تاریخ انتشار خبر: 27 بهمن 1393 - ساعت 10:43:39
چارلی و کارخانه شکلات سازی

چارلی و کارخانه شکلات سازی

اما داستانی که در این کتاب روایت شده داستان کودکی به نام چارلی است که خانواده او وضع مالی مناسبی ندارند. او به همراه پدر و مادر و پدر و مادر بزرگ‌هایش در یک خانه کوچک زندگی می‌کردند. چارلی عاشق شکلات است. اما آنقدر از لحاظ مالی در فشار بودند که...

چارلی و کارخانه شکلات سازی

 

 

رولد دال

 

 

محبوبه نجف خانی

 

 

نشر افق

 

 

رولد دال را همه با داستان‌های و رمان‌های کودکش می‌شناسند. رولد دال این نویسنده بزرگ انگلیسی انگار که در قامت یک کودک در آمده و از چشم او به دنیا نگاه می‌کند. به جا گفته است که اگر می‌خواهید از چشم کودکان به دنیا نگاه کنید چهار دست و پا راه یروید و از ان دریچه به بزرگان نگاه کنید. 

 

 

اما داستانی که در این کتاب روایت شده داستان کودکی به نام چارلی است که خانواده او وضع مالی مناسبی ندارند. او به همراه پدر و مادر و پدر و مادر بزرگ‌هایش در یک خانه کوچک زندگی می‌کردند. چارلی عاشق شکلات است. اما آنقدر از لحاظ مالی در فشار بودند که فقط سالی یکبار آنهم در روز تولدش آنهم به سختی بتواند به شکلات ده سنتی بخورد. اما بدتر از آن  اینکه عاشق شکلات باشی و پولی برای خریدنش نداشته باشی آنوقت بزرگترین کارخانه شکلات‌سازی دنیا در شهر شما باشد.

 

 

آنقدر بوی شکلات از کارخانه بلند شود که هر روز شکمتان را با بوی شکلات پر کنید.اگر جای چارلی بودید چه می‌کردید؟چارلی یک شب از پدر ومادر بزرگش‌هایش حرف‌های جدیدی شنید. در باره کارخانه شکلات‌سازی آقای وانکا! اینکه چرا هیچ کارگری را در حال ورود و خروج از کارخانه نمی‌بیند؟ چرا شکلات‌های آفای وانکا خاص است. چرا چرا و چرا؟ سرانجام در کارخانه وانکا به روی عده‌ای خوشبخت باز می‌شود. این آگهی بود که در روزنامه عصر چاپ شد. قصه از این قرار است که آقای وانا رئیس کارخانه شکلات‌سازی بعد از ده‌ها سال در انظار عمومی حاضر می‌شود. و در روزنامه اطلاعیه چاپ می‌کند که: فقط 5 کودک خوش‌شانس می‌توانند وارد کارخانه من بشوند و از اسرار من آگاه شوند و در پایان این بازید به اندازه تمام عمرشان به آنها شکلات می‌دهد.

 

 

من بلیط‌هایی را در شکلات‌های معمولی کارخانه گذاشته‌ام و در تمام کشور پخش کرده‌ام ممکن به  نام هر کسی از هر جایی بیوفتد! و... حتی چارلی. از قضا قرعه به نام چارلی گرسنه می‌افتد. اینکه چگونه قرعه به نام او می‌افتد و چه اتفاقاتی برای او رخ می‌دهد بماند برای مخاطب کتابخوان ما.

 

 

ناگفته نماند این کتاب نیز مانند بسیاری از کتب رولد دال به صورت فیلم نیز به نمایش در آمده است. این کتاب برنده جایزه تصویرگری هانس کریستین  آندرسن نیز می‌باشد  که در واقع عالی‌ترین جایزه تصویرگری کتاب کودک است.

 

 

این کتاب را نشر افق در 247 صفحه با ترجمه محبوبه نجف خانی روانه بازار کرده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]