تاریخ انتشار خبر: 20 بهمن 1393 - ساعت 11:32:12
دموکراسی برای اقلیت

دموکراسی برای اقلیت

کتاب «دموکراسی برای اقلیت» به قلم یکی از منتقدان مشهور آمریکایی به نام مایکل پرنتی نگاشته شده که وی معتقد است:«بسیاری از سیاست‌های دولت به سود سرمایه گذاران بزرگ و به شدت به ضرر سایر مردم است.... کلان ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و آن قدر پول دارند که نمی‌دانند با آن چه کنند...»

کتاب «دموکراسی برای اقلیت» به قلم یکی از منتقدان مشهور آمریکایی به نام مایکل پرنتی با ترجمه شجاعیان و عرب زاده توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است که نویسنده با ارائه آمارها و نمونه‌های متعدد به نقد ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایالات متحده پرداخته و معضلات درونی و سرشتی آن را آشکار کرده است.

این کتاب در مجامع مختلف و از سوی چهره‌های مختلف دانشگاهی در سراسر جهان بسیار مورد توجه قرار گرفت و به زبان های مختلف ترجمه شد و حتی در مواردی متن درسیِ دانشگاهی نیز بوده است. مخاطبان کتاب صرفاً دانشجویان یا اساتید رشته علوم سیاسی و مطالعات آمریکا نیستند بلکه بسیاری از دانشجویان و محققان حوزوی و دانشگاهی در رشته‌های مختلف تحصیلی می‌توانند مخاطب کتاب باشند. متن روان و به دور از پیچیدگی‌های یک متن فنی و تخصصی، موجب می‌شود کتاب برای بسیاری از مخاطبان عام نیز کاملاً قابل استفاده باشد. قاعدتاً جای جای کتاب میتواند مورد توجه نخبگان سیاسی و به ویژه مخالفان نظام استکبار قرار گیرد.

 

 

پرنتی معتقد است «بسیاری از سیاست‌های دولت به سود سرمایه گذاران بزرگ و به شدت به ضرر سایر مردم است.... کلان ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و آن قدر پول دارند که نمی‌دانند با آن چه کنند. شمار کسانی که زیر یا نزدیک خط فقر زندگی می‌کنند همچنان بیشتر می‌شود». به نظر نویسنده کتاب نظام سیاسی ایالات متحده نظامی پول سالار است. سرکوب سیاسی فراگیر و گسترده‌ای در جامعه آمریکا وجود دارد که مستمراً مشغول پاکسازی و اخراج رسانه‌ها، مجامع و سازمان‌هایی است که به پول سالاری معترض هستند و از منافع عمومی در مقابل سرمایه سالاران، دفاع می‌کنند. در چنین نظامی انتخابات هم وجود دارد اما این انتخابات سرپوشی برای نظام سرمایه سالار و پول سالار است، زیرا شرط پیروزی و حتی شرط کاندیدا شدن در انتخابات پول و ثروت‌های کلان است.

نویسنده کتاب به درستی معتقد است نخبگان حکومتی ترجیح می‌دهند و به جای یک حکومت آشکارا استبدادی، یک «دموکراسی برای اقلیت» داشته باشند. حکومت مبتنی بر نمایندگی، الگوی مفیدی برای آمریکای شرکتی است: هم سرمایه بان و هم مردم یار؛ یعنی در نقش متفاوت. بدین ترتیب حکومت نقابی از مردم سالاری را بر چهره می‌زند و حمایت عمومی را جلب و وضعیت موجود را مدیریت می‌کند». به اعتقاد پرنتی نهادهایی مانند قانون، دیوان سالاری، احزاب سیاسی، رسانه‌ها، اصناف و دانشگاه‌ها مجبورند خود را بی طرف و مستقل نشان دهند تا بتوانند کارکرد نظارت طبقاتی خود را انجام دهند.

باید گاهی مواضع منتقدانه‌ای نسبت به دولت و سایر نهادهای سرمایه سالاری داشته باشند و اندکی از حوزه تصمیم گیری را به مردم واگذار کنند و کمی ساز و کار اصلاحی برای مقابله با برخی تجاوزهای آشکار به منافع مردم را به کار می‌گیرند اما نکته‌ای که شاید تعجب آور باشد آن است که نویسنده به نقش لابی یهودیان و صهیونیست‌ها در هدایت سیاست‌های داخلی و خارجی ایالات متحده تقریباً هیچ اشاره‌ای نمی‌کند. با این وجود، کتاب اطلاعات و تحلیل‌های دقیق و ارزشمندی درباره نحوه عملکرد نظام سیاسی ایالات متحده به دست می‌دهد. نویسنده علاوه بر نقد سیاست و حکومت در ایالات متحده برخی راهکارهای عملی برای اصلاح نظام پیشنهاد می‌دهد. 

 

 

«دموکراسی برای اقلیت»در شمارگان1500 نسخه و در قطع وزیری و 592 صفحه و به قیمت 18هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

 

 

 به نقل از مجمع ناشران 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]