تاریخ انتشار خبر: 12 آذر 1393 - ساعت 08:20:27
خانه های طلاکوب، آدم‌های نقره‌ای

خانه های طلاکوب، آدم‌های نقره‌ای

این کتاب برشی از زندگی علمای شیعه است، که از زبان اشیا روایت شده است.در این مجموعه داستان از زبان محاوره استفاده شده و به همین دلیل نه تنها از زبانی قاب فهم برای مخاطب عام برخوردار است بلکه چنین مخاطبانی احساس نزدیکی بیشتری با فضای داستان می کنند. البته لهجه ها در خلال داستانها با یکدیگر تفاوت دارد.

خانه های طلاکوب، آدم‌های نقره‌ای
(از مجموعه عقیق)
نوشته: سید محمد سادات اخوی
انتشارات نسیما، چاپ اول ۱۳۹۲ 
۸۸ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

«خانه‌های طلاکوب آدم‌‌های نقره‌ای» کتاب دیگری ست از مجموعه عقیق به نویسندگی سیدمحمدسادات اخوی توسط انتشارات نسیما منتشر شده است.

این کتاب برشی از زندگی علمای شیعه است، که از زبان اشیا روایت شده است. اسامی علمای شیعه تنها در فهرست کتاب دیده می شود و در هیچ جای دیگر کتاب اسم آن ها دیده می شود، از این رو فهرست کتاب، یک بخش غیرضروری در کتاب نیست و دارای کارکرد مستقل خود است. 

اغلب کتاب هایی که در حوزه علمای دینی نوشته شده اند، آن قدر به دلیل استحکام سندیت نسب آن عالم به نقل انساب او می پردازند که از حوصله مخاطب نوجوان و جوان خارج است، بنابراین از آن جا که مخاطب این کتاب جوان نسل امروزی است، می بایست، به آن ها و سلیقه آن ها هم احترام گذاشت تا بتوان اصل مفاهیم را به راحتی منتقل کرد.

مجموعه عقیق در بر گیرنده ۱۴ عنوان کتاب است و نویسنده و ناشر با ابتکاری جالب تصمیم به ارائه داستانهایی مصور کرده اند؛ البته برخلاف همیشه که مخاطب کتاب مصور کودکان فرض می شوند، این بار بزرگسالان هستند که خواننده داستانهایی مصور هستند. از این منظر عقیق نخستین مجموعه مصور داستانی برای بزرگسالان است که توسط محمد سادات اخوی نوشته و از سوی نشر «نسیما» منتشر شده است.

اگر چه رویکردی تازه و متناسب با مخاطبان امروز در راستای انتقال مفاهیم و ارزش های مذهبی خط مشترک جملگی این آثار محسوب می شود، هر یک از این داستانها مضمون متفاوتی دارند. برای نمونه کتاب اول مجموعه عقیق با عنوان «حل شدن در استکان مرگ» است که با زبانی طنز آمیز به عالم برزخ می پردازد «دفترچه خدمت»، «بازی بازی با دم شیر»، «خانه های طلا کوب آدمهای نقره ای»، «کشف راز سر به مهر»، «وقتی همه بیدارند»، «پشت تو قایم شدن»، «به کربلا می رویم» عنوان برخی از کتابهای این مجموعه را تشکیل می دهند. 

از مجموعه عقیق تا کنون ۸ جلد منتشر شده است و ۶ جلد دیگر نیز در طول سال ۹۳ منتشر خواهد شد.
در این مجموعه داستان از زبان محاوره استفاده شده و به همین دلیل نه تنها از زبانی قاب فهم برای مخاطب عام برخوردار است بلکه چنین مخاطبانی احساس نزدیکی بیشتری با فضای داستان می کنند. البته لهجه ها در خلال داستانها با یکدیگر تفاوت دارد.

مضمون همه داستانها این مجموعه مذهبی ست. نویسنده در این داستانها می کوشد به شکلی غیر مستقیم به انتقال پاره ای مفاهیم مذهبی بپردازد. البته حسن کار نویسنده نه فقط در سادگی و صمیمیت زبان آثارش که به دلیل پروراندن مضامین مذهبی در قالب فرمی متناسب با مخاطب امروز است.

 

 

به نقل از الف

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]