تاریخ انتشار خبر: 23 اسفند 1393 - ساعت 12:08:43
اسرار آل محمد(ع)

اسرار آل محمد(ع)

خصوصیت برجسته این کتاب مطالب تاریخی صدر اسلام است که هم توجه محققین و مولفین و هم عموم مردم را به سوی آن کشانده و در پانزده قرن گذشته‌ی اسلام همیشه مورد توجه نسخه برداران بوده است.

اسرار آل محمد(ع)
نویسنده: سلیم بن قیس هلالی
ترجمه: اسماعیل انصاری خوئینی
ناشر: دلیل ما، چاپ اول  ۱۳۹۳
۴۸۰ صفحه، ۱۰۰۰۰ تومان

*****
هر کس کتاب سلیم را ندارد از اسرار آل محمد (ع) بی اطلاع است. از سلیم بن قیس هلالی به عنوان  اولین مولف در اسلام یاد می شود، نویسنده‌ای که کتابش دست به دست شده و نسل به نسل پیش آمده و تا امروز باقی مانده و به دست نسل امروز رسیده است. خصوصیت برجسته این کتاب مطالب تاریخی صدر اسلام است که هم توجه محققین و مولفین و هم عموم مردم را به سوی آن کشانده و در پانزده قرن گذشته‌ی اسلام همیشه مورد توجه نسخه برداران بوده است.

این کتاب نود و نه قطعه تاریخی/ حدیثی دارد که اندازه آنها یکسان نیست. گاهی یک سطر و گاهی ۳۰ صفحه است. این بدان معناست که مولف در گیر و دار ممنوعیت تدوین حدیث و تاریخ که در عصر او حاکم بوده، آنچه از معارف و وقایع اسلام را شخصا دیده یا شنیده ثبت کرده و در این باره بین وقایع کوچک و بزرگ فرقی نگذاشته است.

این نود و نه نقل را می‌توان در سه بخش کلّی دسته‌بندی کرد:

نوع اول که اغلب طولانی‌اند. حدود نیمی از سخنان امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) درباره‌ی حق خود برای جانشینی پیامبر اسلام(ص) است؛ و نیم دیگر آن مکالمات و نامه نگاری‌های او. بخشی از هر حدیث نیز توصیف موقعیتی‌ست که این سخنان در آن گفته شده.

نوع دوم در قالب فضایل و مناقب اهل بیت(ع)، امام‌شناسی و... برای پشتیبانی از ادعاها و سخنان امام علی(ع)، قبل یا بعد از روایات نوع اوّل آمده‌اند.

نوع سوم برای درک مطالب مربوط به حدیث بعدی در آن جا آورده شده‌اند و محتوایی کاملاً متفاوت دارند. مانند حوادثی که منجر به سخنرانی یا اظهار نظر امام علی(ع) می‌شوند.

لازم به ذکر است که مولف چهار سال بعد از رحلت پیامبر(ص) به مدینه آمده و از همان آغاز ملازم امیرالمومنین(ع) و سپس امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) و بعد از ایشان امام زین العابدین(ع) بوده و امام محمد باقر(ع) را نیز درک نموده است. او دوران حکومت خلیفه اوّل و دوّم و سپس بنی امیه را دیده و توانسته کتاب خود را از چنگال ظالمانی چون زیاد و ابن زیاد و حجاج نجات دهد.

خواننده ای که در این کتاب با مولف همراه می شود، گاهی در مدینه و مسجد پیغمبر(ص) و خانه فاطمه(س) حضور می‌یابد و گاهی تا مکه و ربذه می‌رود. از آنجا به کوفه می‌آید و تا صفین در شمال سوریه پیش می‌رود. سهل الهضم بودن این کتاب به داستانی بودن آن بازمی گردد که پاسخگوی ذوق‌های مختلف در سنین متفاوت است. با توجه به اولین بودن این کتاب شوق دیگری در دل شما ایجاد خواهد شد که به چهارده قرن پیش برگردید و خود را در آن فضا احساس کنید و با خواندن کتاب از زبان کسی که خود شاهد بوده داستان‌های اهل بیت(ع) را بشنوید.

 

 

به نقل از الف 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]