تاریخ انتشار خبر: 06 خرداد 1394 - ساعت 15:03:17
آلبوم ميچ

آلبوم ميچ

آلبوم در سال 1959 در امريكا بدنيا آمد. وی ستون‌نويس آزاد روزنامه است و براي يادداشت‌هايش جوايزي را نيز دريافت كرده و علاوه بر اين به كار نوشتن فيلمنامه، اجراي شوي راديويي و نيز نوشتن كتاب‌هاي داستاني و غيرداستاني مي‌پردازد.

آلبوم در سال 1959 در امريكا بدنيا آمد. وی ستون‌نويس آزاد روزنامه است و براي يادداشت‌هايش جوايزي را نيز دريافت كرده و علاوه بر اين به كار نوشتن فيلمنامه، اجراي شوي راديويي و نيز نوشتن كتاب‌هاي داستاني و غيرداستاني مي‌پردازد. ميچ به واسطه ترجمه بهترين داستانهايش در ايران نويسنده اي شناخته شده است و منتقدان جهان او را به خاطر موضوع  آثارش كه بيشتر در خصوص مرگ و زندگي ماوراءطبيعه است وي را نويسنده  رمانهاي روانشناسی ناميده اند. میچ آلبوم نویسنده ای کم کار اما موفقی است. کتاب "سه شنبه ها با موری" او مدت ها در صدر کتاب های پرفروش قرار داشته و اپرا وینفری نیز سریالی از روی آن ساخته است. از جمله آثارش عبارتند از: "بزرگترين‌ درس‌ زندگی"،"در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند"، "سه‌شنبه‌ها با موری‌"، "كمي ايمان داشته باش" و "من و استاد و عشق".   

میچ آلبوم در كتاب داستان "در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند" به سئوالاتی چون از مرگ چه می‌دانیم؟ مرگ چیست؟ دنیای پس از مرگ ما را به کجا خواهد برد؟ به زبان داستان و از ديدگاه خود پاسخ مي دهد. در این کتاب قهرمان بطور اسرار‌آمیزی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، در دنیایی که شبیه به هیچ ‌کدام از داستان‌هایی که در مورد جنگ خوانده‌ایم، نیست. ادی، یک کهنه‌ سرباز جنگ ویتنام، حالا در روز تولد ۸۳ سالگی‌اش، هنوز در یک شهر‌ بازی کار می‌کند که چندان چنگی به دلش نمی‌زند. در یک حادثه، وقتی که سعی در نجات جان دخترکی دارد، خودش کشته می‌شود. مرگ برای او یک حادثه‌ دردناک نیست: مرگ نقطه‌ای است برای رسیدن به آگاهی در مورد سوالاتی که تمام عمر به دنبال یافتن پاسخی بر آن‌ها بوده است. در پنج مرحله، پنج شخص واقعاً مهم زندگی ادی، رو‌به ‌روی او قرار می‌گیرند و هر بار او با شوک زندگی خویش را می‌نگرد، معناهای جدید را درک می‌کند و پس از درک هر معنای جدید، می‌تواند به مرحله‌ی جدیدی برود، مرحله‌ای که صرفا عذاب یا پاداش نیست، بلکه رسیدن به آرامش صرف است.

 میچ آلبوم علاقه‌ای وافر به ماورا‌ء‌ طبیعه دارد، ولی نه در شکل‌های عجیب و غریب و غیر‌عادی، بلکه دوست دارد متا‌فیزیک را از دل زندگی شهری امروزی بیرون بکشد. او بطور موفقیت‌‌آمیز در کتاب زیبای ديگرش با نام "سه‌شنبه‌ها با موری‌" توانسته از دل بیماری یک پیر‌مرد، راه‌های جدیدی برای درک دنیا پیدا کند، این بار با نفوذ در عمق زندگی یک پیر‌مرد دیگر، راهی جدید برای درک دنیای پس از مرگ گشوده می‌شود. ميچ برخلاف تصوري كه انسان امروزي از مرگ دارد آنرا آرام بخش ترسيم مي كند. در "یک روز دیگر" اثر آلبوم سئوال مهمي و غير منتظره اي مطرح می شود: اگر این فرصت دست می داد که می توانستید با عزیز از دست رفته ای فقط  یک روز دیگر هم بگذرانید، فقط یک بار به گذشته برگردید و اشتباهی را جبران کنید ، چه می کردید؟

