تاریخ انتشار خبر: 08 بهمن 1393 - ساعت 10:02:57
ابن میثم البحرانی حیاته و آثاره

ابن میثم البحرانی حیاته و آثاره

کمال الدین میثم بن علی بن میثم البحرانی، معروف به ابن میثم، متوفای سال )۶۹۹-۶۹۷هـ. ق) در اوایل قرن هفتم در بحرین به دنیا آمد، و در مهد علم و فقاهت، در خانواده‌ای مشهور و ریشه‌دار پرورش یافت. جد بزرگوارش میثم بن المعلی از شیوخ بزرگوار بحرین بود.

یکی از طرح‌های گسترده و دراز دامن مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه، طرح «بزرگان شیعه» به فارسی و «أعلام الشیعه» به عربی است. در این طرح، از میان دانشوران بزرگ تاریخ شیعه که در حفظ و پاسداری از حریم تشیع و گسترش آن به گونه‌های مختلف نقش اساسی و بارزی داشته‌اند، بیش از یکصد تن از برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین آن‌ها انتخاب و سرگذشت، آراء و اندیشه‌ها، آثار علمی، فعالیت‌های اجتماعی و سایر امور مربوط به هر کدام در کتابی مبسوط منتشر می‌شود.

 

کمال الدین میثم بن علی بن میثم البحرانی، معروف به ابن میثم، متوفای سال )۶۹۹-۶۹۷هـ. ق) در اوایل قرن هفتم در بحرین به دنیا آمد، و در مهد علم و فقاهت، در خانواده‌ای مشهور و ریشه‌دار پرورش یافت. جد بزرگوارش میثم بن المعلی از شیوخ بزرگوار بحرین بود.

 

وی تحصیل علم دینی را در کشورش شروع کرد و سپس برای تکمیل تحصیلات عالیه رهسپار بغداد شد. ابن میثم در این سفر از محضر اساتید و بزرگانی؛ مانند ابوالسعادات اسعد بن عبدالقاهر بن اسعد اصفهانی، علی بن سلیمان بحرانی و علمای دیگر استفاده‌ها برد. آن‌گاه به محل تولد خویش، یعنی بحرین بازگشت و برهه‌ای از زندگی علمی خویش را در حالت انزوا و گوشه نشینی گذراند. اما اصرار علمای عراق بر حضورش در عراق و بهره گیری طالبان علم از محضر وی، سبب شد تا این درخواست را بپذیرد و با حضورش در عراق به مجامع علمی و حوزه‌های دینی گرمی بخشد. این دوره (حضور در عراقمهم‌ترین دوران زندگی ابن میثم است که مهم‌ترین و با ارزش‌ترین آثار علمیش را نیز در همین برهه از تاریخ زندگی‌اش نوشته است.

ابن میثم در اواخر عمرش دوباره به بحرین بازگشت و در بین سال‌های (۶۹۹- ۶۹۷ هـ. ق) دار فانی را وداع کرد و در همان جا به خاک سپرده شد.

این میثم در زمره آن دسته از عالمانی است که با اختیار نمودن عزلت و گریز از هیاهوی شهرت دنیایی به کسب مقامات معنوی و سرمایه‌های علمی پرداخت و از راه تألیف آثار و تربیت شاگردان برجسته و ممتاز به تحکیم مبانی تشیع و نشر معارف اهل بیت (ع) اقدام نمود.

شخصیت کلامی و فلسفی، از ویژگی‌های بس مهم و در خور توجه این عالم ربانی این است. وی با آن‌که یک فقیه جامع الشرایط بود. اما در عین حال در جایگاه یک متکلم و فیلسوف شیعی، تمام سعی و تلاش خود را صرف تبیین و نشر مبانی عقیدتی و کلامی تشیع، بویژه مسئله امامت نموده است. تألیف آثار ارزشمندی؛ چون قواعدالمرام فی علم الکلام، النجاة فی القیامة فی تحقیق امرالامامة، شرح حدیث منزلة، شرح و تفسیر نهج البلاغه و ... بیانگر تلاش‌های خالصانه آن بزرگ مرد در عرصه علم و فرهنگ شیعی است.«ابن میثم بحرانی حیاته و آثاره» بیست و نهمین کتاب از سلسله کتب طرح بزرگان شیعه، «اعلام الشیعه» است.

این کتاب در ۴ فصل و ۱۰ ملحق ارائه شده است:

فصل اول: حیاته

فصل دوم: عصره

فصل سوم: مقامه العلمی

فصل چهارم: مصنفاته و ما نسب الیه

الملحقات

السلافة البهیة فی الترجمة المیثمیة / شیخ سلیمان البحرانی

مسالة فیما یزول به احتمال الاشتراک / این میثم البحرانی  

رسالة تقریر القواعد الثلاث / این میثم البحرانی

مفتاح الخیر فی شرح دیباجة رسالة الطیر / علی بن سلیمان البحرانی

النهج المستقیم علی طریقة الحکیم / علی بن سلیمان البحرانی

قصة سلامان و آبسال / کمال الدین البحرانی

ترجمة الشیخ کمال الدین علی بن سلیمان البحرانی /محمد حسین نجفی

علی بن میثم البحرانی دراسة فی السیرة / ولی محمود خالص

ابن میثم فی کتب التراجم

مقالتان حول البحرین / خسرو خسرویفهرس المصادر

الوثائق و التصاویر

ابن میثم البحرانی حیاته و آثاره


به نقل از مجمع ناشران انقلاب اسلامی

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]