تاریخ انتشار خبر: 30 آذر 1393 - ساعت 03:22:49
حسن بن علی(ع) امام مصلح

حسن بن علی(ع) امام مصلح

کتاب حسن بن علی(ع) امام مصلح نوشته مرضیه محمدزاده با استفاده و اتکاء به منابع معتبر تاریخ اسلام بخشی از مظلومیت و ایثار حضرت را به تصویر کشانده که مطالعه آن برای اهل فن و عموم مردم مفید و قابل استفاده خواهد بود.

شیعیان و محبین اهل بیت عصمت و طهارت باید به خوبی دوران پر فراز و نشیب خاندان پیامبر اکرم(ص) را بدانند تا دچار شبهه‌افکنی‌های دشمن نشوند؛ بنابراین برای هر فرد مؤمنی لازم است که پیرامون زندگانی چهارده معصوم کتاب‌های معتبری را مطالعه کند.

 

 

کتاب حسن بن علی(ع) امام مصلح نوشته مرضیه محمدزاده با استفاده و اتکاء به منابع معتبر تاریخ اسلام بخشی از مظلومیت و ایثار حضرت را به تصویر کشانده که مطالعه آن برای اهل فن و عموم مردم مفید و قابل استفاده خواهد بود.

 

 

طبق مقدمه نویسنده در این پژوهش با بهره‌گیری از تمامی کتاب‌های قدیمی و کتب نویسندگان جدید که به نوعی از امام حسن(ع) سخن گفته‌اند، سعی شده زندگی حضرت از تولد تا پس از شهادت مورد بازشناسی قرار بگیرد و در این رهگذر اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی جامعه اسلامی  در این دوره بیان و مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد تا مخاطب بداند که پیامبر اکرم(ص) دین خود را به چه ارزش‌هایی پایه‌گذاری کرده و همچنین چه مسایل و مصائبی برای دین و خاندان ایشان آمده است.

 

 

نگارنده در این کتاب در برخی از موضوعات و اتفاقات زندگی امام حسن(ع) اقوال مختلف را بیان و مورد بررسی قرار می‌دهد و همچنین از تحلیل و بررسی روایات متفاوت و نقل‌های مختلف تاریخی نیز غفلت نکرده و سعی کرده  اقوال نادرست، روایات جعلی و نقل‌های بی اساس را برای مخاطب روشن و به صورت علمی آن را رد بکند. 

 

 

دشمنی‌ها و کینه‌‌های افراد مختلف و جریان‌های معلوم الحال در طول تاریخ همیشه دامنگیر اهل بیت عصمت و طهارت بوده و تلاش کرده‌اند که با ترفندهای مختلف چهره معصوم و پاک خاندان پیامبر(ص) را مخدوش سازند که در این کتاب خواننده با گوشه‌ای از این تهمت‌ها  و شبهات آشنا می‌شود و جواب این تهمت‌ها را نیز دریافت می‌کند.

 

 

نویسنده اسناد مباحث خود را در پاورقی ذکر می‌کند و همچنین در مقدمه کتاب نیز اشاره‌هایی به کتاب‌های قدیمی و مرجع دارد که مطالعه و دانستن آن برای تحقیق و پژوهش بیشتر بسیار مفید خواهد بود و می‌توان گفت یک کتابشناسی درباره امام حسن(ع) محسوب می‌شود.

 

 

 مباحث کتاب حاضر در سه فصل  که هر فصل  دارای هشت بخش می‌باشد؛ تنظیم شده است که در فصل اول با عنوان از تولد تا امامت رویدادهای زمان تولد تا آغاز امامت ایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد و جریان نامگذاری، شمایل امام، فرزندان حضرت، شخصیت امام حسن مجتبی(ع)، جلوه‌های تربیتی امام، نقش تربیتی پیامبر(ص) در تربیت حسنین(ع) و آیات دال بر شانیت اهل بیت گوشه کوچکی از مباحث این فصل است.

 

 

امامت امام حسن(ع)، جنگ، صلح، ورود به کوفه، بازگشت به مدینه، اصحاب و راویان امام، احتجاجات  و شهادت امام از عناوین هشت بخش فصل دوم این کتاب است که خواننده با حوادث آغاز امامت تا زمان شهادت آن امام بزرگوار آشنا می‌شود و همچنین دوران امامت حضرت نیز مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

 

 

فصل سوم و پایانی این کتاب با عنوان مواریث علمی امام به بررسی و تقسیم‌بندی احادیث منقول از آن حضرت پرداخته است که مخاطب در محورهای توحید، ثقلین، راه زندگی، رمز جاودانگی، سائل و مسؤل و تربیت با سخنان ارزشمند و گوهربار امام حسن(ع) آشنا می‌شود که می‌توان گفت مطالعه این بخش روایی و حدیثی کتاب بسیار سودمند و ارزشمند است و همچنین نویسنده چهل حدیث مختلف از حضرت را نیز نقل در بخش هفتم این فصل ذکر می‌کند.  

 

 

این کتاب در 708 صفحه از سوی انتشارات دلیل ما  به چاپ رسیده است.  

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]