تاریخ انتشار خبر: 07 خرداد 1394 - ساعت 14:05:39
هنر نوشتن داستان انقلاب اسلامی

هنر نوشتن داستان انقلاب اسلامی

حسن بیگی به همان اندازه که به فرم اهمیت داده به محتوا نیز اهتمام جدی ورزیده است. وی برخلاف نویسندگانی که داستان انقلاب می‌نویسند، داستان انقلاب ننوشته است بلکه داستان انقلاب اسلامی نوشته است.

داستان پر ماجرا که کشمکشی خوب و جذاب برای خواننده داشته باشد فقر جدیِ این روزهای بازار ادبیات داستانی است. مطمئنا داستان خوان‌ها دنبال کتابی هستند که ماجرای جذاب، قوی و شخصیت دوست داشتنی در آن حرف اول را بزند. در میان انبوه کتاب‌هایی که چاپ می‌شوند پیدا کردن آثاری که این ویژگی‌ها را داشته باشد سخت است. مطمئنا این یادداشت کمک خوبی‌ست به آنان که دنبال کتابی خوب می‌گردند.

«سال‌های بنفش» عنوان رمانی‌ست پر ماجرا با موضوع انقلاب اسلامی و نوشته ابراهیم حسن بیگی که انتشارات کتابستان معرفت در پی احیاء مفاخر ادبی، بعد از سالها در بهمن ماه سال جاری در 296صفحه به تجدید چاپش  اقدام کرد.  نویسنده «سال‌های بنفش»، نویسنده‌ای پرکار و تواناست که رمان‌های متعددی در حوزه دین، انقلاب و دفاع مقدس نوشته و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. رمان «محمد» از جمله کتابهای اوست که به زبانهای متعدد تر جمه شده است.

حسن بیگی در «سال‌های بنفش»، داستان نوجوانی (علی) را روایت می‌کند که با خانواده‌أش درسال 1348 در روستایی در شهر بندر ترکمن زندگی می کنند. پدرش استا ابولحسن نام دارد و خیاط است. روحانی مبارزی به آن روستا تبعید می‌شود و در تنها اتاق اضافی منزل اوستا ابولحسن ساکن می‌شود. پسر بچه با روحانی ارتباط برقرار می‌کند، این ارتباط با عث آشنایی علی با مقوله‌هایی (نظیر ظلم حکومت بر مردم، لزوم مبارزه با وی و...) می‌شود و این آشنایی سر آغاز ایجاد جرقه مبارزه با رژیم ستمشاهی در ذهنش می‌گردد به گونه‌ای که سخت به آن پایبند می‌شود و سرانجام در دوران دانشجویی توسط ساواک دستگیر و به پانزده سال زندان محکوم می‌شود.   

نوشتن داستان یا رمان موضوعی مخصوصا اگر موضوعات ارزشی دستمایه کار باشد مثل راه رفتن در مسیر تنگ و باریکی‌ست که  دو طرفش پرتگاه قرار دارد. کسی که در چنین مسیری راه می رود چنان باید جانب تعادل را رعایت کند و چنان با احتیاط و حساب شده گام بردارد که به یک طرف سنگینی نکند چرا که به مثقالی سنگینی در یک طرف همانا و پرت شدن در آن پرتگاه هم همانا.

 دو طرف رمان‌های موضوعی یک طرفش پرتگاه فرم و ساختار است و طرف دیگرش موضوع و محتواست. در بیشتر کارهای داستانی با موضوعاتی نظیر انقلاب و دفاع مقدس فرم فدای موضوع و محتوا شده و نویسندگان به جای نقلِ وقایع و ماجرا در قالب داستان، دچار شعاردهی و یا نوشتن گزارشی ادبی از جنگ یا انقلاب می‌شوند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد اثر «سال‌های بنفش» رعایت جانب تعادل بین فرم و موضوع و محتواست. حسن‌بیگی وقتی می‌خواهد از انقلاب سخن بگوید و نیز از تلاش تأثیر گذار و فداکاری روحانیت در انقلاب اسلامی حرف بزند، بدون اینکه شعاری انقلابی دهد یا گزارشی ادبی از تأثیر روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی ارائه کند، هنر و ادبیات انقلاب را خلق می‌کند.

نویسنده «سال‌های بنفش»، برخلاف بسیاری از نویسندگان که داستان موضوعی می‌نویسند، کلمات و جملاتش  را در پرتگاه موضوع رها نمی‌کند. او معیارها و شاخص‌های فرم خوب داستانی را به نحو احسن رعایت کرده است. داستانش شخصیتِ محوری(به نام علی) با حضور حد اکثری در اثر را داراست. شخصیت مشکل و موقعیت غیر متعادل داستانی دارد. این موقعیت در طول داستان روبه فزونی است. شخصیت اصلی تلاش و کوشش در خور را برای برون رفت از مشکل به خرج می‌دهد. تحول شخصیت نیز در داستان خوب و باورپذیر شکل می‌گیرد.

«سال‌های بنفش» بر خلاف بسیاری از داستان‌ها که به خاطر نداشتن قصه و ماجرا کسل‌کننده هستند، ماجرای خوب و با تعلیق بالا دارد. علاوه بر خط اصلی داستان قصه‌های فرعی جالبی نیز دارد.

البته ناگفته نماند حسن بیگی به همان اندازه که به فرم اهمیت داده به محتوا نیز اهتمام جدی ورزیده است. وی برخلاف نویسندگانی که داستان انقلاب می‌نویسند، داستان انقلاب ننوشته است بلکه داستان انقلاب اسلامی نوشته است.  

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]