تاریخ انتشار خبر: 15 بهمن 1393 - ساعت 12:58:32
"جغرافياي تاريخي كوفه"

"جغرافياي تاريخي كوفه"

«جغرافياي تاريخي كوفه» براي دانشجويان رشته‌ تاريخ و تمدن ملل اسلامي در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به عنوان منبع كمك درسي براي درس جغرافياي تاريخي ترجمه شده است.

"جغرافياي تاريخي كوفه"

مؤلف :لويي ماسينيون
مترجم :دكتر عبدالرحيم قنوات
 انتشارات:سمت  
 تاريخ نشر:1389
 
 جغرافياي تاريخي كوفه، نوشته لويي ماسينيون با ترجمه به عربي تقي بن محمد ‌المصعبي، شرح و تعليقات كامل سلمان الجبوري و با ترجمه فارسي دكتر عبدالرحيم قنوات، به كوشش سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شد.
 
 متن حاضر ترجمه فارسي اثري است از لويي ماسينيون با عنوان‌Explication du plan de Kufa كه توسط تقي بن محمد المصعبي به عربي ترجمه و همراه با تعليقاتي در سال 1939م. در صيدا منتشر شده است.
 
 اين متن بعدها توسط نويسنده معاصر عراقي، كامل سلمان الجبوري، مورد تحقيق و بررسي مجدد قرار گرفت و او نيز شرح و تعليقاتي ديگر بر آن افزود و آن را در سال 1979م در نجف منتشر كرد. آن‌چه به فارسي برگردانده شده است، متن ترجمه عربي و بيشتر تعليقات و پاورقي‌هايي است كه اين دو تن بر متن اصلي افزوده‌اند.
 
 گرچه فكر ترسيم نقشه تاريخي كوفه پيش‌تر به ذهن ولهاوزن و لامنس خطور كرده بود، ولي تا‌كنون كسي در پي تحقيق و ترسيم آن نرفته و چنين كاري را صورت نداده است. به اين دليل كه در طول تاريخ همواره بيشتر گروه‌هاي تشيع در اين شهر اشرافي بدوي كه در زمان خلافت حضرت علي (ع) براي مدت كوتاهي پايتخت اسلام شد، شكل گرفته‌اند، ضرورت چنين كاري نمايان مي‌شود.
 

 به گفته نويسنده، اين نقشه، نقشه‌اي ساده و ابتدايي است كه من كمبودهاي آن را پنهان نكرده و نقاط مشكوك و مبهم آن را نپوشانده‌ام، بلكه آن را چنان كه بوده كشيده‌ام؛ زيرا هدف من تنها كمك به بررسي تاريخ عراق در دوران اسلامي نبوده، بلكه كمك به بررسي‌هاي اجتماعي درباره چگونگي گرد آمدن اعراب در شهرها و مدنيتشان را نيز در نظر داشته‌ام.

 

 كوفه در آن هنگام كانوني مهم براي اين حادثه بزرگ اجتماعي و پايتختي براي بنيان‌گذاري تمدن اسلامي بود و امروزه نيز مركز گسترده و با ظرفيتي براي آينده زبان عربي و علوم وابسته به آن است. نه بصره كه همسنگ آن است و نه حتي دمشق و نه فسطاط و نه قيروان هيچ يك همانند كوفه تصويري واضح و روشن از خود نمايش نداده‌اند.

 

 اين تصوير روشن در مواردي مانند تأسيس آن به عنوان يك شهر، اسكان قبيله‌هاي پيروز در آن و استقرارش بر كنار صحرا، در زميني حاصل‌خيز كه چسبيده به ريگستاني است فرورفته در منطقه‌اي كه با آب شط بزرگ فرات سيراب مي‌شود و در سده‌هاي گذشته در بخشي از آن تمدني درخشان وجود داشته، خود را نمايانده است.

 

 «جغرافياي تاريخي كوفه» براي دانشجويان رشته‌ تاريخ و تمدن ملل اسلامي در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به عنوان منبع كمك درسي براي درس جغرافياي تاريخي ترجمه شده است. در اين كتاب نام‌هاي مختلف اين شهر در طول تاريخ و موقعيت تاريخي و جغرافيايي آن مورد بررسي قرار گرفته است.

 

 «جغرافياي تاريخي كوفه» در 132 صفحه و با بهاي 14000 ريال به كوشش انتشارات سمت و با همكاري پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تدوين و در اختيار دانشجويان و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

 به نقل از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی (گروه درسی تاریخ)

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]