تاریخ انتشار خبر: 28 خرداد 1394 - ساعت 15:31:40
 نسخه چاپيارسال به دوستان نگاهی به مجموعه داستان «آینه»

نسخه چاپيارسال به دوستان نگاهی به مجموعه داستان «آینه»

در مورد کتاب «آینه» می‌توان گفت که در راستای مطالبات رهبر فرزانه انقلاب از هنرمندان به منظور بیان تاریخ و مضامین دینی با زبان هنر و ادبیات است این کتاب یکی از جمله آثاری است که در این راستا تولید شده است.

«آینه»

جمعی ازنویسندگان

موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه

«به زمین می‌افتد. خاک سرخ می‌شود به آرامی و سلیمان تنها چکمه‌هایی خون آْود را می‌بیند که پیکرهای خفته در خاک و خون توابین را لگدمال می‌کنند. آری، آری. روز حسرت سلیمان است امروز.»

آنچه در بالا آمد بخشی از داستان «تردیدی تکرار شونده» از مجموعه داستان «آینه» است. این مجموعه داستان که به همت موسسه خاکریز ایمان و اندیشه منتشر شده مجموعه داستانی عاشورایی است که جمعی از نویسندگان آن را نوشته‌اند.

در این مجموعه خوانندگان با شخصیت‌هایی تاریخی روبرو هستند که هرکدام در قبال واقعه عاشورا و همراهی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در این قیام تصمیمات متفاوتی اتخاذ کرده‌اند که این تصمیمات می‌تواند عبرتی تاریخی باشد.

شخصیت‌هایی چون سلیمان بن صرد خزاعی، طِرِماح بن عدی، شبث بن ربعی، منذر بن جارود، هرثمه بن سلیم و ... برخی از افرادی هستند که در این مجموعه به آنها پرداخته شده و جایگاه آنها در زمانه خودشان و موضع‌ آنها در قبال قیام عاشورا با زبان ادبیات به تصویر کشیده شده است.

این افراد که برخی از اصحاب و یاران رسول گرامی اسلام (ص) و حضرت امیرالمومنین (ع) بودند در یکی از بزرگترین و مهم‌ترین پیچ‌های تاریخی باید تصمیم درست می‌گرفتند و این تصمیم‌گیری‌های آنها در قالب مجموعه داستان «آینه» با زبان ادبیات به خواننده ارائه شده است و در حقیقت تاریخ در «آینه» بازتابانده شده است.

ابراهیم حسن‌بیگی، علی‌اکبر والایی، منیژه آرمین، بیژن کیا، سهیلا عبدالحسینی، شیرین اسحاقی و اکبر صحرایی نویسندگانی هستند که در این مجموعه آثاری از آنها چاپ شده است.

وجه ادبی این مجموعه قابل ستایش است و نام‌هایی که در خلق این اثر مشارکت داشته‌اند گواهی بر این مدعا است و وقتی با متن اثر نیز روبرو می‌شویم این مسئله تصدیق می‌شود و خواننده از اینکه به نام‌ها اعتماد کرده و کتاب‌ را تهیه کرده پشیمان نمی‌شود.

نحوه پرداخت روایت‌های تاریخی با زبان ادبیات تا حد قابل توجهی خوب از کار در آمده و خواننده حس نمی‌کند که با متن تاریخی روبرو است و وجه ادبی اثر نیز چشمگیر بوده و همین موجب خلق یک اثر ارزشمند ادبی و تاریخی شده است.

نکته دیگری که می‌تواند مخاطب را به تهیه این کتاب تشویق و ترغیب کند لوح فشرده کتاب صوتی است که در کنار کتاب قرار گرفته و موجب می‌شود که مخاطب به تهیه آن راغب شود. هرچند متن کتاب سخت‌خوان نبوده و شیوا و رسا است و خواننده در یک نشست می‌تواند کتاب را مطالعه کند.

تحقیقات این کتاب از سوی گروه شهید صدر صورت گرفته و منابعی چون نهج‌البلاغه، تاریخ طبری، ارشاد شیخ مفدی و ... مورد استفاده این گروه بوده است.

نکته دیگری که در مورد این کتاب می‌توان گفت این است که در این کتاب خواننده با شخصیت‌های مختلفی در جریان عاشورا روبرو می‌شود. شخصیتی که بر عقیده خود پایدار مانده و دست از یاری امام برنداشته تا فردی که به بهانه‌هایی واهی امام را ترک کرده و از میدان کربلا گریخته است.

این شخصیت‌ها که هرکدام در جامعه امروز نیز دیده می‌شوند نمونه‌های مناسبی برای پند گرفتن بوده و خواننده با آنها ارتباط بر قرار می‌کند.

در مورد کتاب «آینه» می‌توان گفت که در راستای مطالبات رهبری فرزانه انقلاب از هنرمندان به منظور بیان تاریخ و مضامین دینی با زبان هنر و ادبیات است این کتاب یکی از جمله آثاری است که در این راستا تولید شده است.

در مجموع، مجموعه داستان «آینه» کاری از موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه اثری قابل اعتنا است که مخاطب در هر سطحی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

علاوه بر تمام این مسائل طرح جلد و قیمت‌گذاری کتاب نیز قابل توجه است. در حقیقت قیمت کتاب (با لحاظ کردن کتاب صوتی) مانعی نیست که مخاطب به آن گرایش نداشته باشد.

مجموعه داستان کوتاه «آینه» با قیمت 10 هزار تومان از سوی موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه راهی بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]