تاریخ انتشار خبر: 06 خرداد 1394 - ساعت 16:29:22
«سهم من از دریا»

«سهم من از دریا»

«سهم من از دریا» مجموعه ۱۳ داستان کوتاه است به قلم ژیلا تقی‌زاده که به همت نشر نیستان منتشرشده است. با اینکه این کتاب چهارمین مجموعه داستان تقی زاده است و از این منظر نویسنده‌ای صاحب‌تجربه محسوب می‌شود، اهل هنر بیشتر او را به‌عنوان نقاش می‌شناسند تا داستان‌نویس.

سهم من از دریا
نوشته: ژیلا تقی‌زاده
ناشر: نیستان، چاپ اول ۱۳۹۳
۸۶ صفحه، ۶۰۰۰ تومان

*****
روزگاری تعداد هنرمندانی که در چند زمینه هنری فعالیت می‌کردند، انگشت‌شمار بود. اما در یکی دو دهه گذشته تعداد این چهره‌ها به‌اندازه‌ای زیاد شده که نه‌تنها همچون گذشته توجه بر‌نمی‌انگیزد که حتی مسئله‌ای کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. این گرایش را وسوسه، کنجکاوی و یا هر چیز دیگری که بنامیم در حوزه ادبیات بیش از دیگر حوزه‌ها دیده می‌شود. چنان‌که گویی عدم احتیاج کار ادبی به ابزار و امکاناتی که دیگر حوزه‌ها بدان نیاز دارند این تصور را به وجود آورده که حوزه سهل و ممتنعی است؛ درحالی‌که برعکس، به قول مسعود کیمیایی که خود او هم این روزها رمان تازه‌ای به بازار فرستاده «نمي‌توان سربه‌سر ادبيات گذاشت و اين حوزه براي امتحان كردن نيست، مثل موسيقي، كه با آن نمي‌توان شوخي كرد.» به‌عبارت‌دیگر ادبیات از آن حوزه‌هاست که کم‌سوادی آدم را به‌راحتی لو می‌دهد و واقعانمی توان سربه‌سر آن گذاشت!
شأن نزول این مقدمه ازآن‌روست که مجموعه داستان «سهم من از دریا» حاصل کار هنرمندی ست که در نگاه نخست اعتبار نامش برخاسته از فعالیت در حوزه هنری دیگری ست. با این حال کم و کیف کارش نشان از این واقعیت دارد که نه از سر وسوسه و تفنن که با رویکردی جدی وارد این حوزه شده است.

«سهم من از دریا» مجموعه ۱۳ داستان کوتاه است به قلم ژیلا تقی‌زاده که به همت نشر نیستان منتشرشده است. با اینکه این کتاب چهارمین مجموعه داستان تقی زاده است و از این منظر نویسنده‌ای صاحب‌تجربه محسوب می‌شود، اهل هنر بیشتر او را به‌عنوان نقاش می‌شناسند تا داستان‌نویس. تقی‌زاده علاوه بر این در نمایشنامه‌نویسی نیز فعال بوده است.

ژیلا تقی‌زاده به سال ۱۳۳۸ در تهران متولدشده و فارغ‌التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه الزهرا است. از اواسط دهه هشتاد با شبکه‌های رادیویی همانند رادیو فرهنگ، صدای آشنا، رادیو جوان، رادیو سلامت و ... همکاری داشته و نمایشنامه‌های رادیویی خود را در این شبکه‌ها عرضه کرده است.

در اواخر دهه هشتاد به فیلم‌نامه‌نویسی هم پرداخت و چند قسمت از مجموعه‌ای آموزشی با عنوان «حرف حساب» را برای یکی از شبکه‌های تلویزیون نوشت.

در میان این فعالیت‌های پراکنده، آنچه به‌عنوان فعالیت ثابت او شکلی مداوم داشته، نقاشی و داستان‌نویسی بوده است که در اولی تجربه‌ای طولانی‌تر هم دارد. تقی‌زاده از اواسط دهه‌ی شصت تاکنون نمایشگاه‌هایی گوناگون از نقاشی خود را به‌صورت فردی و جمعی برپا کرد. طراحی در حوزه پوستر تئاتر، تصویرگری کتاب، طراحی لباس و صحنه نمایش عروسکی و... ازجمله فعالیت‌های او در این حوزه و شاخه‌های مرتبط با آن بوده که جوایزی هم نصیبش کرده است.

جیبی پر از بادام، لباس‌های روی بندرخت، کهنه رباط، من با یک پری‌زاد دوستم و خودنویس‌های بیچاره عناوین آثار داستانی این نویسنده، شاعر و نقاش است که بیش از این منتشرشده.

او همانند اغلب داستان نویسان زن ایرانی در آثار خود به زنان توجهی ویژه دارد. هرچند که این توجه به‌گونه‌ای نیست که با ارائه تصویری مخدوش و مسخ‌شده از مردان سعی در نشان دادن اوضاع ‌و احوال و احیاناً رنج‌هایی داشته باشد که زنان ایرانی در سطوح فردی و اجتماعی با آن دست‌به‌گریبان هستند.
پاره‌ای داستان‌های او تم‌هایی نزدیک به هم دارند و برخی هم از شخصیت‌هایی برخوردارند که پیش‌تر نیز در داستان‌های او حضور یافته‌اند.

داستان‌های این مجموعه اغلب آثاری کوتاه هستند، با حجمی در حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه و با توجه به زبان روایی و ساده‌ای که نویسنده استفاده کرده، در یک نشست به‌راحتی خوانده می‌شوند.

داستان‌ها برش‌هایی کوتاه از وقایع ملموس و ساده زندگی روزمره‌ای هستند که در پیرامون ما جریان دارد. نویسنده می‌کوشد تا با استفاده از این سبک به مخاطب نشان دهد پشت وقایع ساده و روزمره زندگی می‌تواند حقایقی درخور توجه و تأمل‌برانگیز وجود داشته باشد.

با این نگاه داستان‌های او حکایت تابلوهای نقاشی‌اش را دارد که بارنگ آمیزی خاص، تصویری پیش روی مخاطب می‌گذارد و می‌کوشد پلی بسازد برای دریافت حقیقتی درونی با استفاده از جلوه‌های بیرونی اثر.
در «سهم من از دریا»، داستان‌هایی می‌خوانیم که باوجود سادگی زبانشان از کیفیت تصویری قابل‌اعتنایی برخوردارند. نویسنده به سراغ آدم‌هایی رفته که خواننده کتاب نیز می‌تواند یکی از همین آدم‌ها باشد و لحظه‌هایی را ترسیم کرده که خوانندگانش می‌توانند مشابه آن را تجربه کرده باشند. در این داستان‌ها زندگی باوجود روزمرگی، تکرار و شباهت‌هایی که هست، از منظر درونی به شکل منحصربه‌فردی برای آدم‌ها جریان دارد.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]