزاد گذاشتن کودک به بهانه بالا رفتن اعتماد به نفس کودک معمولا نتیجه عکس دارد و به این ترتیب شادی کودک را محدود خواهد کرد.

 

 

افکار و برداشت‌هایی که کودک در حال حاضر جذب می‌کند بسیار مهم و اساسی هستند. در حقیقت این نگرش‌ها، شخصیت کودک را در همان دوران و زمان بزرگسالی او می‌سازد.

 

 

نویسینده در جمله‌ای می‌گوید با وجود بروز بسیاری رفتارهای ناخوشایند از سوی کودک، جهت ایجاد شادی و خرسندی در او ، لازم است که بدون هیچ قید و شرطی و به طور کامل فرزندتان را دوست بدارید. این جمله را می‌توان این گونه کامل کرد که پذیرش شخصیت کودک باید بدون قید و شرط باشد ولی رفتارهای او نباید بدون قید و شرط پذیرفته شود و اگر برای کودک محدودیت ایجاد نکنیم، رفتارهای خطرساز او را کنترل نکنیم، و عبور از خطوط قرمز را نادیده بگیریم (به طور صحیح و با توجه به سن و ویژگی‌های او) مطمئنا چنین کودکی تربیت شادی نمی‌شود و در بزرگسالی با مشکلات اساسی روبه رو خواهد شد.

 

 

کتاب حاضر محدوده سنی متوسط جهانی شیردهی مادران را 4-3 سالگی اعلام کرده‌اند. ولی بر خواننده عزیز واضح است که اگر مادری بخواهد و بتواند این دوران را کامل کند 2 سال حد تام و کامل آن است و بیشتر از آن لزومی ندارد. البته باید برای گرفتن کودک از شیر تمهیداتی اندیشیده شود و به صورت یک شبه از او گرفته نشود.

 

 

یکی از نقاط خوب و قوت این کتاب این است که مسایل را به صورت عینی و به مثال فراوان گفته است ولی در برخی مسایل این مثال‌ها از حد خارج شده و کمی می‌تواند تطویل کلام و ملال آور باشد.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]