كتاب" سه شنبه ها با موری" Tuesdays with morrie كه در ايران با نام "من و استاد و عشق" نيز ترجمه شده است، بيانگر داستان واقعي زندگي استادي جامعه شناس به نام دكتر "موري شوارتز" است كه تا آخرين روزهاي حياتش درباره حقايق زندگاني معنادار با يكي از دانشجويانش به گفت و گو مي نشيند و طي آن حقايقی را در قالب مفاهيم عشق، كار، جامعه، خانواده، سالمندي، بخشش و مرگ بازگو مي كند. داستان از این قرار است که میچ که سال هاست، از استاد خود خبری ندارد، در واپسین لحظه های زندگی موری، پس از مشاهده تلوزیون، متوجه بیماری مرگ بار استاد خود شده و تازه به یاد قول چند ده ساله خود می افتد!، حال موری به بیماری ALS دچار است و تنها چند ماه با مرگ تدریجی خود فاصله دارد و میچ می خواهد از این لحظه ها کمال استفاده را ببرد، حال این مرشد چه چیزی یاد می دهد؟

"برای یک روز بیشتر" داستان مردی است که برای آخرین بار فرصت پیدا می کند تا با مادر مرده اش ارتباط برقرار کند. سطر آغازین پیشگفتار کتاب که جزئی از داستان به حساب می آید موضوع کلی آن را بیان می کند: "این کتاب داستان یک خانواده است و چون یک روح نیز در آن حضور دارد، بهتر است از اول بگوییم که داستان ارواح است". در بخش دیگری از آن آمده است: "داستانی که می خوانید داستان چارلز (چیک) بنتوست. او شبح نبود. زنده تر از او نمی شد یافت. شنبه صبحی او را در چمن زمین بیسبال برای اولین باری دیدم، کاپشن آبی پوشیده بود و آدامس نعنایی می جوید. از دفترچه خاطراتش و یادداشتهایی که در اختیارم گذاشت به این داستان اضافه کردم و مجموعه ای از تمام آنها گرد آوردم."

كتاب "كمی ايمان داشته باش" نخستين اثر غيرداستاني آلبوم پس از "سه‌شنبه‌ها با موری" است كه در سال 1997 منتشر شده است. در اين اثر نيز به سراغ مساله مرگ رفته است. آلبوم مي‌گويد: "خيلي‌ها از من مي‌پرسند چرا هميشه درباره مرگ می‌نويسی و من می‌گويم نمي‌دانم؛ به همان دليل كه جان گريشام همواره درباره مفاهيم و موضع‌های حقوقی نوشته و استفن كينگ نيز همواره از هيولاها و چيزهای ترسناك سخن گفته است، من هم نمي‌توانم درباره چيز ديگری به جز اين مفهوم مهم بنويسم. "1 داستان "كمی ايمان داشته باش" درباره دو مرد است كه به كشف ايمان، اميد، وحدت و روح بشری نايل می‌شوند. دنيای اين دو مرد يكی مسيحی و ديگری يهودی، يكی آمريكايی آفريقايی ‌تبار و ديگری سفيدپوست، به خواننده نشان مي‌دهد كه چگونه می‌توان با وجود دو دنيای كاملا متفاوت، برای بقا جنگيد. در اين كتاب دو مرد مي‌آموزند كه در اوضاع سخت چگونه بايد دوام آورد و زنده ماند.

در بخشي از كتاب "سه شنبه ها با موری" آمده است: "حقیقت اینست که اگر بیاموزی چگونه بمیری می آموزی که چگونه زندگی کنی... چه قدر خوب است که برای تاسف خوردن به حال خودمان نیز زمان مشخص و محدودی در نظر بگیریم . چند دقیقه اشک بریزیم و بعد به استقبال روزی برویم که در پیش رو داریم...آنچه را می توانید انجام دهید و آنچه را نمی توانید بپذیرید ... بپذیرید که گذشته هر چه بوده گذشته ، گذشته را انکار نکنید..."

به نقل از پایگاه اینترنتی بنیاد شعر و ادبیات داستان ایرانیان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]