تاریخ انتشار خبر: 26 خرداد 1394 - ساعت 15:35:50
نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

اشعار مجموعه «مجنون در تهران» انتظار خواننده را برآورده می‌کند، البته اشعار او با توجه به تعبیر رهبر انقلاب مبنی بر جهت‌دار بودن شعر، فاقد آن است و به نوعی اشعارش موضع‌مند نیست.

«مجنون در تهران» عنوانی بود که روی جلد کتاب خودنمایی می‌کرد و نوعی سنت تلفیق شده با مدرنیته را القا می‌کرد. مجنون که نماد عاشق اسطوره‌ای و کهن در فرهنگ است در کنار تهران که نماد ایران مدرن است خبر از وجود اشعاری متفاوت در این کتاب می‌داد.

دفتر شعر «مجنون در تهران» مجموعه‌ای از غزل‌ها و رباعی‌های حسین دهلوی است که از سوی انتشارات سپیده باوران راهی بازار کتاب شده است. اشعاری با مضمون عاشقانه و مذهبی که به حق از پرداخت خوبی بهره می‌برد و خواننده این اشعار را برای لحظاتی از دنیا فارق می‌کند. این مجموعه حاوی 29 غزل و 30 رباعی با موضوعات عاشقانه و آیینی است.

از نکاتی که در شعر دهلوی می‌توان به آنها اشاره کرد استفاده از تعابیر روز در شعر است. همانطور که در مورد جلد این مجموعه نیز مورد اشاره قرار گرفت که تلفیق سنت و مدرنتیه در آن دیده می‌شود. این تعابیر به دقت مورد استفاده قرار گرفته و به نوعی می‌توان گفت که بیرون نزده و خواننده شعر، آنها را زائد نمی‌بیند.

سبک هندی، سبک غالب این اشعار است که با توجه به سن و سال شاعر نیز باید او را تحسین کرد. زیرا سبک هندی سبک فاخری است که با توجه به سن شاعر می‌توان گفت اشعارش دارای وزن قابل توجهی است. البته اینکه در این روزها همه در قالب هندی شعر می‌سرایند نیز کمی مایه تعجب است و شاید باعث نگرانی، زیرا در سبک هندی شعر بیشتر به مضامین ذهنی اشاره دارد و در عالم خارج بروزی ندارد.

قوه تخیل یکی از ویژگی‌های سبک هندی است که ما در اشعار دهلوی با آن روبرو هستیم و خواننده آن را به خوبی لمس می‌کند. همچنین فراوانی تمثیل در اشعار سبک هندی یکی دیگر از ویژگی‌های این سبک است که دهلوی در این مجموعه بسیار از آن استفاده کرده است.

«مو شراب و چشم قهوه، لب انار و چانه سیب

شیخ صنعان‌ساز شد این حسن بی‌رحمانه‌اش»

تمثیل‌هایی که دهلوی در این مجموعه به کار برده بر شیرینی سروده‌هایش افزوده و خسته‌کننده نیست. در توضیح ویژگی‌های سبک هندی گفته می‌شود، که از ویژگی‌های آن، تعبیرات، تشبیهات، کنایات ظریف، دقیق و باریک و ترکیبات و معانی پیچیده است و از همین رو آن را در سروده‌های دهلی شاهد هستیم.

با توجه به اینکه بخش عمده اشعار این مجموعه غزل است اما در رباعی‌های این مجموعه نیز حسی تغزل گونه دیده می‌شود و این نکته‌ای است که شاعر نیز به آن اشاره کرده است.

«هر چند میان غصه‌ها می‌سوزم

در کوله‌ی دل جز تو نمی‌اندوزم

از چشم تو شعر می‌نویسم، یعنی

دارم به رباعی‌ام غزل می‌دوزم»

اشعار مجموعه «مجنون در تهران» انتظار خواننده را برآورده می‌کند. غزل‌هایی که هم موضوعات عاشقانه دارد و هم موضوعات آیینی آن از قدرت بالایی برخوردار است. اشعاری که علاوه بر اینکه از احساس و عاطفه برخوردار است از منطق نیز سود می‌برد و خواننده علاقه‌مند به شعر آیینی و مذهبی با خرافات و احیانا غلو روبرو نمی‌شود.

«بر شانه‌های باد، رها گشته پرچمی

دلبر گشوده گیسوی دنباله‌دار را

***

آهوی دل به پنجره فولاد بسته‌ام

تقدیم می‌کنم به شما این شکار را»

البته بیان چند نکته پیرامون شعر دهلوی ضروری است. اشعار او با توجه به تعبیر رهبر انقلاب مبنی بر جهت‌دار بودن شعر، فاقد آن است و اشعارش موضع‌مند نیست و این برای جامعه شعری و مخاطبان شعر چندان مطلوب نیست زیرا شعر جهت‌دار و مطالبه‌گر ریشه در شعر فارسی دارد.

نکته دیگر بحث دغدغه و درد در شعر است، اشعار دهلوی در این مجموعه فاقد این دو مولفه بوده و سراسر در غزل‌هایش شاهد طرح مباحث عاشقانه هستیم و این تصویری مشوش از جامعه نشان می‌دهد، زیرا شعر بازتابشی از جامعه بوده و خواننده با این تصویر مواجه می‌شود که در این جامعه دغدغه‌‌ای غیر از خم زلف یار وجود ندارد. به بیان دیگر می‌توان گفت که اشعار دهلوی فاقد نمود عینی و بیرون از ذهنی است و تمام اتفاقات ذهنی است و در خارج از عالم ذهن به مسئله‌ای  ندارد.

در مجموع اگر بخواهیم سن و سال شاعر و آثار او را در کنار هم ببینیم، می‌توان گفت که باید در سال‌های آینده انتظار شاعری خوش‌نام با آثاری قابل اعتنا را کشید. دهلوی که اکنون در سن 22 سالگی قرار دارد با تمرین و ممارست و استفاده از اساتید معاصر شعر فارسی می‌تواند آینده درخشانی برای خود رقم بزند.

مجموعه شعر «مجنون در تهران» توسط محمدکاظم کاظمی ویرایش شده و از سوی انتشارات سپیده باوران در یک هزار و 100 نسخه در 62 صفحه با قیمت 4 هزار 500 تومان برای علاقه‌مندان به شعر راهی بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]