تاریخ انتشار خبر: 18 فروردين 1394 - ساعت 05:46:36
دروغ‌هایی که معلمم به من آموخت؛

دروغ‌هایی که معلمم به من آموخت؛

این اثر که برنده جایزه کتاب آمریکاست، می‌کوشد به دور از حب و بغض‌های مرسوم و با پرهیز از ناسیونالیسم افراطی حاکم بر جامعه آمریکا، به بررسی چگونگی شکل‌گیری تدریجی این کشور با بیرون راندن بومیان آمریکا، مطالب جدیدی ارائه دهد که همواره در طول تاریخ در ‌هاله‌ای از ابهام بوده است.

تاریخ از گذشته‌های دور مورد توجه همگان بوده و به نوعی می‌توان آن را کارنامه فرهنگی سرزمین‌ها قلمداد کرد و چنان‌چه پیشینیان نیز گفته‌اند، خواندن تاریخ فواید بسیاری دارد که مهمترین آنها آگاهی از اسرار پشت پرده ملت‌هاست که همواره به نوعی مسکوت مانده یا منجر به پیشرفت و ترقی فرهنگ‌ها شده یا آنها را به وادی زوال و انحطاط کشانده است.

ثبت تاریخ واقعه ملل، خدمتی صادقانه به بشریت است؛ زیرا با خواندن آن، پرده از چهره حقیقی گذشتگان برداشته می‌شود و بدین ترتیب، آیندگان نیز از تکرار اشتباهات آنها مصون می‌مانند.

 

 

 
 

این ذهنیت که ایالات متحده آمریکا سرزمین فرصت‌هاست و حتی انسان‌های بسیار فقیر نیز می‌توانند در آن با سخت‌کوشی به درجات بالایی برسند، دروغی بیش نیست

 

 

جمیز لوون در کتاب «دروغ‌هایی که معلمم به من آموخت» که برای نخستین بار در سال 1999 منتشر شد؛ راوی تاریخ آمریکاست، اما به همان شکلی که در حقیقت اتفاق افتاده؛ نه آنچه تصویر می‌شود. این کتاب حاصل سال‌ها تحقیق و تدریس وی در تاریخ آمریکاست که در آن سعی دارد به شفاف کردن دروغ‌هایی بپردازد که تحت عنوان تاریخ به مردم آمریکا آموزش داده شده است.

 

 

به عقیده وی، این ذهنیت که ایالات متحده آمریکا سرزمین فرصت‌هاست و حتی انسان‌های بسیار فقیر نیز می‌توانند در آن با سخت‌کوشی به درجات بالایی برسند، دروغی بیش نیست و این کشور در مقایسه با سایر کشورهای جهان، دارای بیشترین اختلاف میان قشر فقیر و غنی جامعه است و ساکنین آن نسبت به دیگران فرصت پیشرفت کمتری دارند. به همین دلیل، کتاب وی با استقبالی جهانی مواجه شد به گونه‌ای که تاکنون بیش از 800 هزار نسخه از آن در بیش از 12 کشور بزرگ جهان منتشر شده است.

 

 

وی در این کتاب کوشیده است به دور از حب و بغض‌های مرسوم و با پرهیز از ناسیونالیسم افراطی حاکم بر جامعه آمریکا که تنها روحیه وطن‌پرستی کورکورانه را رواج می‌دهد و همواره سعی در محبوب جلوه دادن اقدامات آمریکاییان در طول سالیان متمادی داشته است، ابتدا به ارزش واقعی کریستف کلمب، کاشف قاره آمریکا که از نظر آنها قهرمان به شمار می‌رود، بپردازد و سپس با بررسی چگونگی شکل‌گیری تدریجی این کشور با بیرون راندن بومیان آمریکا و رفتارهای غیر انسانی با آنها که در واقع صاحبان اصلی این سرزمین بودند، مطالب جدیدی ارائه دهد که همواره در طول تاریخ در‌ هاله‌ای از ابهام پیچیده شده بود.

 

 

 
 

آمریکا در مقایسه با سایر کشورهای جهان، دارای بیشترین اختلاف میان قشر فقیر و غنی جامعه است و ساکنین آن نسبت به دیگران فرصت پیشرفت کمتری دارند

 

 

جمیز لوون بیش از20 سال است که در دانشگاه‌های توگالو و ورمونت به تدریس تاریخ و روابط بین نژادهای گوناگون مشغول است و با مطالعه در مورد این که مردم آمریکا در خصوص گذشته خود چگونه می‌اندیشند، سعی دارد آنها را با واقعیت‌های تاریخی‌شان آشنا سازد.

 

 

لوون ادعا دارد که برخی از مطالب مندرج در کتب تاریخی آمریکا یا کاملا نادرست‌اند یا اثبات صحت و سقم آنها امکان پذیر نیست. به همین دلیل شیوه‌های جدیدی برای تدریس تاریخ پیشنهاد می‌کند که نه تنها یکنواخت و ملال آور نیست، بلکه همگان را به خواندن آن ترغیب می‌کند؛ زیرا معتقد است در متون درسی، هیچ‌گاه از وقایع زمان حال برای شفاف‌سازی اتفاقات گذشته استفاده نمی‌شود و این امر خود موجب می‌شود برخی خواندن تاریخ را کاری عبث و خسته کننده بدانند.

 

 

کتاب حاضر در 10 فصل، محتوی داستان‌های حیرت‌انگیز درباره تاریخ آمریکاست که برخی شگفت‌آور و برخی وحشتناکند. این فصول که تقریبا براساس تقدم و تاخر زمانی آمده‌اند، تنها جزئیات را به هم مربوط نمی‌سازند، بلکه رویدادها و فرایندهایی را نیز به هم مرتبط می‌کنند که نتایج و پیامد‌های مهمی دارند. با این حال اکثر متون درسی این رویدادها و فرایندها را از قلم انداخته یا تحریف می‌کنند.

 

 

 
 

نویسنده ادعا دارد که برخی از مطالب مندرج در کتب تاریخی آمریکا یا کاملا نادرست‌اند یا اثبات صحت و سقم آنها امکان پذیر نیست

 

 

فصل یازدهم کتاب حاضر به تجزیه و تحلیل فرایند خلق کتاب‌های درسی می‌پردازد و در پی آن است که علت نامناسب بودن کتاب‌های درس تاریخ را تشریح کند.

 

 

فصل دوازدهم به بررسی تاثیرات ناشی از کاربرد کتاب‌های درسی معمول و رایج تاریخ می‌پردازد. این بررسی نشان می‌دهد که این کتاب‌ها در واقع باعث می‌شوند تا دانش آموزان دچار حماقت و کوته‌فکری شوند.

 

چاپ نخست کتاب «دروغ‌هایی که معلمم به من آموخت» در شمارگان 1000 نسخه، 599 صفحه و بهای 85000 ریال راهی بازار نشرشد.

 

 

به نقل از تبیان 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]